خرید تشک آنلاین

نحوه کنترل تاثیرگذاری تغییرات آب و هوا بر خواب

چگونگی تاثیرگذاری آب و هوا بر خواب و نحوه کنترل آن

یکی از عواملی که بر روی کیفیت خواب افراد تاثیرگذاری زیادی دارد تغییرات آب و هوا است که توجه کمی به آن شده است. متغیرهایی مانند  دما ، فشار جوی ، میزان بارندگی و رطوبت هوا کیفیت خواب را تحت تاثیر خود قرار می دهند. لازم به ذکر است که این تغییرات با توجه به شرایط جسمانی هر شخصی میتواند مثبت یا منفی باشد که توانایی کنترل آن کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار میدهد.

شاید برای هر کسی پیش آمده باشد که هنگامی که هوا طوفانی است نمیتواند بخوابد و یا زمانی که نم نم باران به شیشه اتاقش میزد به راحتی به خواب میرود. گرمای زیاد و یا سرمای شدید به طور حتم بدن را اذیت میکند. رطوبت زیاد در روند زندگی تاثیر زیادی داد و همچنین برعکس آن خشکی زیاد هوا نیز امکان دارد به صورت دیگری زندگی و خواب افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

تاثیرگذاری تغییرات آب و هوا بر خواب

نحوه تاثیر گذاری هوای پاییز و زمستان بر خواب

پایین آمدن دمای هوا و خشک تر شدن آن جریان هوا را آسانتر میکند که همین امر به بهتر خوابیدن افراد کمک زیادی میکند. با توجه به نتایجی که طی یک نظرسنجی توسط  واشنگتن پست، دست آمده است حدود 80 درصد مردم خوابیدن در هوای خشک و خنک را ترجیح می دهند.

اما باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که در زمستان به علت کوتاه شدن روز بدن ما کمتر در معرض نور خورشید قرار میگیرد که کمبود ویتامین دی را به دنبال دارد. مشکل دیگری که امکان دارد بدن ما با آن مواجه شود، کاهش ترشح هورمون سراتونین به علت محرومیت از نور آفتاب است که کمبود این هورمون باعث به وجود آمدن احساس افسردگی و بی حالی در برخی افراد شود.

این تغییراتی که در آب و هوا رخ میدهد فقط به تغییر دما منجر نمیشود. با تغییر مدت زمان تاریکی و روشنایی روز میزان ترشح هورمون ملاتونین نیز در بدن تغییر میکند و همین امر باعث میشود احساس خواب آلودگی زودتر و یا دیرتر به سراغ شما بیاید

کنترل اثرات منفی تغییر آب و هوا در زمستان

متخصصان دانشگاهی در این مورد توصیه میکنند که افراد تا میتوانند در معرض نور خورشید قرار بگیرند البته نکته ای که در مورد وجود دارد این است که میزان و مدت زمان قرار گرفتن در نور خورشید بستگی به پوست افراد دارد که این مقدار به ترتیب به شرح زیر است:

  • 9 دقیق برای افرادی که پوست روشن دارند.
  • 16دقیقه برای افرادی که پوست معمولی دارند کافی است.
  • 38 دقیقه نیز برای افرادی که پوست تیره دارند مورد نیاز است.

در این میان افرادی هستند که توانایی حضور داشتن در فضای باز را به هر دلیلی ندارند. نتایج تحقیقات نشان داده که آفتاب گرفتن از پشت پنجره نیز میتواند تاثیر زیادی داشته باشد اما افرادی که منطقه زندگی آنها به صورتی است که در بیشتر اوقات هوا ابری و تاریک است میتوانند از مکمل ها ویتامین دی و یا نور نور یو وی نیز استفاده کنند.

کنترل اثرات منفی تغییر آب و هوا در بهار و تابستان

بسیاری از افراد با بالا رفتن دما و گرم شدن هوا احساس میکنند که نمیتوانند به راحتی بخوابند دلیل آن بالا رفتن رطوبت هوا در طول فصل تابستان و بهار است. گرمای زیاد هوا باعث می شود نتوانید به خواب عمیق بروید و این موضوع شما را از دریافت هورمون های مفیدی که در خواب عمیق ترشح می شوند ، محروم می کند.

البته برای اینکه در این آب و هوا کمتر اذیت شوید نیز راه حل هایی وجود دارد که به شرح زیر است:

  • سعی داشته باشید با شکم پر به سمت تخت خواب نروید زیرا هضم غذا دمای بدن را بالا مبیرد
  • یا وسیله هایی مانند تهویه هوا و یا پنکه سقفی سعی کنید دمای اتاق را پایین بیاورید و یا با باز گذاشتن پنجره یا در جریان هوا را در اتاق بیشتر کنید.
  • برای تشک طبی خود ار رو تختی و یا لحافی استفاده کنید که از الیاف طبیعی تهیه شده باشد روتختی های تولید شده از الیاف تنسل می توانند گزینه مناسبی باشند. پوشیدن لباس خوابی خنک نیز بطور قطع مفید خواهد بود.
  • در هنگام خرید تشک دقت کنید سعی تشکی را انتخاب کنید که قابلیت تنفسی خوبی داشته باشد. برای این منظور میتوانید از محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب نیز بهره ببرید و یا برخی از برند های تشک خارجی نیز میتواند در این زمینه برای شما مناسب باشد.

نحوه مقابله با تاثیرگذاری تغییرات فصل

هنگام عوض شدن فصل، هر فصل با تمام زیبایی هایی که دارد با آمدنش مشکلاتی را نیز به همراه دارد. تحقیقات نشان می دهد که خنک شدن آب و هوا هنگام زمستان باعث افزایش دردهای ناشی از آرتروز می شود. تحقیق دیگری نشان می دهد که افزایش دما و رطوبت باعث تشدید درد های میگرن و حساسیت های آلرژیک در افراد می شود. یکی از راه حلی های پیشنهادی برای کاهش مشکلات ناشی از تغییر فصل، استفاده از تشک و ملحفه مناسب برای هر فصل است. افرادی که از آلرژی رنج میبرند به جای باز گذاشتن در و پنجره میتوانند از سیستم تهویه هوا استفاده کنند.

به طور کلی هیچ کسی نمیتواند از مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوا جلوگیری کند اما توانایی آن را دارند که با تغییر در محل خواب خود از اثرات منفی آن را کاهش دهند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *