خرید تشک آنلاین

معرفی صنعت کالای خواب و رونق کسب و کار

رونق صنعت کالای خواب در ایران

رونق کسب و کار با صنعت کالای خواب

یکی از نیاز های مهم بدن متناسب با شرایط جسمی و روحی حداقل ۸ ساعت خواب مفید است . این نیاز باعث شده تا کالاهای زیادی را برای اتاق خواب درنظر بگیریم که باعث آرامش ما در هنگام خواب شود. هر کدام از این موراد میتواند سوژه ای برای سرمایه گذاری های متفاوت در صنایعی جدا از هم، اما وابسته به یکدیگر باشد.

این عوامل باعث شده تا صنعتی به نام تولید کالای خواب راه اندازی شود که  متشکل از پتو، تشک طبی، لحاف ، ملحفه و انواع بالش میباشد.

رونق صنعت کالای خواب

حسین قدیانی، رئیس اتحادیه صنف تولید کنندگان و فروشندگان کالای خواب درباره این صنعت  گفت: این نوع کسب و کار در واقع قدمتی به طول تاریخ داشته و از گذشته به نوعی در چرخه اقتصادی جوامع نقش آفرینی کرده است، اما به مرور زمان با توجه به تحولات و تغییر سبک زندگی مردم رشد و توسعه  یافته تا جایی که امروز به نوعی یک تکنولوژی و فناوری مخصوص به خود شناخته می شود و بسیاری را به خود مشغول کرده است.

وی با اشاره به تعداد فعالان صنفی و ایجاد شغل در جامعه  که بخش بزرگی از اقتصاد کشور است می افزاید:  با توجه به اینکه در این زمینه بخش های مختلفی از صنعت بزرگ نساجی و دیگر صنایع فعالیت دارند از ریسندگی تا تهیه کالای نهایی تقریبا 8 ردیف شغلی بزرگ از جمله بافندگی، فلزی، دوزندگی، تولید انواع فوم، چسب، بسته بندی، حمل و نقل و خرده فروشی را به خود وابسته کرده و از آنجا که می دانیم صنعت نساجی به عنوان یکی از بزرگ ترین صنایع برای ایجاد شغل است با درنظر گرفتن میزان اشتغال ز ایی دیگر صنایع بالادستی تولید کالای خواب، اشتغال زایی بالایی را تجربه خواهیم کرد.

تعداد واحدهای مشغول در این صنعت را در مجموع چیزی نزدیک به 8 هزار واحد در بخش های مختلف از تولید تا توزیع و فروش اعلام شده است و به طور کلی چون صنعت تولید کالای خواب با شیوه های نوین در کشورمان جوان و بسیار گسترده است نمی توان آمار دقیقی از واحدهای تولیدی ارائه کرد اما تعداد واحدهای شناسنامه دار در بخش های مختلف تولید کالای سراسر ایران چیزی نزدیک به 2 هزار واحد و باقی مربوط به واحدهای خدماتی زیرمجموعه یا بالادستی صنعت تولید کالای خواب هستند. نکته اینجاست که از این مجموعه تقریبا 22 واحد صنعتی بزرگ در کشورمان مشغول به فعالیت هستند. که نقش بسزایی در تولید شغل دارد.

عواملی همچون دریافت مالیات، عوارض و همچنین تحمیل هزینه های غیراصولی به تولید باعث شده بسیاری از واحدهای تولیدی ضعیف ترجیح دهند کسب و کار شناسنامه دار خود را تعطیل کرده و به سمت تولید غیرمجاز به خصوص در بخش هایی مثل تولید روتختی، بالش، ملحفه یا از این دست بروند، درحالی که همه این تولید کنندگان یقین دارند برندسازی و داشتن شناسنامه  معتبر در این زمینه می تواند یکی از رموز موفقیت شان باشد.

صادرات و قدرت بالای آن

همانطور که قبلا اشاره شد با توجه به تامین اغلب کالاهای مورد نیاز صنعت داخل مرزهای ایران، توان صادراتی تولیدکنندگان در صورت حمایت  شدن بسیار بالاست. به این ترتیب که حتی در شرایط فعلی تولیدکنندگان به نام ایران محصولات باکیفیت خود را به کشورهای منطقه مثل همسایگان شمال و جنوب، شرق و غرب یا برخی کشورهای اروپایی و آفریقایی صادر می کنند.

توانمندی تولیدی کالای خواب ایران آنچنان بالاست که حتی در بسیاری از بخش های تولیدی ایران با تولید کنندگان بنام ترکیه که خود رقیبی برای محصولات ایران شناخته می شود، مبادلات پایاپای داشته و محصولات را مبادله می کند.

باید توجه داشت که ارزش افزوده سرمایه گذاری در این زمینه را بسیار بالا است و قوانین باید حامی تولید باشند و باید به گونه ای تدوین شوند که باعث افزایش هزینه های تولید نباشد اما فعلا با توجه به شرایط قوانین فعلی این مهم صورت نگرفته و بعضا می بینیم هزینه تولید برای تولیدکنندگان وطنی افزایش داشته و در مواردی بازارهای صادراتی از دست می رود.

فوت و فن:

برخلاف تصور عامه تولید و سرمایه گذاری در صنعت تولید کالای خواب به عنوان نوعی سرمایه گذاری بسیار آسان است،  این صنعت نه تنها دارای موارد متعددی از نظر تخصصی است بلکه باید ریزه کاری های بسیاری در این زمینه مدنظر قرار گیرد برخی از این موارد را در این مقاله شرح میدهیم:

1- دانستن نیاز های بازار : با توجه به اینکه هر کشور و منطقه به علل مختلفی همچون آب و هوا و شرایط زیست محیطی احساس نیاز در هرمنطقه و شهری متفاوت است . پس در نتیجه از اصلی ترین نکته در تولید این نوع محصولات به شمار میرود.

2-طرح های خلاقانه و متنوع: از آنجایی که این صنعت دارای بخش های متفاوتی از جمله تولید لحاف، روتختی و انواع ملحفه است باید در نظر داشته باشیم تنوع طرح و رنگ در تولید کلید موفقیت است و لازم است در این زمینه تولید کنندگان سعی و کوشش قابل توجهی داشته باشند.

3- دارا بودن ثبات کیفیت: وقتی تولید کنندگان در این زمینه سرمایه گذاری می کنند تنها راه رسیدن به قله موفقیت آنها مربوط به حضور با بهترین کیفیت و ثبات آن در طول مدت حضورشان در بازارهای هدف است.

4- تکمیل زنجیره توزیع: زنجیره توزیع در بازار هدف شاید پاشنه آشیل تولید کالای خواب است که باید به آن خوب توجه داشته باشیم.

هزینه ها و سرمایه گذاری:

با توجه به اینکه بخش های مختلف سرمایه گذاری در زمینه کالای خواب نیاز است به این نکته توجه داشته باشیم که بخش های مختلف تولیدی در این صنعت می تواند سوژه سرمایه گذاری برای علاقه مندان باشد، اگر واقعا قصد سرمایه گذاری اصولی و دقیق در این زمینه داریم به صورت تولید کامل کالای خواب یعنی از روتختی، ملحفه و بالش گرفته تا تشک در یک مجموعه تولیدی سرمایه گذاری شود هرچند بحث پتو کاملا متفاوت است.

اگر یک مجموعه کامل مدنظر سرمایه گذاران باشد مطمئنا رقم بسیار بالایی نیاز است اما میتوان در این میان فقط به تولید و توزیع تشک طبی اشاره کنیم . اکثر مردم با خرید تشک طبی برای استفاده بر روی تخت اولین نیاز خود برای اتاق خواب را برطرف میکنند. وجود انواع مختلف تشک طبی مانند تشک خارجی و ایرانی که توسط تولید کنندگان داخلی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب، به بازار عرضه شده است . میتوانید انواع آن را حتی به صورت خرید اقساطی تشک از فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا تهیه نموده و استفاده کنید.

4.1/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *