خرید تشک آنلاین

نوع غذا خوردن و خوابالودگی بعد از آن

چرا بعد از غذا خوابم می گیره و خواب آلودم

رابطه غذا خوردن و خوابالودگی بعد از غذا چیست؟

در مقاله قبل دلایل خواب آلودگی در روز را شرح دادیم و در این مقاله سعی بر آن داریم به طور مفصل به ارتباط با خوابالودگی بعد غذا و نوع رژیم غذایی و زمان خوردن وعده های غذایی بپردازیم.

مسئله ای که گاهی دچار آن میشویم و دلایل آن را نمیدانیم احساس خواب بعد از خوردن یک وعده غذایی کامل است و همیشه این موضوع برای ما نگران کننده بوده است . حال اینکه علت آن چیست و آیا دلیلی برای نگران بودن وجود دارد یا نه ؟

به طور کلی کمی خوابالودگی بعد از صرف یک وعده‌ی غذا طبیعی است و چیز نگران‌ کننده‌ای وجود ندارد. اما عوامل مختلفی وجود دارند که به بروز این پدیده دامن می‌زنند، در اینجا به شرح برخی از آنها میپردازیم.

دلیل خوابالودگی بعد از غذا چیست

چرخه‌ی گوارشی

بدن ما برای انجام تمامی فعالیت های روزانه ارادی و حتی غیر ارادی مانند نفس کشیدن و یا حتی پلک زدن، نیاز به انرژی دارد و بدیهی است که غذا خوردن به این نیاز ما پاسخ میدهد. غذا در بدن‌مان توسط دستگاه گوارش شکسته شده و تبدیل به سوخت (گلوکز) می‌شود. علاوه بر تبدیل غذا به انرژی، با شروع چرخه‌ی گوارشی واکنش‌های زیادی در بدن ما اتفاق می‌افتد.

از زمانی که بوی غذا به ما میرسد تا به پایان رسیدن خوردن غذا هورمون‌های بدن دستخوش تغییراتی می‌شوند. هورمون‌هایی مانند کوله‌سیتوکینین، گلوکاگون و آمیلین در اثر صرف غذا ترشح شده و احساس سیری به فرد می‌دهند. با افزایش قند خون، هورمون انسولین ترشح شده و موجب انتقال قند از خون به داخل سلول‌ها می‌شود. در این حین ترشح هورمون توسط مغز نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال ترشح هورمون سروتونین افزایش یافته و باعث افزایش خواب‌ آلودگی فرد می‌شود. ترشح ملاتونین که در القای خواب‌ آلودگی نقش دارد با غذا خوردن دستخوش تغییراتی می‌شود و باعث ایجاد حس خواب آلودگی بیشتر در بدن میشود.

رابطه نوع رژیم غذایی در ایجاد خواب آلودگی

گاهی به نظر می آید که تمام غذا های مورد استفاده ما در طول شبانه روز به یک شکل هضم میشوند، ولی تأثیرشان بر روی بدن‌ متفاوت است. شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که چرا خوردن یک نوع غذا در بدن افراد واکنش های متفاوت دارد. این مسئله به دلایل زیادی از جمله : زمان خوردن غذا و یا انجام فعالت های ورزشی افراد بستگی دارد. بعضی غذاها مانند بوقلمون می‌توانند یبشتر باعث خواب‌ آلودگی‌تان شوند. بوقلمون و غذاهایی که پروتئین بالایی دارند، اسفناج، سویا، تخم مرغ، انواع پنیر و ماهی‌ها حاوی اسیدآمینه‌ای به نام تریپتوفان هستند که وقتی توسط بدن مصرف می‌شوند، ترشح سروتونین را افزایش می‌دهند. شاید همین عامل باعث خواب‌ آلودگی پس از صرف وعده‌های غذایی باشد. خوردن گیلاس هم سطح هورمون ملاتونین را افزایش می‌دهد. کربوهیدرات‌ باعث کاهش ناگهانی قند خون می‌شود. موز با مواد معدنی‌اش می‌تواند باعث ریلکس شدن عضلات‌تان شود. در نتیجه مشاهده میکنید که هر یک از این مواد غذایی به دلیلی می‌توانند باعث خواب‌ آلودگی‌تان شوند.

اما خبر خوب این است که بعضی غذاها تاثیری عکس دارند. به عنوان مثال یک رژیم غذایی سالم که حاوی سبزیجات، غلات کامل و چربی‌های سالم باشد، سطح انرژی‌تان را پایدار نگه می‌دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب، اجتناب از مصرف زیاد شکر، افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم هر وعده غذایی می‌تواند از خواب‌ آلودگی بعد از غذا جلوگیری کند.

داشتن عادات خواب

کیفیت خواب و عدم اختصاص دادن زمان کافی برای خواب عامل دیگری است که می‌تواند باعث خواب‌ آلودگی‌ بعد از صرف یک وعده‌‌ی غذایی شود. اگر شب گذشته خواب کافی نداشته‌اید، در پی سیری و آرامش پس از صرف غذا بیشتر احساس خواب‌ آلودگی خواهید کرد.

مایو کلینیک یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جهان در پی تحقیقات انجام شده اعلام کرده داشتن ساعت خواب منظم، کاهش استرس و ورزش کردن روزانه می‌تواند به داشتن خواب راحت در شب کمک کند. اگرچه مایو کلینیک به کسانی که مشکل خواب شب دارند، توصیه می‌کند از چرت زدن وسط روز اجتناب کنند، ولی تحقیقاتی نشان داده‌اند چرت زدن پس از صرف ناهار می‌تواند هوشیاری و عملکرد ذهنی و فیزیکی فرد را افزایش دهد.

نوع فعالیت های فیزیکی روزانه

نوع فعالیت های فیزیکی مانند ورزش در طول ورز و حتی زمان این فعالیت ها تاثیر زیادی بر رفتارخواب ما دارد و باعث افزایش هوشیاری‌ در طول روز می‌شود و احتمال خواب آلودگی پس از صرف غذا را کاهش می‌دهد. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که تمرینات ورزشی به افزایش انرژی و کاهش خستگی در طول روز کمک می‌کند. به عبارتی بی‌تحرکی و یک‌ جانشینی باعث نمی‌شود انرژی‌تان را ذخیره کنید و هر وقت خواستید از آن استفاده کنید. در عوض فعال بودن و تحرک داشتن باعث می‌شود، انرژی‌تان را تمام روز حفظ کنید و حتی شب ها راحتتر به خواب بروید.

تاثیر بیماری ها

گاهی داشتن مشکلات جسمی میتواند خواب آلودگی بعد از صرف غذا و خواب آلودگی همیشگی را بهمراه دارد. دیابت، کم‌خونی، کم‌ کاری تیروئید، بیماری سلیاک، عدم تحمل غذا و وقفه‌ی تنفسی در خواب عواملی هستند که می‌توانند منجر به تشدید خواب‌ آلودگی بعد از صرف غذا شوند. اگر همیشه خسته‌اید و یکی از مشکلات بالا را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا راه حلی برای مشکلتان بیابید.

 

درمان مشکلات خواب

آشنا شدن با مشکلات خواب آلودگی روزانه بسیار خوب و عالی است اما باید برای برطرف کردن آنها نیز اقدام کرد.داویلا می‌گوید: «در بسیاری از شکایات مخصوصا در سندروم پای بی‌قرار، فرد از گفتن مشکلش خجالت می‌کشد. اما باید برای حل این مشکل به فرد کمک شود. در مورد مشکلات دیگر خواب هم فرد باید مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد. این کار بسیار ضروری است تا اتفاقاتی از قبیل خوابیدن حین رانندگی رخ ندهد».

تاثیر خرید تشک خارجی بر کیفیت خواب

از جمله مسائلی که باید برای خوابیدن به آن توجه داشت وجود کالای خواب مناسب نیز هست . شما با خوابیدن بر روی تشک طبی میتوانید مشکلات ناشی از کار های سخت روزانه را کمی جبران کنید. تشک های طبی موجود در بازار اعم از تشک خارجی و تشک ایرانی در مدل های مختلف میتواند کمک زیادی به شما در داشتن خوابی آسوده کمک کند . شرکت های تولید کننده تشک ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب با دارا بودن انواع تشک طبی از بزرگ ترین تولید کننده گان تشک طبی در ایران میباشند. فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا خدمات بسیار گسترده ای برای خرید تشک طبی برای تمامی اقشار جامعه ارائه داده از جمله آن خرید اقساطی تشک . با مراجعه به سایت فروشگاهی بازرگانی سینا از خدمات آن بهره مند شوید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *