خرید تشک آنلاین

بررسی علل احساس خواب آلودگی در هنگام مطالعه

علت خواب آلودگی در هنگام مطالعه چیست؟

یکی از فرآیندهای طبیعی بدن که هر فردی یک زمان خاصی از شبانه روز را به آن اختصاص می دهند، خواب است. اما نکاتی مهم و با اهمیت در این فرآیند وجود دارد که دانستن آنها به بهتر خوابیدن و در نتیجه به بهتر زندگی کردن ما کمک فراوانی می کند نکاتی مانند چه مکان و زمانی را برای خواب انتخاب کنیم و یا در کل چقدر زمان برای خواب اختصاص دهیم؟ چه نوع کالای خوابی را مورد استفاده قرار می دهیم؟  این مورد بسیار مهم است که چه نوع تشک طبی را تهیه میکنیم و اگر قدیمی شده باید اقدام به خرید تشک جدید کنیم. که البته محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب میتواند گزینه های خوبی برای تمامی افراد جامعه باشد.

چرا هنگام مطالعه دچار خواب آلودگی می شویم

احساس خواب آلودگی در افراد مختلف در زمان های متفاوتی امکان دارد پدیدار شود. برخی بعد از خوردن غذا برخی هنگام رانندگی دچار این حالت خواب آلودگی میشود که همه این موارد بستگی به نوع غذایی دارد که مورد استفاده قرار می دهند و یا محیطی که برای خواب خود انتخاب میکنند دارد. اما یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر افراد با آن مواجه می شوند احساس خواب آلودگی هنگام مطالعه است که این موضوع دلایل متفاوت تری دارد که عبارتند از : 

 • هنگام مطالعه بدن در حالت و وضعیت نامناسبی باشد
 • زمان مناسبی را برای مطالعه انتخاب نکرده باشیم.
 • بستگی به نوع کتابی که ما میخوانیم نیز دارد.

اکثر افراد زمانی که شروع به مطالعه میکنند بدن را در یک حالت راحت قرار می دهند که باعث کم شدن فعالیت بدن می شود. همین کم شدن فعالیت باعث می شود اسید لاکتیک وارد خون و مایع بین سلولی شود و خستگی بدن را به همراه دارد. اسیدلاکتیک، مقدار زیادی از اکسیژن خون را جذب می کند. زمانی که اکسیژن خون کم میشود مغز احساس خسته می شود و حس خواب آلودگی وارد بدن می شود. البته برای جلوگیری از به وجود آمدن این حس در هنگام مطالعه توصیه هایی وجود دارد که به شرح زیر است :

 • کمر و کتف را در حد امکان در حالت صاف نگهدارید
 • به هیچ عنوان هنگام مطالعه در حالت درازکش نباشید زیرا ذهن همزمان دو وظیفه خوابیدن و مطالعه را به انجام میرساند و مطمئنا حس خواب جذاب تر و شیرین تر است.
 • به هیچ وجه در این حالت ثابت نمانید زمانی که تحرکی حتی کوچک ندارید ذهن تشخیص می دهد که باید به خواب بروید.
 • برای افزایش تمرکز بیشتر سعی کنید به صورت پی در پی حالت بدنی خود را تغییر دهید.
 • در زمان های کوتاه سعی کنید یک فعالیت بدنی داشته باشید.
 • بعضی مطالب را با صدای بلند بخوانید تا ذهن از روند یکنواختی دربیاید.
 • زمانی که برای مطالعه اختصاص می دهید، بسیار مهم است سعی کنید بهترین زمان را انتخاب کنید.
 • زمانی که احساس خواب آلودگی به سراغتان می آید، مطالب جذاب را برای مطالعه انتخاب کنید.
 • برای بالا رفتن سطح انرژی بدن میتوانید دوش آب خنک و یا ولرم رو به خنک بگیرید.

تمامی نکته های کر شده در مطلب بالا مناسب برای زمان مطالعه برای دانش آموزان است که بتوانند از بروز احساس خواب آلودگی هنگام درس خواندن جلوگیری کنند اما نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که نتیجه تحقیقات نشان داده که خوابیدن پس از خواندن و مطالعه به یادگیری بسیار کمک می کند. در نتیجه زمانی که احساس میکنید به اندازه کافی یک مطلب را خوانده اید و خوابتان می آید حتما بخوابید تا آن مطلب در ذهنتان حک شود و جدا از شب زنده  داری در شب های امتحان خودداری کنید. 

مطالب بسیار جالب در مورد خواب خیلی زیاد است برای مثال همه مردم دنیا یک سوم عمرشان در خواب سپری می شود  اما کمتر کسی به نوع خوابیدن خود اهمیت میدهد. بیشتر از 12 درصد افراد فقط خواب های سیاه و سفید میبینند که آن هم پس از بیدار شدن 90 درصد آن را فراموش میکنند. جالب است که بدانید حتی نابینایان نیز خواب میبینند اما تصویری نیست و  پر از عواطف، حس لمس اشیاء، بوها و صداها آن را تشکیل می دهند.

جالب ترین و عجیب ترین خبری که درباره خواب وجود دارد این است که کم خوابی باعث کاهش طول عمر، چاقی و بروز سکته می شود. 

دکتر ویلسون پژوهشگر خواب، یک سری آزمایشات بر روی مغز انسان ها انجام داد تا اطمینان حاصل کند فعالیت مغز انسان پس از تفکر در مورد یک مسئله خاص، در خواب و بیداری تفاوتی ندارد و در پایان او با قاطعیت اعلام کرد که مغز انسان ها در خواب، تجربیات آموخته شده در بیداری را مرور می کند و در طول این دوره کردن، آموخته هایش را بهتر، کامل تر و عمیق تر یاد می گیرد. در همین راستا این پژوهشگر و همکارانش برای یادگیری بهتر و به خاطر سپردن مطالب خوانده شده توسط دانش آموزان، به آنها پیشنهاد دادند پس از مطالعه و فراگیری هر درس، سعی کنند بخوابند و اگر این خواب پیش از امتحان نیز باشد میتواند با بهتر یادآوری کردن مطالب کمک بسیار زیادی کند. به همین خاطر است که در مدارس برخی کشور های توسعه یافته کودکان اجازه دارند بین ساعات درسی اندکی چرت بزنند.

با توجه به مطالبی که گفته شد اگر خود و یا اطرافیانتان در موقعیتی از زندگی قرار دارید که آزمون های مهمی پیش رویتان است نیازی به ریاضت کشیدن و شب زنده داری نیست. میتوانید در طول روز به فراگیری مطالب پرداخته و شب را نیز با خیال آسوده بخوابید و اطمینان داشته باشید که پس از بیدار شدن مواردی که یادگرفته اید را به خوبی به یاد خواهید آورد.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *