خرید تشک آنلاین

کم خوابی و پیری زودرس پوست

رابطه میان خواب و پیری

ارتباط بین کم خوابی و پیری زودرس

اول از همه باید به بررسی نوع خوابیدن خود بپردازید. اینکه معمولا با چه حالت هایی به خواب می روید؟ قبل از خواب آیا صورت خود را تمیز می کنید یا نه ؟ روی شکم می خوابید ؟ آیا قبل خواب کمی مطالعه دارید؟ تصور اشتباهی وجود دارد که همیشه خوابیدن موجب جوانی و زیبایی پوست صورت می شود. در این مقاله به اشتباهاتی که با انجام آنها قبل و در حین خواب موجب پیر شدن پوست صورت شما می شوند، می پردازیم.  این شناخت به شما کمک می کند تا عادات اشتباه خود را اصلاح کرده و به این طریق از کم خوابی و پیری زودرس پوست تان جلوگیری کنید. 

 

رفتار های نادرست قبل از خواب که باعث پیری زودرس میشود

عوض کردن چند وقت یک بار روبالشی

یکی از محل هایی که معمولا در معرض تجمع روغن، کثیفی و باکتری قرار می گیرند، ملحفه و روبالشی ها هستند که نخستین عامل مضر برای بسته شدن منافذ پوست محسوب می شوند. بنابراین  یک یا دوبار در هفته روبالشی تان را شسته یا تعویض کنید مخصوصا اگر پوست شما حساس نسبت به جوش و کهیر باشد برای اطمینان بیشتر یک اسپری تمیز کننده تهیه کنید و هر روز صبح روی روبالشی تان بزنید تا باعث کشته شدن باکتری ها شوند. عدم رعایت آن باعث ایجاد چین و چروک بر روی صورت و پیری زودرس است.

 

شستن صورت قبل از خواب

با گذشت زمان و بالا رفتن سن باید تعداد دفعات شستن صورت را در هفته بیشتر کنید مثلا اگر تا به حال هفته ای دوبار این کار را انجام میدادید از حالا به بعد باید هر شب به مدت چند دقیقه انگشت تان را به مواد شوینده صورت آغشته کنید و با حرکات دورانی روی پوست صورت بمالید. برای آنکه مطمئن شوید اثر کرم یا هر چیز دیگری روی صورت تان از بین رفته می توانید از تونرهای مخصوص استفاده کنید. البته اگر هر شب این کار را نکردید مشکل بزرگی پیش نخواهد آمد. فقط باکتری و کثیفی را تصور کنید که روی بالش تان می جنبد.

 

استفاده نکردن از روبالشی های زبر

با توجه به تحقیقاتی که متخصصان پوست انجام داده اند استفاده طولانی مدت از روبالشی های زبر باعث بروز چین و چروک، آسیب به کلاژن ها و تولید جوش شود. توصیه می شود از روبالشی های ابریشمی یا ساتن استفاده کنید. اگر از محصولات مراقبت از پوست مخصوص شب استفاده می کنید، استفاده از روبالشی های ابریشمی باعث می شود این محصولات بیشتر روی صورت و پوست تان بماند.

در واقع به جذب و حفظ رطوبت کمک کرده و مکمل اثرات مرطوب کننده های پوستی هستند. از طرفی زبر بودن روبالشی می تواند تبعاتی برای موهای تان هم داشته باشد. بسیاری از مردم نمی دانند که روبالشی عادی پنبه ای برای کوتیکول مو بسیار زبر بوده و می تواند منجر به شکنندگی آن شود. بهترین کار این است که یک روبالشی ساتن تهیه کنید.

 

در هنگام خوابیدن موهای خود را باز بگذارید

زمانی که موهایتان باز است و روی روبالشی کشیده میشود مخصوصا اگه تازه موی تان را شسته باشید باعث انتقال روغن از مو به روبالشی می شود و از آنها به پوستتان منتقل می شود که همین روغن باعث درخشنگی بیشتر پوست صورتتان می شود. بهترین حالت این است که به آرامی موهایتان را کش ببندید.

 

روی شکم و به پهلو نخوابید

مهم نیست که چند شب را رو به بالا بخوابید، مهم این است که وقتی بیدار می شوید، می بینید که به پهلو خوابتان برده است و همین مسئله به مرور باعث پیدا شدن خط و خطوط ریز پوستی می شود. خوابیدن به پهلو یا روی شکم می تواند به بروز چین و چروک بینجامد؛ در واقع خط و خطوطی که به واسطه فشار زیاد به پوست رخ می دهد. این حالت خوابیدن می تواند منجر به شل شدن و افتادگی پوستی شده و زمینه را برای بروز باکتری ها فراهم کند. از دیگر مضرات خوابیدن به پهلو این است که وقتی بیدار می شوید چشمان تان پف خواهد داشت این امر بخاطر تجمع مایعات بدن در آن مکان است.

کم خوابی و پیری زودرس

 

به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن در زمان کافی به سلامتی و تندرستی شما کمک بسیار زیادی می کند و از جهتی هم درخشندگی زیادی به پوست شما می بخشد. در این میان انسجام و ثبات نقش مهمی داشته و صرفا وفاداری به یک برنامه زمانی مشخص برای خواب در طول هفته کافی نیست. به این نکته نیز توجه داشته باشید که زمان خواب حتما باید بین 7 تا 9 ساعت باشد.

 

عادات مناسبی برای خواب داشته باشید

نوشیدن آب تا یک ساعت قبل از خواب باعث می شود صبح ها با صورتی پف کرده بیدار شوید، خصوصا در اطراف چشمان تان. تنفس عمیق را در برنامه هر شب قبل از خواب بگذارید. کمبود اکسیژن حالت خسته و کدر به پوست می دهد. اکثر زنان پیش از خواب تمرینات تنفسی انجام نمی دهند. در واقع تنفس عمیق پیش از خواب باعث تقویت میزان اکسیژن ارسالی به مغز، ریه ها و سلول های بدن شده و به جوانسازی پوست حین خواب کمک می کند.

 

در تخت خواب کتاب نخوانید

در تمامی افرادی که مطالعه را دوست دارند و یا دانشجویان این عادت وجود دارد اما مشکلی که این عادت باعث بروز آن می شود این است که در صورتی که یک کار را به طور متناوب انجام شود، به آن عادت کرده و نسبت به آن شرطی می شوید، به همین دلیل، در صورتی که مغز شما بین کتاب خواندن و خوابیدن ارتباط شرطی ایجاد کند، دیگر شما قادر نخواهید بود بدون مطالعه به خواب روید، بنابراین توصیه می شود از خواندن کتاب در تختخواب خودداری کرده و کتاب را در زمان های بیداری و در جای مناسب بخوانید، همین امر باعث می شود که خواب کافی  و مناسب نداشته باشید و خستگی و پیری زودرس پوست را به همراه خواهد داشت.

 

از کالای خواب مناسب استفاده کنید

برای داشتن یه خواب آرام باید از کالای خواب مناسب مانند بالش طبی، ملحفه، روتختی و تشک طبی استاندار استفاده کنید. خرید تشک طبی استاندارد و مناسب باعث تجمع کمتر باکتری ها روی تشک می شود. انواع تشک خارجی و تشک ایرانی عرضه شده در توسط تولیدکنندگان داخلی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب دارای مزیت های بسیار زیادی در این رابطه هستند. 

 

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *