خرید تشک آنلاین

چرا استفاده از گوشی هنگام خواب مضر است

به چه دلایلی استفاده از گوشی هنگام خواب ضرر دارد؟

یکی از نگرانی های دنیای مدرن امروزی بخصوص والدینی که به تازگی گوشی یا تبلت برا ی فرزندشان تهیه کرده اند این است که نور گوشی چه تاثیری روی بدن و مغز انسان ایجاد می کند؟ والدین چطور میتوانند فرزندشان را متقاعد کنند که حداقل در زمان قبل از خواب گوشی های خود را  کنار بگذارند؟ آیا استفاده از گوشی در هنگام خواب مضرر است؟

طراحی گوشی های هوشمند، تبلت ها و لپتاپ ها صفحه های نمایشی به گونه ای است که نور آنها حتی برای نگاه کردن در روشنایی روز هم زیادی براق است. در تاریکی شب، نور این صفحات نمایش کوچک به قدری زیاد است که با نور در حال عبور از یک پنجره کوچک در وسط روز مقایسه می شود! با این تفاسیر نباید انتظار داشته باشیم تاثیر بد این نور ها روی چشم و مغز ما منعکس نشود.

به همین دلیل است که نگاه کردن به گوشی در تاریکی شب، هرچقدر هم که کنار گذاشتن آن برایتان سخت باشد، کار بسیار اشتباهی است.

پیروی کردن بدن ما از یک چرخه طبیعی باعث بیدار و هوشیار بودن در طول روز در بدن ما میشود و همچنین دلیل استراحت در شب. زمانی که برای شروع خوابیدن و استراحت به رختخواب میرویم اما شروع به استفاده از دستگاه های الکترونیکی مان و به صفحه آن از فاصله نزدیک خیره می شویم، مغز ما گیج می شود؛ این نور برای مغز شبیه نور موقع صبح است و همان تاثیر را بر روی مغز ما می گذارد. در نتیجه این نور موجب می شود تا مغز تولید ملاتونین که همان هورمون خواب است را متوقف کند.

توقف تولید ملاتونین در بدن،بدین معناست که نور صفحه مانیتور شما باعث ایجاد اختلال در زمان خوابتان شده است. این اثرگذاری گاهی می تواند به اندازه اختلالات خواب بعد از پروازهای طولانی مدت جدی باشد! خوابیدن دشوارتر شده و به مرور زمان حتی می تواند مشکلات سلامتی جدی و مهمی برای بدن ایجاد کند.

طراحی نرم افزارهایی را مانند f.lux و حالت شیفت شبانه اپل Apple’s Night Shift mode توسط طراحان اپلیکیشن برای رفع این مشکل تولید شده است. این اپلیکیشن ها که هر دو در آیفون وجود دارند، می توانند میزان نور گوشی را در شب به حدی کاهش دهند که برای چشم ما قابل تحمل باشد. در واقع این برنامه ها نور آبی رنگ را در ساعات مشخصی از شبانه روز از روی صفحه نمایش حذف می کنند. بسیاری از کاربرانی که از این نرم افزارها استفاده کرده اند معتقدند که این اپلیکیشن ها واقعا کمک کننده هستند و دیگر مشکلات درد گرفتن و خارش چشم را ندارند.

 

البته مطالعات دیگری هم وجود دارند که در این مورد بحث می کنند که کار کردن با وسایل الکترونیکی می تواند حتی به خوابیدن بهتر کمک کند. اما هنوز مطالعات بیشتری باید بر روی این نظر انجام بگیرد تا درستی آن به طور کامل مشخص شود.

در هر صورت حتی اگر هم این مطبل درست باشد و این اپلیکیشن ها در برخی جهات بتواند در طول شب به ما کمک کنند که بهتر بخوابیم اما بیشتر کارهایی که ما با گوشی انجام میدهیم تاثیرات مضری روی بدن ما و کیفیت خواب ما دارد برای مثال، فرض کنید که در حال آماده شدن برای خواب هستید و یک ایمیل کاری به طور ناگهانی روی صفحه نمایش تان ظاهر می شود.احتمالا این ایمیل می تواند حتی تاثیری خیلی بیشتر از توقف ترشح ملاتونین در بدنتان ایجاد کند؛ ممکن است تمام فکرتان را به خودش مشغول کند و از نظر ذهنی هم برای خواب شما مشکل ایجاد کند. همین روشن بودن اینترنت روی گوشی باعث ساطع شدن نویز هایی از سمت گوشی به سمت مغز ما می شود.

زمانی که از بهترین تشک طبی برای کالای خواب خود استفاده میکنید مثلا تشک خارجی خریداری می کنید یعنی برای خواب خود ارزش قائل می شوید پس این لطف را در حق خود داشته باشید که با کنار گذاشتن گوشی های هوشمند قبل از خواب بهترین کاری است که می توانید برای داشتن یک خواب آرام و راحت انجام دهید. یا با دور نگه داشتن گوشی در طول شب خواب بهتری را به خود هدیه کنید. خرید تشک طبی مناسب حتی از تولیدکنندگان ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب در این راه کمک بزرگی برای شما محسوب می شود. حتی خرید آنلاین تشک را نیز میتوانید از طریق فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا به صورت خرید اقساطی تشک نیز انجام دهید تا از هر نوع هزینه رفت و آمد نیز رها باشید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *