خرید تشک آنلاین

دانستی هایی درباره ضمیر ناخودآگاه و خواب

رابطه بین ناخودآگاه و خواب

خواب یک اصل الهی انکار ناپذیر در زندگی حیوانات و نباتات محسوب می شود که اگر به آن توجه کامل داشته باشیم مانند مسائلی که در بیداری برایمان اتفاق می افتد، میتوانیم جواب معما ها و بسیاری از مشکلات زندگی مان را در آن زمان بیابیم. در این مقاله میخواهیم به ارتباط ضمیر ناخودآگاه و خواب بپردازیم.

برخلاف تصور اشتباهی که در در عموم وجود دارد مبنی بر اینکه در زمان خواب پس از خستگی روزانه، یه استراحت می پردازد، در حقیقت اینگونه نیست و تقریبا تمامی اعضای بدن در حال فعالیت هستند برای مثال ریه ها، قلب و سایر اندام واره های اصلی و مهم بدن همچنان به کار خود ادامه می دهند. دستگاه گوارش برای هضم غذا شروع به کار میکند و حتی پوست به دفع موارد اضافی و سموم بدن می پردازد و حتی رشد مو ها و ناخن ها نیز متوقف نمی شود.

رابطه خواب و ضمیر ناخودآگاه

در این میان ضمیر ناخودآگاه نیز از قائده مستثنی نیست و حتی میتوان گفت مانند یک نگهبان همیشه بیدار است که لحظه ای به استراحت نمیپردازد و با تمام قوا همه نیرو های حیاتی بدن را تحت کنترل دارد. در واقع فرآیند شفا دهنده جسم در زمان خواب از سرعت بیشتری برخوردار می شود چون در آن زمان قدرت های مداخله گر ضمیر ناخودآگاه مزاحم کار او نمی شوند. و مهمترین مسئله این است که بسیاری از پاسخ های در هنگام خواب به ذهن انسان خطور میکند.

دکتر جان بیگ اِلو نویسنده کتاب اسرار خواب معتقد است که اعصاب چشم ها، گوش ها، بینی، پرزهای معده و همچنین سلول های مغز، شب ها زمان خواب فعال تر هستند و دلیل اصلی خواب را این گونه عنوان می کنند:

ناحیه والای روح از طریق خواب به طبیعت پیوند می خورد و در شکل بندی عقل و درایت ما سهیم می شود. وی همچنین ادامه می دهد که نتایج تحقیقات نشان داده است که باید در این عقیده راسخ تر بود که هدف نهایی خوابیدن معافیت و رهایی از فعالیت های روزمره نیست. به عبارتی هیچ قسمتی از حیات انسان در خور آن نیست که در رشد و گسترش روحی او توجه قرار گیرد. چون در آن حالت است که جدایی از پدیده های جهانی در خواب به سر می برد.

نخست باید به کارکرد ضمیر ناخودآگاه خود آگاهی پیدا کنید زیرا در شکل دادن رفتار و شخصیت شما نقش مهمی دارد و مدیریت افکار و نوع زندگی شما در تمامی لحظات بیداری را تعیین میکند. اکثریت افراد توانایی درک عملکرد ضمیر ناخودآگاه و تاثیر گذاری آن بر زندگی روزمره را ندارند. به بیان ساده‎تر، ضمیر ناخودآگاه ما مانند یک بانک حافظه بزرگ است که خاطرات، باورها و همچنین تجربیات ما در زندگی را ذخیره می‎کند.

ضمیر خودآگاه هرکسی در معرض جوش و خروش و مبارزات و برخوردهای روزانه قرار دارد و الزاما بایستی به طور موقت هم که شده خود را از آن جهان عینی و حسی برکنار نگه دارد و در آن مدت با عقل و درایت ذاتی خود رابطه ای نزدیک تر برقرار کند و در آن حالت رفع مشکلات و دشواری ها و حل مسائل سخت زندگی را از ضمیر ناخودآگاه طلب نماید.

بد خوابی و تاثیر آن روی ضمیر ناخودآگاه

طی تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندانی که در این موارد مطالعه میکنند بی خوابی انسان را دچار آشفتگی، عصبانیت و اختلال رفتار و گفتار می کند و آن ها را به این حقیقت رسانده که توادم در بی خوابی باعث به وجود آمدن اختلالاتی روانی می شود. به این نکته توجه داشته باشید که خواب روح انسان را شارژ میکند و شادی و نشاط را در روز آینده به انسان هدیه می کند.

نکته دیگر این که حافظه و ادراک در زمان بی خوابی دچار اختلال و بی نظمی می شوند. اگر به افرادی که برای کنکور شبانه روز مطالعه میکنند دقت کنید در می یابید آنان که شب ها را برای مطالعه بیداری کشیده اند در زمان امتحان قادر به حل ساده ترین مسائل ریاضی نیز نیستند در صورتی که قبلا به سادگی از عهده آن بر می آمدند.همین امر باعث می شود اگر خلبانی به بی خوابی دچار شود نمی تواند در صفحه فرمان باد، ارتفاع، فشار و … را که در یک نگاه باید از نظر بگذراند تا فرود آرامی داشته باشد را تحت کنترل خود درآورد.

کنترل خواب و رویا توسط ضمیر ناخودآگاه

یکی از مسائلی که انسان همیشه درگیر آن بوده و هست چگونگی کنترل خواب و رویا است. از آنجایی که ذهن ناهشیار انسان قادر به کنترل خواب های ما است و ما نیز توانایی برنامه ریزی برای  ذهن ناهشیار خود هستیم در نتیجه توانایی کنترل خواب خود را نیز می توانیم در دست بگیریم و خود آن نیز بستگی به این دارد که چگونه میخواهیم خواب را کنترل کنیم به عنوان مثال، می‎توانید خواب‎هایی را فعال کنید که بسیار واضح هستند و می‎دانید دارید خواب می‎بینید، خواب در مورد چیزی که می‎خواهید، خواب برای پیدا کردن راه حل یا متوقف کردن کابوس‎هایی که روزها شما را آزار می‎دادند. در این میان  ذکر نکاتی برای کنترل خواب از طریق ضمیر ناخودآگاه وجود دارد که در زیر به شرح آنها پرداخته ایم.

نخستین کاری که باید بتوانید به خوبی انجام دهید آن است که هنگامی که روی تشک طبی خود دراز کشیده و قصد خوابیدن دارید در مورد مسئله ای که برایتان پیش آمده فکر کنید. تصویر آن مشکل را دقیقا به خاطر بیاورید. مشکل خود و تصاویر مختلف در ذهن خود مرور کنید و بین مشکلات و تصاویر رابطه برقرار کنید.

با استفاده از آیتم‎های فیزیکی که اطرافتان وجود دارد می‎توانید تاثیر آن را زیاد کنید. اگر یک هنرمند هستید و می ‎خواهید ایده‎های خلاقانه‎ای در مورد نحوه کشیدن یک اثر هنری شگفت‎انگیزی پیدا کنید، می‎توانید یک بوم سفید در کنار تخت خواب خود قرار دهید. اگر یک دانشمند هستید، می‎توانید یک دستگاه یا بلوپرینت (نقشه ساخت) در کنار تخت خود بگذارید تا الهام‎بخش شما باشد.

در هنگام بیدار شدن فورا از تخت پایین نیایید خواب ها و تصاویری که در ذهن خود ساخته اید به راحتی ناپدید می شود در نتیجه رو تخت درازکش باقی بمانید و حرکت نکنید. سعی در ثبت خواب هایان کنید و هر چیزی که از طریق ناخودآگاه حس میکنید را یادداشت کنید.

بدین ترتیب و با انجام مداوم این کار ها توانایی خود را در کنترل رویا های خود بدست آورید. همانطور که میدانید کالای خواب بر آرامش خواب تاثیر زیادی دارد و اگر در خرید تشک و یا هر کدام از کالاهای خواب خود دقت لازم را بکار ببرید در این مسیر کار خود را آسوده تر کرده اید. پیشنهاد ما به شما استفاده از تشک خارجی و یا تشک رویا می باشد.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *