خرید تشک آنلاین

خوابیدن با چراغ روشن

خوابیدن با چراغ روشن چه مشکلاتی را ایجاد می کند

ارتباط بیماری های قلبی و خوابیدن با چراغ روشن

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تحقیقات انجام شده توسط دکتر الکساندر کالینکین، متخصص قلب و مغز و اعصاب از دانشگاه ام گ او روسیه، افرادی که در تاریکی کامل نمی خوابند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. از سوی دیگر افرادی که قبل از طلوع آفتاب بر می خیزند نیز با بیماری های گوناگون رو به رو می شوند. در این مقاله به مشکلاتی که خوابیدن با چراغ روشن ایجاد خواهد کرد اشاره می کنیم.

تحقیقات نشان می دهد که بین روشنایی بیش از حد و خواب ارتباط عمیقی وجود دارد. بیماری های قلبی و عروقی ارتباط مستقیمی با خواب در تاریکی دارد.

با توجه به گفته های این دانشمند روسی، نور تنظیم کننده اصلی تولید ملاتونین است که به سلولهای بدن سیگنال می دهد که شب فرا رسیده است. هر سلول با توجه به زمان خود کار می کند، به طوری که ماهیت دوره ای برخی از سلول ها 24 ساعته است و ملاتونین فرمان را برای تنظیم این چرخه می دهد. اگر شما در شب در تاریکی نخوابید ملاتونیون نمی تواند دستور لازم برای خواب را به مغز شما برساند.

خوابیدن با چراغ روشن چه عوارضی دارد

دلایل خواب خوب در تاریکی

به گفته روانشناسان یکی از دلایل ابتلا به افسردگی خوابیدن با چراغ روشن در شب است. البته استفاده از چراغ خواب هنگام خوابیدن و یا پرده های نازک برای پنجره های رو به حیاط یا بیرون برای ورود نور بیرون به داخل اتاق خواب برای افرادی که مشکل بیخوابی ندارند مشکلی ندارد.

نکات بهداشتی وجود دارد برای آن دسته افرادی که  در خوابیدن مشکل دارند (چه در شروع خواب و چه بیداری‌های مکرر حین خواب) و صبح‌ها هنگام بیدار شدن از کیفیت خواب خود راضی نیستند، که باید به این نکات توجه داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که باید در بهداشت خواب در نظر گرفته شود، مربوط به محیط واتاق خواب و کالای های مورد اسفتاده برای خواب است. سعی کنید نور اتاق خواب در حداقل ممکن خود باشد. در همین راستا اگر محله زندگی و مکان اتاق خوابتان به صورتی است که نور کوچه و خیابان باعث روشنی بیش از حد اتاق خوابتان در طول شب می‌شود، بهتر است از پرده‌هایی با پارچه ضخیم‌تر یا آستری پرده برای تاریک کردن اتاق و نفوذ نور کمتر به اتاق استفاده کنید.

نور یکی از عواملی است که می‌تواند با ایجاد اختلال در ترشح هورمون خواب یا ملاتونین، باعث کاهش ترشح این هورمون شود و در صورتی که نور اتاق خواب در طول شب بیش از اندازه باشد، ممکن است حتی باعث عدم ترشح این هورمون گردد و این موضوع باعث نداشتن خوابی آرام در طول شب میشود که خیلی افراد علت آن را نمیدانند.

برخی از پزشکان از همین موضوع برای درمان بعضی اختلالات خواب استفاده میکنند. مثلا می‌توان با نورهای مناسب، زمان خواب افرادی که دیر از خواب بیدار می‌شوند را اصلاح کرد.

ضعف حافظه و افسردگی پی آمد خوابیدن با چراغ روشن

به گفته روانپزشکان حالت های بدخلقی و افسردگی در طول روز ناشی از خوابیدن با چراغ روشن است به صورتی که حتی تلویزیون روشن و یا چراغ خواب هم می‌تواند روی سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوبی داشته باشد و به تشدید این حالت ها در طول روز کمک کند.

تماس با نور به هنگام خواب در واقع سبب بروز تغییرات و تفاوت‌هایی در ساختار منطقه‌ای از مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ نقش کلیدی در رابطه با اختلالات افسردگی ایفا می‌کند. بنابراین تغییرات در هیپوکامپ بسیار حائز اهمیت است.

محققان تاکید کردند لازم است که خواب شبانه همراه با خاموش کردن کامل لامپ ها و حتی دستگاه رایانه باشد تا انسان در معرض ابتلا به بیماری های عدیده به ویژه افسردگی و ضعف حافظه قرار نگیرد.

به گفته محققان قرار گرفتن در معرض نور برای مدت طولانی در شب یا هنگام خواب، خطرات سلامتی زیادی را بهمراه خواهد داشت، زیرا این وضعیت، سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد و برخی تغییرات فیزیولوژیک را ایجاد می‌کند که در نهایت به بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی و کاهش سطح عملکرد ادراکی نظیر حافظه، تمرکز و نظایر آن منجر می‌شود. ضعف عملکرد ادراکی، مشکلات این افراد را زیاد می‌کند و آنها را در معرض دشواری آموختن و مشکلاتی در آموزش قرار می‌دهد.

خطرات ناشی از نور مصنوعی هنگام خواب

قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب روی کیفیت خواب تاثیرگذار است و خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا، میتواند از قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی در بین غروب خورشید تا زمان خواب افزایش داشته باشد و حتی روی کیفیت خواب تاثیر گذار باشد.

در این تحقیقات، دانشمندان تحقیقاتی را روی 116 فرد بین 18 تا 30 سال انجام دادند. این افراد 5 روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند. نمونه خونی گرفته شده از این افراد  در بازه زمانی 30 تا 60 دقیقه میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شده است.

ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون چرخه خواب و بیداری هر فرد را تنظیم می کند و نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن دارد. طبق تحقیقات قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب، زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به 90 دقیقه کوتاه تر می کند. هم چنین اگر یک فرد در ساعات خواب خود در معرض نورهای مصنوعی قرار بگیرد، میزان تولید هورمون ملاتونین بیش از 50 درصد کاهش پیدا می کند.

از دیگر مضرات خوابیدن در اتاق روشن و دیر خوابیدن در شب، ابتلا به سرطان سینه میباشد. نورهای مصنوعی در هنگام خواب هم چنین می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها را افزایش دهد. این تحقیقات هشداری برای کارمندانی ست که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند.

زمان زیادی نیاز است تا تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود. در هر صورت بهتر است بعد از غروب خورشید، میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

پیشگیری از سرطان سینه با خوابیدن در تاریکی

ترس از تاریکی مهمترین مسئله است که باعث علاقه مندی افراد برای خوابیدن در محیطی نیمه روشن و با انواع چراغ خواب  شده، اما با توجه به گفته های پژوهشگران، خوابیدن در تاریکی مطلق می تواند برای سلامتی بدن مفید باشد و خوابیدن در اتاق روشن و دیر خوابیدن در شب می تواند عوامل اصلی ابتلا به سرطان سینه باشد. کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی ابتلا به سرطان، عوامل ارثی، استعمال دخانیات، نوشیدنی های الکلی، رژیم، دارو و برخی عوامل مرتبط به زاد و ولد است، اما نتایج تحقیقات اخیر نشان داده دلیل اصلی ابتلا به سرطان سینه، خوابیدن در اتاق پر نور در شب است. براساس این تحقیق، پرستاران و کارمندانی که شب کار هستند، تا 60 درصد بیش از زنان دیگر به سرطان سینه مبتلا می شوند. تحقیقات نشان داده است که این مشکل، به علت تفاوت مقدار ملاتونین در افراد می باشد.

ترشح هورمون ملانیتون در مقابل نور بسیار کاهش می یابد. این هورمون هم بر خواب ما اثر می گذارد و هم از سرطان جلوگیری می کند. ملاتونین باعث کاهش رشد سلول های سرطانی می گردد. بنابراین اتاق خواب خود را تاریک کنید و مطمئن باشید که ملاتونین ترشح می شود.

خرید تشک رویا برای اتاق خواب

از عوامل مهمی که برای داشتن خواب راحت نیاز داریم داشتن نور کافی و همچنین خرید تشک طبی استاندارد است. خرید تشک طبی میتواند از بسیاری از بیماری ها جلو گیری کند . انواع مختلفی از این تشک ها در بازار موجود است اعم از تشک خارجی و تشک ایرانی که شرکت هایی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب و … برای تمامی اقشار جامعه تولید شده است. شما میتوانید در فروشگاه اینترنتی سینا این محصولات را به صورت خرید اقساطی تشک نیز تهیه فرمایید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *