خرید تشک آنلاین

چگونگی تاثیر گذاری کم خوابی بر مادران باردار و جنین در حال رشد

تاثیرات و عوارض کم خوابی برای مادر باردار

به طور کلی کم خوابی و یا بی خوابی تاثیرات بسیار مخربی را بر روی کل روند زندگی تمامی اقشار جامعه دارد اما این تاثیرات در افراد باردار بسیار بیشتر و متفاوت تر است دو تاثیر مهمی که در این دوران از کم خوابی به وجود می آید شامل پره اکلامپسی(مسمومیت حاملگی به دلیل فشار خون بالا)، دیابت های دوران بارداری مادر باردار و رشد ناکافی جنین است.

دوران بارداری، دورانی است که بدن زن را با تغییرات زیادی مواجه میکند و استرس زیادی را به همراه دارد زیرا مادر باید تصمیمات مهمی را برای رشد نرمال جنین خود بگیرد. در این میان تغییراتی نیز در نوع رژیم غذایی و حتی میزان و ساعات خواب آن ها نیز به وجود می آید. که بسیار اهمیت بالایی دارد. البته بوجود آمدن اختلالات خواب برای خانم های باردار عواقب بسیاری نیز به همراه دارد. در این مطلب میخواهیم به اثرات منفی کم خوابی روی مادر و همچنین جنین در حال رشد بپردازیم.

تاثیرات کم خوابی بر مادران باردار و جنین در حال رشد

مهمترین مشکلات بارداری در اثر بی خوابی

همانطور که گفته شد کم خوابی مشکلات زیادی را متوجه مادر میکند که برخی از آنها مانند فشار خون و دیابت میتواند عوارض بحرانی داشته باشد.خر و پف و وقفه ی تنفسی در خواب (آپنه خواب) در طول بارداری به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداری تشدید می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، مشخص شده که این وقفه تنفسی تنها بر 10 درصد خانم های باردار تاثیر داشته که همین وقفه در زمان خواب باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری می شود که بسیار جدی هستند این مشکلات عبارتند از :

  • فشار خون بالا
  • پره اکلامپسی
  • دیابت بارداری
  • فشار ریوی

از مهمترین تاثیرات کم خوابی دوران بارداری، بالا رفتن فشار خون است. فشار خون بالا زمانی رخ می دهد که میزان فشار اندازه گیری شده خون، به صورت مداوم بعد از ۲۰ هفته بارداری بالای ۱۴۰ میلی متر جیوه باشد و در زنانی اتفاق می افتد که سابقه ی فشار خون نداشته اند. در این دوران اگر مادر در ادرار خود پروتئین نیز مشاهده کند در این صورت اون به پره اکلامپسی هم مبتلا شده است که دلیل آن آسیب دیدن اندام های داخلی مادر است. که این امر گاهی موجب مرگ مادر و یا جنین میشود. مشاهدات زیادی در رابطه با بیماری پره اکلامپسی وجود دارد. معمولا ۵۹% از زنان باردار از روی عادت خر و پف می کنند که ممکن است نشانه بیماری پره اکلامپسی باشد.همین امر باعث متورم شده مجرای تنفسی شده و اجازه جریان هوا را میګیرد. خانم هایی که در این دوران دچار اضافه وزن بیشتری می شوند و یا در کل عضلات دور گردن بیشتری دارند بیشتر در معرض خطر هستند. این وقفه های تنفسی در خواب باعث تغییر سایز رگ ها شده و فشار خون رو بالا میبرد همچنین ممکن است باعث کاهش خون پمپاژ شده توسط قلب شود و این کاهش در نتیجه ی بازده کم قلب است. در نتیجه باعث می شود انتقال جریان خون از طریق جفت به جنین به خطر بیفتد. همین ناکافی بودن انتقال خون باعث اکسیژن کمتری را به جنین میرساند و رشد آن را با اختلال مواجه می کند. 

مشکلات بعدی که به همراه این فشار خون ممکن است برای مادر به وجود بیاید مشکل افزایش وزن و مواجه شدن با دیابت است که دلیل به وجود آمدن آن تغییر در میزان ترشح گلوکز بدن است که تغییر در اشتها را نیز به همراه دارد.

چگونگی تاثیرگذاری کم خوابی بر جنین در حال رشد

 با توجه به این که جنین در حال رشد نیاز به مواد مغذی و اکسیژن دارد، زمانی که مادر کم خواب میشود و به دنبال آن اختلالات تنفسی ایجاد می شود، باعث می شود که اکسیژن کمتری به جنین برسد و رشد آن را با اختلال مواجه کند. از طرفی آب کافی نیز به جنین نرسیده و جریان رشد او را کاهش میدهد.

کاهش مقدار بسیار ناچیزی از اکسیژن برای جنین در حال رشد بسیار خطر آفرین است. زمانی که اکسیژن خون مادر کاهش یابد جنین با کاهش ریتم ضربان قلب و کم شدن میزان اسیدی یا قلیایی خون عکس العمل نشان می دهد که این انتقال جریان خون به جنین در زمان خواب به اوج خودش می رسد که روی سطح اکسیژنی که در طول خواب یا در نتیجه ی آپنه خواب کاهش می یابد تاثیر منفی دارد.

روش هایی برای بهبود خواب در دوران بارداری

روش های زیادی برای بهبود کم خوابی برای مادران وجود دارد. کاهش استرس های خانوادگی و کاری، کمتر کردن فعالیت های روزانه، قرار نگرفتن در معرض نویز های موبایل و اینترنت، استفاده از کالای مناسب خواب و تشک طبی مخصوص بارداری و …. برای خرید تشک های مخصوص بارداری میتوانید از تشک خارجی و یا داخلی بخصوص محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب استفاده کنید. گروه بازرگانی سینا این امکان را برای همه اقشار جامعه ایجاد کرده تا بتوانند این محصولات را به صورت خرید اقساطی تشک نیز تهیه کنند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *