خرید تشک آنلاین

چگونگی تاثیرگذاری و رابطه بین کمبود خواب و ریزش مو

آیا کمبود خواب میتواند یکی از دلایل ریزش مو باشد؟

یکی از مشکلاتی که در جامعه امروزی جوانان با آن مواجه هستند، مشکل به وجود آمدن ریزش مو در یک برهه از زندگی است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشید این مشکل در آقایان بیشتر به علت طاسی الگوی مردانه است اما در خانم ها این علل متفاوت است که میتوان از مهمترین آنها یه استرس و کمبود خوابی اشاره کرد که البته این مشکل کمبود خواب در اکثر افراد قابل حل است.

با توجه به مشکلات زیاد اقتصادی و اجتماعی که در جامعه وجود دارد، استرس وارد شده به افراد زیاد است که همین استرس باعث کمبود خواب و کاهش ظرفیت عملکردهای سلولی خواهد شد که ریزش مو و نازک شدن تار های مو را بهمراه دارد. قابل ذکر است که دلایل زیادی باعث می شود یک نفر خواب نامناسبی داشته باشد که در اکثر مواقع راه حل های بسیار زیادی برای این مشکل وجود دارد.

رابطه بین کمبود خواب و ریزش مو

در حقیقت عوامل زیادی در روند رشد مو تاثیر گذار هستند که عبارتند از : تروما، استرس و اضطراب، سابقه خانوادگی، تغییرات هورمونی و استفاده از داروهای خاص، برای مثال اغلب در آقایان علت ریزش مو الگوهای وراثتی و خانوادگی است.

اگر در شرایطی هستید که از کمبود خواب رنج میبرید باید تلاش کنید تا علل  آن را کشف کرده و در جهت بهبود آن اقدام کنید. گاهی گرفتن یک مشاوره از یک پزشک میتواند راه گشا باشد و گاهی با کمی تغییرات در محیط اتاق خواب مانند خرید تشک جدید بسیار تاثیر گذار است ما محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب را به شما پیشنهاد می دهیم از طرفی اهمیت بیشتر به نظافت محیط خواب دادن میتواند تاثیر زیادی داشته باشد زیرا پس از مدتی استفاده از تشک طبی گرد و خاک های داخل آن باقی مانده و به پوست و مو منتقل میشود در نتیجه بهتر است هر چند ماه یک بار به وسیله جارو برقی این گرد و خاک ها را تمیز کنیم. 

تاثیرات کلی کم خواب بر بدن

تحقیقات و یافته های موسسه ملی قلب، شش و خون نشان دهنده آن است که خواب نقش بسیار مهم و حیاتی در سلامتی کلی بدن دارد در تمام مدتی که خواب هستیم بدن توانایی آن را دارد که از عملکرد های مغز و و همینطور از سلامت فیزیکی حمایت کند.همچنین خواب می تواند برای سلامتی هیجانات مغزی و عملکرد روزانه و ایمنی بدن اهمیت داشته باشد.

البته این را نیز باید در نظر داشته باشید که خواب زیاد نیز عوارض جانبی بسیاری را بهمراه دارد مثلا همین موضوع ریزش مو که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با خواب مرتبط است که تغییرات هورمونی کم خوابی یکی از آنهاست.

چگونگی تاثیرگذاری کم خواب بر ریزش مو

همانطور که از قبل نیز گفته شد نداشتن خواب کافی مشکلات بسیاری را برای سلامتی به وجود می آورد که یکی از آنها تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر ریزش و نازک شدن مو دارد به طور مثال افرادی که زمان کمی را برای خواب اختصاص میدهند باعث افزایش استرس در بدن شده و همین استرس باعث ریزش مو میشود.

رابطه بین خواب، استرس و ریزش مو

در راستای تحقیق درباره ارتباط بین مدت زمان و کیفیت خواب و استرس و ریزش مو، مجله آمریکایی پاتولوژی پژوهشی را منتظر کرده که در این خصوص بحث میکند. استرس طولانی مدت می تواند اثر منفی بر پوست داشته باشد و عملکرد مناسب آن را مختل کند که آن هم بطور مستقیم بر فولیکول های مو اثر می گذارد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که آزاد سازی هورمون ها، انتقال دهنده های عصبی و سیتوکین ها در پاسخ به استرس می تواند به طور قابل توجهی بر رشد یا ریزش مو اثر داشته باشد.

البته توجه داشته باشید که بسیاری از شواهد نشان دهنده آن است که فولیکول های مو و چرخه رشد مو بطور قابل توجهی تحت تاثیر استرس قرار دارند که منجر به رشد ناسالم مو و ریزش مو می شود. اگر مقاله های منتشر شده از بنیاد ملی سلامتی را مطالعه کنید متوجه این موضوع خواهید شد که خواب چه تاثیر مستقیمی بر رشد مو افراد دارد و فعالیت سلول های بنیادی بالغ برای افزایش سرعت چرخه رشد مو بر ساعت داخلی شبانه روزی بدن وابستگی دارد. در ادامه متن این مقالات نشان دهنده این است که اختلالات وارد شده  در چرخه خواب یک ارگانیزم اثر مهمی بر عملکردهای بیولوژیک یا زیست شناختی دارد که در فولیکول مو جایگاه مهمی دارند. همه این موارد نشان میدهد زمانی که عملکرد طبیعی خواب به هر دلیلی به مشکل میخورد، کاهش سلامت جسمانی و روانی را برای بدن به همراه دارد.

راهکار هایی برای بهتر شدن روند خواب 

راه و روش های زیادی برای بهبود روند خواب وجود دارد و به طور کلی رعایت بهداشت خواب و عادات زندگی سالم شما را در این راه بسیار کمک میکند. در اینجا لیستی از این راهکار ها را برای شما آماده کرده ایم تا با رعایت آنها هم خواب بهتری را تجربه کنید و هم خطر ابتلا به ریزش مو را کاهش دهید.

  • زمان بیشتری را برای ورزش در روز اختصاص دهید.
  • سعی کنید در اتاق کارتان از یک میز ایستاده استفاده کنید.
  • شب هنگام حدود 5 دقیقه نفس عمیق بکشید و پس از 30 دقیقه به رختخواب بروید.
  • زمان خواب تلویزیون، لپتاپ و گوشی خود را خاموش کنید.
  • به محض این که از خواب بیدار شدید از جایتان بلند شوید.
  • به یاد داشته باشید که اگر خواب خوبی داشته باشید میتوانید جلو ریزش موی خود را حد امکان بگیرید.
5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *