خرید تشک آنلاین

بررسی علل خواب آلودگی در روز

نشانه های مشکلات خواب و خواب آلودگی در روز

عللی که باعث خواب آلودگی در روز میشوند

خوابیدن در صندلی اتوبوس، چرت زدن در یک جلسه کاری کم هیجان و یا نشستن در یک کافی شاپ در هنگام غروب با پلک های سنگین. شاید شغل شما هم مانند آن‌ها خواب کافی را از شما گرفته است. خواب‌ آلودگی بیش از اندازه می‌تواند پیامدهای بدی داشته باشد. مثلا باعث شود پشت چراغ قرمز خواب‌تان ببرد. خوب نخوابیدن می‌تواند با فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی، دیابت و اضافه وزن در ارتباط باشد. برای همین در این مقاله می‌خواهیم به بررسی علل خواب آلودگی در طول روز بپردازیم.

مسائلی که باعث خواب آلودگی در طول روز میشود

علل مختلفی را برای این مسئله نام برد.از جمله: پروازهای طولانی، کارهایی که زمان انجام دادن‌شان ریتم طبیعی خواب را بر هم می‌زنند، یا فعالیت‌هایی مثل رانندگی طولانی. در حالی که بسیاری از ما خواب کامل را از خود دریغ می‌کنیم، برخی مشکلات دیگری حین خواب دارند. از جمله گرفتگی تنفسی حین خواب، سندروم پای بی‌قرار و حملات خواب. افرادی که شیفتی کار میکنند، دچار بی‌نظمی خواب می‌شوند. این اتفاق به دلیل خواب آلودگی شدید در هنگام شب و ناتوانی آن‌ها در داشتن خواب مناسب در روشنایی روز رخ می‌دهد. حداقل کاری که میتواند به آنها کمک کند این است که اتاق خواب خود را تا حد امکان تاریک کنند و از کالای خواب مناسب استفاده کنند. خرید تشک طبی استاندارد میتواند گزینه خوبی نیز برای آنها باشد. حداقل زمان خواب 7 الی 8 ساعت است که بیشتر افراد یا بیشتر و یا کمتر میخوابند.

برخی افراد دچار اختلالات خواب میباشند. اختلالات خواب شامل عدم توانایی فرد در به خواب رفتن یا ادامه‌ی خواب و یا رفتارهای عجیب حین خواب است، مانند راه رفتن در خواب. بعضی دیگر از اختلالات خواب لحظه‌ای هستند مانند حملات خواب. در حملات خواب فرد به‌ طور غیر قابل کنترلی در طول روز به خواب می‌رود. وقتی بیماران به کلینیک خواب مراجعه می‌کنند، دکتر در ابتدا می‌خواهد به این نکته پی ببرد که مشکل فرد کمیت خواب است یا کیفیت آن. اولین سؤالی که پزشکان در مورد خواب‌ می‌پرسند این است که آیا آن‌ها خواب کافی دارند؟ آیا به طور کامل در خواب باقی می‌مانند؟ این سؤال مهمی است. چون بسیاری از مردم این مشکل را دارند. آن‌ها به‌طور جزئی یا متناوب و بعضی اوقات، کم‌خوابی مزمن دارند.

دلایل پراهمیت در خواب آلودگی در روز

نشانه های مشکلات خواب

بعد از آشنایی با علت های خواب آلودگی، بسیار مهم است که با نشانه های اختلالات خواب نیز آشنا شوید. هر زمانی که علائم زیر را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. این علائم عبارتند از:

معمولا بیش از ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا بخواب بروید.

بیدار شدن چند باره از خواب و مشکل داشتن برای خواب دوباره

خواب آلودگی‌های مکرر در طول روز، چُرت زدن‌های مکرر، به طور غیر ارادی به خواب رفتن و خوابیدن در موقعیت‌های نامناسب در طول روز.

خر‌و‌پف بلند، نفس نفس زدن، خرناس، صداهای شوک‌آور و توقف تنفس حین خواب که معمولا توسط کسی که همراه شما زندگی می‌کند، گزارش می‌شود.

داشتن حس خزیدن یا ایجاد صدا در دست‌ها و پاها در هنگام خواب

تکان خوردن سریع پاها و دست‌ها حین خواب که معمولا توسط فردی که با شما زندگی می‌کند، گزارش می‌شود.

داشتن سر درد در هنگام بیدار شدن

وجود رفتارهای غیر‌عادی در زمان خواب مانند راه رفتن در خواب

احساس ناگهانی ضعف عضلانی هنگام عصبانیت، ترس یا خستگی

احساس ناتوانی در تکان دادن بدن در ابتدای بیدار شدن

اختلالات عمده‌ی خواب عبارتند از:

بی‌خوابی

بی‌خوابی نشانه‌ای مهم از اختلالات خواب است. افرادی که این مشکل را دارند، باید ارزیابی کاملی بر روی آنها انجام شود. بی‌خوابی می‌تواند باعث به دشواری خوابیدن یا باقی نماندن در خواب شود. عدم کیفیت خواب، موجب عدم احساس سر زندگی در موقع بیدار شدن از خواب می‌شود.

ایست موقتی تنفس در هنگام خواب

خروپف بلند، نفس نفس زدن، خفگی، شوک، توقف تنفس و بیداری ناگهانی به خاطر داشتن این اختلال خواب است. مکث مکرر در تنفس و وقفه‌ها به قدری هستند که مانع ادامه‌ی خواب می‌شوند. این وقفه‌ها به طور موقت رسیدن اکسیژن به فرد را کاهش می‌دهد. افرادی که مشکل وقفه‌ی تنفسی دارند معمولا در طول روز دچار خواب آلودگی شدید می‌شوند. احتمال افزایش بروز فشار خون بالا، سکته‌ی قلبی و مغزی بخاطر داشتن وقته تنفسی در حین خواب است.

سندرم پای بیقرار

تکان دادن غیر ارادی پا در هنگام خواب باعث ایجاد سوزش، خارش و یا حالات دردناکی را در پاها میشود. در یک اختلال خواب مرتبط به نام «اختلال دوره‌ای جنبش اندام»، حرکات سریع یا حالت پریدن دست‌ها و پاها باعث خواب منقطع در فرد می‌شود که این اتفاق عدم شادابی فرد هنگام صبح را در پی دارد.

پریشانی درخواب

بوجود آمدن رفتارهای غیر طبیعی در زمان خواب شامل راه رفتن حین خواب، حرف زدن در خواب، کابوس‌های شبانه و کوبیدن سر به جایی است که نتیجه‌ی آن بلند شدن، نشستن و خودزنی و فریاد زدن است. در نوعی از خواب‌ پریشی به نام «اختلال رفتار حرکت سریع چشم» فرد ممکن است (در پاسخ به یک رؤیا) به صورت غیر ارادی مشت یا لگد بزند یا دستانش را تکان دهد. این اختلال بیش‌تر مردان مسن‌تر را هدف قرار داده و با افزایش احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون همراه است.

حملات خواب

گاهی شاهد خواب آلودگی شدید در طول روز و بروز حملات خواب هستید که باعث می‌شود شما در زمان بیداری به‌طور غیر‌ارادی به خواب بروید. این ها نشانه هایی از حملات خواب هستند بعضی مواقع در پی حالات روحی مختلف، ضعف ناگهانی عضلات دیده می‌شود که حتی ممکن است باعث به زمین افتادن فرد شود. هنگام بروز حملات خواب، گاهی فلج شدن در خواب را نیز بهمراه دارد. آن‌ها توانایی حرکت دادن خود را در هنگام به خواب رفتن یا به محض بیدار شدن ندارند.

رابطه غذا خوردن و خوابالودگی بعد از آن چیست؟

مسئله ای که گاهی دچار آن میشویم و دلایل آن را نمیدانیم احساس خواب بعد از خوردن یک وعده غذایی است و همیشه این موضوع برای ما نگران کننده بوده است . حال اینکه علت آن چیست و آیا دلیلی برای نگران بودن وجود دارد یا نه ؟

سعی بر آن داریم که در مقاله بعدی این مبحث را مفصل دنبال کنیم. پیشنهاد میکنم حتما مقاله بعدی را مطالعه کنید تا این مسدله برایتان روشن تر شود.

داشتن خواب مناسب با خرید تشک طبی استاندارد

داشتن خوابی آرام و رویایی مستلزم داشتن کالای خواب مناسب نیز هست . شما با خوابیدن بر روی تشک طبی میتوانید حتی زمان خوابتان را نیز تنظیم کنید. تشک های طبی موجود در بازار اعم از تشک خارجی و تشک ایرانی در مدل های مختلف میتواند کمک زیادی به شما در داشتن خوابی آسوده کمک کند . شرکت های تولید کننده تشک ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب با دارا بودن انواع تشک طبی از بزرگ ترین تولید کننده گان تشک طبی در ایران میباشند. فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا مفتخر است که تمامی محصولات خارجی و ایرانی را برای اقشار جامعه عرضه میکند. یکی از مزایای خرید از این فروشگاه ، توانایی خرید اقساطی تشک است.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *