خرید تشک آنلاین

گوش دادن به موسیقی هنگام خواب

فواید گوش کردن به موسیقی قبل خواب

بسیاری از ما ممکن است شب‌ها خواب راحتی نداشته باشیم. در واقع افراد زیادی در دنیا با مشکل بی‌خوابی دست و پنجه نرم می‌کنند. اما ممکن است هر کسی پاسخ متفاوتی برای این مشکل داشته باشد. مثلا شاید برخی تماشای یک فیلم را چاره‌ی این مشکل بدانند، برخی دیگر کتاب بخوانند و افراد زیادی هم به موسیقی مورد علاقه‌شان گوش بدهند. گوش کردن به موسیقی مورد علاقه‌تان قبل از خواب، می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد. به همین دلیل هم، افراد زیادی قبل از خواب این کار را انجام می‌دهند و از نتایج شگفت‌انگیز آن بهره‌مند می‌شوند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید گوش کردن به موسیقی قبل از خواب چه فوایدی  دارد، حتما ادامه‌ی این مطلب را بخوانید.

عوارض خوابیدن با هندزفری

تاثیر موسیقی آرامبخش

خواب راحت

یکی از مزایای گوش کردن به موسیقی، خواب راحت است. افرادی که شب‌ هنگام موسیقی مورد علاقه‌شان را گوش می‌کنند، غرق در دنیای خیال و رویای خود شده و یک خواب کاملا آرام و راحت را تجربه می‌کنند. این به خاطر قرار گرفتن مغز در یک حالت بسیار راحت و آرام است. یعنی مغز معمولا در یک طول موج خاصی قرار می‌گیرد که در آن لحظه، احساس بسیار خوبی به فرد القا می‌شود. به همین دلیل هم، فرد بدون کوچک‌ترین مشکلی، می‌تواند آسوده بخوابد. افرادی که قبل از خواب به موسیقی دلخواهشان گوش می‌کنند معمولا کمتر دچار بی‌خوابی می‌شوند.

زمانی که شما به یک موسیقی گوش می‌کنید، تمام حواستان معطوف به آهنگ، ملودی و فضای آن می‌گردد. در نتیجه کمتر فکر و خیالات بیهوده کرده و ذهنتان مشغول نمی‌شود. در واقع اولین دلیل بی‌خوابی افراد، فکر و خیال کردن بیش از اندازه است. اما هنگامی که یکی از آهنگ‌های موردعلاقه‌تان را گوش می‌دهید، یا به طور کلی فکرتان مشغول مسائل بیهوده نمی‌گردد و یا روی موضوعات خوب متمرکز می‌شود. همین امر هم باعث می‌شود تا خواب راحتی را تجربه کنید. در نتیجه، اگر شما هم از بی‌خوابی رنج می‌برید. حتما شنیدن یک موسیقی ملایم و لذت‌بخش با صدای آرام را قبل از خواب امتحان کنید.

 

فواید گوش کردن به موسیقی قبل از خواب

کاهش استرس

ذهن انسان به گونه‌ای طراحی شده است که در هر ثانیه افکار بسیار زیادی را تولید می‌کند. حتما شما هم جمله معروف دکارت (René Descartes) را شنیده‌اید که گفته است: “من می‌اندیشم، پس هستم!” برای ذهن هم معمولا 2 چیز اهمیت بسیار زیادی دارد: 1. بقا، 2. وجود. ذهن ما برای اثبات این که وجود دارد، افکار بسیار زیادی تولید می‌کند. متاسفانه بیشتر این افکار منفی بوده و کنترل‌شده نیستند. یعنی اکثر افراد معمولا به بیماری، فقر، شکست، طرد شدن و هزاران افکار مزاحم دیگر فکر می‌کنند که موجب استرسشان می‌گردد. اگر شما هم این‌گونه هستید، حتم داریم که ذهنتان به راحتی می‌تواند نقطه ضعفتان، یعنی چیزی که بیش از اندازه از آن می‌ترسید را پیدا کرده و شما را ساعت‌ها مشغول فکر کردن کند.

در واقع ذهن این کار را دوست دارد، چرا که با این کار به شما ثابت می‌کند که وجود دارد. متاسفانه زمانی که کنترل چنین افکار مزاحمی از دست افراد خارج می‌شود، حتی با مشکلات روانی زیادی هم روبه‌رو می‌شوند. این افکار مزاحم می‌توانند آسایش و آرامش را از هر کسی سلب کرده و موجب استرس شدید شوند. در چنین شرایطی فرد به خاطر استرس زیادی که دارد معمولا نمی‌تواند شب‌ها راحت بخوابد. اما با یک تغییر مسیر فکری ساده، می‌توان همه چیز را متحول کرد. شما با گوش کردن به موسیقی قبل از خواب، جلوی این افکار مزاحم را خواهید گرفت. اجازه بدهید این گونه توضیح بدهیم: چه کسی را دیده‌اید که به گوش کردن به موسیقی موردعلاقه‌اش به مسائل منفی فکر کند؟ تقریبا هیچ کس! به همین دلیل هم، این روش می‌تواند بهترین شیوه برای کاهش استرس باشد.

گوش دادن اهنگ هنگام خواب

 

تنظیم ضربان قلب، فشار خون و تنفس

اگر بخواهیم دلیل ایجاد استرس در بدنمان را شرح بدهیم، باید بگوییم که این یک مکانیسم کاملا طبیعی در همه انسان‌هاست. یعنی از زمان‌های بسیار قدیم که انسان غارنشین بود، بحث استرس در او وجود داشت. اما واقعیت از این حاکیست که انسان بیشتر در رابطه با خطرات دنیای پیرامونش احساس استرس می‌کرد. همان‌طور که گفتیم این یک مکانیسم طبیعی برای هشیار نگه داشتن انسان و با هدف زنده ماندن بوده است. چرا که اگر انسان در رابطه با خطرات پیرامونش کاملا بی‌تفاوت می‌بود، احتمالا هرگز نمی‌توانست تا چند هزار سال به حیاتش در روی کره زمین ادامه بدهد. به همین دلیل است که هنگام استرس گرفتن، تنفس و ضربان قلبمان تندتر شده و حتی فشار خونمان هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در گذشته، شاید انسان دلایل بسیار قانع‌کننده‌ای برای ترس و یا استرس کشیدن داشت. خطراتی نظیر موجودات درنده، جنگ و… همگی دلایل اصلی استرس بشر بوده‌اند. اما امروزه انسان با کوچک‌ترین مسائل پیرامون زندگی‌اش استرس گرفته و دچار مشکلات روحی، فیزیکی، قلبی و… می‌شود. خوشبختانه با گوش کردن به یک موسیقی بسیار ملایم و لذت‌بخش، می‌توان میزان استرس را کم‌تر کرد. به همین دلیل ضربان قلب، فشار خون و تنفسمان هم به طور کاملا خودکار تنظیم می‌گردد. چرا که دیگر هیچ دلیلی برای استرس وجود نداشته و مغز یک فرمان آرامش به کل ارگان‌های بدنمان صادر می‌کند. جالب است بدانید، بیشتر افرادی که از دندان‌پزشکی هراس دارند، هنگام مراجعه به مطلب دکتر، از این روش (گوش کردن به موسیقی) برای کاهش استرسشان استفاده می‌کنند.

تنظیم هورمون‌های بدن

زمانی که ما غمگین یا شاد هستیم نتیجه ترشح برخی هورمون‌ها در بدنمان است. تمام حالات افسردگی، لذت، هیجان، اعتیاد، ترس، عاشق شدن و… در نتیجه ترشح همین هورمون‌ها هستند. پس هر زمان، متوجه احساسات خاصی در خودتان شدید بدانید که در همان لحظه یک یا چند هورمون در بدنتان ترشح شده است. معمولا وظیفه صدور دستور ترشح هورمون‌ها بر عهده فرماندهی کل بدنمان، یعنی مغز است. اما با ایجاد برخی تغییرها مانند گوش کردن به یک موسیقی لذت‌بخش، می‌توان در تنظیم هورمون‌های بدن، دخیل بود.

زمانی که شما به یک آهنگ ملایم و لذت‌بخش گوش می‌کنید، مغز دستور تنظیم هورمون‌ها را صادر می‌کند. با تنظیم شدن هورمون‌های بدن، اتفاقات بسیار مفیدی در تمام ارگان‌هایمان رخ می‌دهد. یعنی ضربان قلب منظم شده، سیستم تنفسی، سیستم گوارش و تمام ارگان‌های بدنمان، با یک نظم بهتر و بیشتر به فعالیت خود ادامه می‌دهند. با این که مغز سعی می‌کند همیشه چنین تعادلی را در بدن حفظ کند، اما عوامل بیرونی تاثیرات بسزایی داشته و ممکن است تغییراتی را در تصمیم‌گیری مغز برای صدور فرمان ترشح هورمون‌ها ایجاد کند. اما با تغییر این عوامل بیرون و تاثیرگذار، نظیر گوش کردن به موسیقی لذت‌بخش، می‌توان واکنش مغز و وضعیت کلی بدن را تغییر داد.

بهترین زمان برای گوش دادن به موسیقی

 

فعال شدن دو نیم‌کره مغز به طور هم‌زمان

در شرایط عادی، همیشه یکی از نیم‌کره‌های مغزمان بیشتر از دیگری فعالیت می‌کند. مثلا ممکن است نیم کره چپ برخی از افراد بیشتر از نیم‌کره‌ی راستشان فعالیت کرده و این موضوع در عده‌ای دیگر کاملا برعکس باشد. اما چیزی که کاملا واضح است، فعالیت بیشتر یک نیم‌کره نسبت به دیگری است. مطالعات زیادی ثابت کرده‌اند که هنگام گوش دادن به موسیقی، فعالیت هر دو نیم‌کره با هم بیشتر می‌شود. یعنی هم نیم‌کره راست و هم چپ، هر دو به یک میزان فعالیت می‌کنند. به همین دلیل است که اکثر هنرمندان، هنگام فعالیت‌های هنری‌شان، به موسیقی دلخواهشان گوش می‌کنند.

چرا که این موضوع باعث افزایش خلاقیتشان می‌شود. وقتی که دو نیم‌کره به طور هم‌زمان با هم کار کنند، قدرت تصمیم‌گیری و خلاقیت فرد هم بیشتر می‌شود. به همین دلیل هم، کسی که هنرمند است، می‌تواند به کمک این روش کارهای هنری بی‌نظیری را خلق کند. برخی از هنرمندان از این موضوع اطلاع کامل داشته و از روی اطلاعات قبلی این کار را انجام می‌دهند. برخی دیگر هم ممکن است فقط حس خوبی که گوش کردن به موسیقی دلخواهشان در آن‌ها ایجاد می‌کند را دلیل اصلی انجام این کار بدانند. اما به طور کلی، گوش کردن به موسیقی قبل از خواب می‌تواند باعث فعال شدن هر دو نیم‌کره و همچنین ایجاد ایده‌های بسیار عالی در فرد شود.

شرطی شدن ذهن برای خواب

اگر با مقوله‌ی شرطی شدن ذهن آشنا باشید، به خوبی می‌دانید که کاربرد و مفهوم آن چیست. شرطی شدن به تبدیل یک عملکرد کوتاه‌مدت به عادت بلندمدت و همیشگی، گفته می‌شود. از دیدگاه محققان فقط 21 روز برای شرطی شدن ذهن، زمان لازم است. مثلا اگر شما به مدت 21 روز قبل از خواب مسواک بزنید، با هر بار مسواک زدن ممکن است احساس خواب‌آلودگی کنید. اگر هر بار قبل از هر وعده غذایی‌تان فقط به یک موسیقی خاصی گوش کنید، پس از 21 روز این موضوع در ذهنتان شرطی خواهد شد. حالا در حالت عادی هم به آن موسیقی گوش کنید، ممکن است احساس گرسنگی کنید! این یک ویژگی عالی ذهن است که می‌توان بهترین تغییرات را توسط آن ایجاد کرد.

حالا زمانی که قبل از خواب به موسیقی گوش کنید، این موضوع در ذهنتان شرطی شده و باعث خواهد شد از شب‌های دیگر با گوش کردن به موسیقی حالت آرامش و خواب در شما ایجاد شود. یعنی ذهنتان کاملا متوجه این موضوع می‌شود که شما آماده خوابیدن هستید. چرا که نورون‌های زیادی در مغزتان، این پیام عصبی را از طریق حس شنوایی‌تان به مغز ارسال کرده و مغز هم این پیام را به منزله آماده شدنتان برای خواب دریافت می‌کند. سپس دستور لازم را برای خوابیدنتان صادر خواهد کرد.

تقویت حافظه

روانشناسان و محققان زیادی بر این باورند که موسیقی با یادگیریِ بهتر، ارتباط مستقیمی دارد. آن‌ها ثابت کرده‌اند که درصد یادگیری در هنگام گوش کردن به موسیقی موردعلاقه‌ی فرد، بسیار زیادتر از قبل می‌شود. این آزمایش بین دو گروه مختلف انجام شده و نتایج بسیار جالبی هم از این آزمایش حاصل گردیده است. در این آزمایش، یک گروه شروع به یادگیری و حفظ کردن مطلب خاص، بدون موسیقی کرده و گروه دیگر هم به همراه گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌شان، همان مطالب را یاد می‌گرفتند. طبق این پژوهش، افرادی که به موسیقی گوش می‌کردند، درصد یادگیری و حفظ کردن بالاتری نسبت به گروه دوم داشتند.

موسیقی هنگام خواب

 

احساس خوشحالی و آرامش

علاوه بر ترشح هورمون‌های مختلف در بدن، فعالیت‌های شیمیایی متعددی هم رخ می‌دهد. این فعالیت‌های شیمیایی ممکن است حالات زیادی را در ما به وجود بیاورند. مطالعات نشان داده است که هنگام گوش کردن به تن‌ها و ملودی‌های خوشایند، سطح و یا میزان سروتونین در بدنمان افزایش پیدا کرده و موجب خوشحالی و یا آرامشمان می‌گردد. حالا ممکن است پاسخ افراد به بحث خوشایند بودن نوع موسیقی، کاملا متفاوت باشد. بدین معنا که برخی ممکن است با آهنگ‌هایی که سبک ملایم دارند، احساس خوشایند کرده و برخی دیگر با سبک‌های دیگر همین حس را دریافت کنند.

چه نوع موسیقی گوش کنیم

گوش کردن به موسیقی و سبک‌های مختلف آن، کاملا بستگی به سلیقه افراد دارد. یعنی نمی‌توان برای همه یک نوع موسیقی را پیشنهاد کرد، اما می‌توان گفت که برخی موسیقی‌ها و سبک‌های خشن مانند هارد راک (Hard Rock) یا هوی متال (Heavy Metal) می‌توانند تاثیرات مخربی روی مغز گذاشته و حتی نتیجه کاملا عکس روی بدنمان داشته باشند. این سبک‌های موسیقی برای ترشح آدرنالین و هیجان عالی هستند و هرگز برای قبل خواب توصیه نمی‌گردند.

مهم نیست که دقیقا چه سبکی از موسیقی را برای خواب انتخاب می‌کنید، مهم این است که از شنیدن آن کاملا احساس آرامش کنید. برای مثال، ممکن است برخی از افراد به جای گوش کردن موسیقی این حس را از شنیدن پادکست و یا داستان‌های صوتی دریافت کنند. اگر به طور کلی، هیچ علاقه‌ای به شنیدن موسیقی با کلام ندارید، می‌توانید از آهنگ‌های ملایم بی‌کلام، صدای طبیعت (باران، آتش، آب، دریا و…) و حتی پادکست‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم، فواید گوش کردن به موسیقی قبل از خواب را به طول مفصل برایتان توضیح بدهیم. اما باید به شما بگوییم که افراط در هیچ چیزی خوب نیست. یعنی گوش کردن به موسیقی قبل از خواب باید موجب آرامشتان شده و یک خواب راحت را به شما هدیه ببخشد. در غیر این صورت، نباید این کار را ادامه داد. یکی دیگر از مسائلی که موجب آرامشمان قبل از خواب می‌شود، جای خواب راحت است. برای داشتن جای خواب راحت، شما نیاز به تشک طبی استاندارد و خوب خواهید داشت. اگر قصد تهیه بهترین تشک‌ها را دارید، می‌توانید این کار را به ما سپرده و مرغوب‌ترین تشک‌ها را از ما تهیه کنید. کارشناسان ما، شما را در انتخاب بهترین تشک تخت خواب، بسته به سلیقه و نیازتان، راهنمایی کرده مناسب‌ترین گزینه را برایتان در نظر خواهند گرفت.

بازرگانی سینا نمایندگی تشک خارجی و تشک های ایرانی همچون تشک رویا ، تشک خوشخواب و …

2/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *