خرید تشک آنلاین

کم خوابی و رابطه آن با افسردگی و استرس

رابطه بین کیفیت خواب با افسردگی، استرس و اضطراب

در ارتباط با خواب تحقیقات و مطالعات زیادی انجام گرفته که طبق یکی از این تحقیقاتی که توسط موسسه ملی خواب آمریکا (NSF) صورت گرفته است، نشان دهنده آن است که داشتن خواب بد افسردگی ،استرس و اضطراب را در پی دارد و باید جدی گرفته شود. نظرسنجی های این موسسه نشان می دهد که حدود ۴۴% آمریکایی ها از بی خوابی رنج می برند و این در حالی است که ۲۲% آنها تقریبا هر شب این مشکل را دارند؛ که بدون شک کمبود خواب تاثیر مستقیم روی کیفیت زندگی و میزان بهره وری در کار را خواهد داشت.

غلت زدن در رختخواب برای به خواب رفتن و احساس خواب آلودگی بعد از بیدار شدن نشانه های آن است که شما از خواب خوبی برخوردار نیستید. در این مقاله سعی داریم به برخی نشانه های داشتن خواب بد بپردازیم.

نشانه های نداشتن خواب خوب و تاثیرات آن

یکی از اساسی ترین نیاز های هر انسانی نیاز به خواب است. خواب باید هم از لحاظ کیفیت و کمیت به مقدار کافی به بدن برسد و کمبود آن به کسل شدن و بی حوصلگی در طول روز به جای شب منجر می شود. افراد خوش خواب نسبت به کم خواب ها سه برابر تمرکز فکر بهتری داشته و احتمال افسردگی در آنها دو برابر کمتر است.

از نتایج کم خوابی تیره و تار شدن روابط اجتماعی،کاهش بهره‌وری کاری و حتی بروز بیماری‌های مختلف است که ادامه این روند در طولانی مدت باعث وارد شدن صدمات اساسی روحی ،روانی و جسمی می‌شود. طبق تحقیقات بنیاد NSF، فراموشی در کار برای افراد خوش خواب بسیار کم اتفاق می‌افتد و در مقابل پیشرفت و بهره‌وری بسیار مناسبی نیز از خود نشان می‌دهند. در این بخش به شرح نشانه های کم خوابی و تاثیرات بد آن روی موفقیت ها و پیشرفت های زندگی پرداخته ام با ما همراه باشید.

 

کاهش کیفیت فعالیت و بهره وری سر کار

طبق نتیجه تحقیقات که در سال های گذشته به دست آمده از کارمندان آمریکایی بد خواب نشان می‌دهد که آنها به طور متوسط ۷ تا ۸ روز کاری را از دست داده‌اند و با تحلیل دقیقتر داده‌های به دست آمده از افراد کم خواب مشخص می‌شود که بی خوابی روی ۲۵ الی ۴۵ درصد کار مفید آنها تاثیر گذاشته است.

 

بوجود آمدن بیماری ناشی از بدخوابی و تاثیرات آن

یکی از مهمترین نتایج بدخوابی و کم خوابی ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است که حتی در مقابل سرماخوردگی های خفیف نیز افراد را متزلزل می‌کند و افراد بد خواب در مقایسه با افراد خوش خواب هر سال سه روز کاری را به طور کامل از دست می دهند. افراد با خواب‌ نامناسب به طور متوسط ۳ ساعت کاری در هفته را از دست می‌دهند که این کم فعالیتی‌ها اکثرا در زمان شروع و انتهای کار رخ می‌دهند. همچنین بیماری‌های قلبی ،دیابت نوع دوم و چاقی نیز به بیشتر به سراغ افرادی می آیند که از کیفیت خواب خوبی برخوردار نیستند.

 

به وجود آمدن عادات کوچک بد

یکی دیگر از تاثیرات جدی که کم خوابی روی روحیات افراد می گذارد به وجود آمدن عادات کوچک و بد است که به نوعی باعث تحریک‌پذیری بیشتر در مقابل اتفاقات بی‌ارزش کوچک می‌شود، که می تواند ما را به هنگام مواجهه با مشکلات کوچک شکست‌پذیر کند. این در حالی است که این گونه تغییرات در محیط کاری می‌تواند به روابط کارمند با مشتریان، همکاران و مدیر عامل تاثیر بسیار بد و تیره‌ای بگذارد.

 

صرف زمان زیاد در فضای مجازی و اینترنت

افزایش بی‌خوابی که باعث کاهش خود کنترلی افراد است منجر به طفره سایبری می‌شود، یعنی کارمندان وقت خود را در سایت‌های اجتماعی همچون فیسبوک و مراکز خرید آنلاین مانند تلف می‌کنند و در نتیجه وقت و تمرکز کافی روی وظیفه محوله را از دست می‌دهند.

 

کاهش نوآوری های خلاقانه در محیط کاری

یکی از تاثیرات ید کمبود خواب روی عملکرد های مفهومی ذهن دارد و باعث کاهش تفکرات خلاقانه و کاهش حافظه کاری در حدود ۳۸درصد می شود، که نتیجه آن بروز خطرات و آسیب های جدی برای مغز است.

 

تصمیم گیری‌های عجولانه را افزایش می دهد

عادت های بد غذایی با کمبود خواب روز به روز بیشتر می شوند؛ به طوری که توانایی مقابله افراد با پرخوری  کاهش یافته و میل به صرف غذای زیاد افزایش می‌یابد. به عقیده کارشناسان تغذیه خوردن تنقلات کم انرژی باعث کاهش بهره‌وری و نیز بروز بیماری‌هایی همچون چربی خون و قند بالا می شود.

 

بالا رفتن سطح استرس بدن

یک تجربه مشترک بین تمام افراد وجود دارد و آن اینکه زمانی که میخواهیم بخوابیم اگر استرس داشته باشیم به سختی بخواب میرویم. یکی از شایع‌ترین عوامل کم‌خوابی داشتن مشغله ذهنی و استرس زیاد در طول روز است. از دیدگاه دیگر، کم خوابی و استرس رابطه مستقیمی با هم دارند به طوریکه بعد از کم‌خوابی شب به دلیل استرس، در طول روز نیز به دلیل همین کم خوابی استرس زیاد می‌شود.که این عوامل تاثیر بدی در محیط کار و منحرف شدن ذهن فرد دارد.

 

پایین آمدن سطح انرژی

احساس خواب آلودگی در طول روز و داشتن احساس دوباره به خواب رفتن ، هنگام بیداری نشان دهنده نبود یک خوب راحت و آرام است واضح و روشن است که انرژی کم در طول روز منجر به کاهش بهره‌وری کاری خواهد شد. تحقیقات روی افراد سالم کم خواب و همچنین بیماران اختلالات مزمن کم خوابی نشان می‌دهد که هر دو گروه مبتلا به افسردگی و اضطراب هستند. طبعا احساس افسردگی روی ماکزیمم کار افراد تاثیر بد خواهدگذاشت، و این گونه بیماری ها باعث می‌شود افراد درگیر خود شده و از محیط کار غافل بمانند.

 

راه حل هایی برای داشتن خواب خوب

راه و روش های زیادی برای داشتن یک خواب خوب و راحت وجود دارد از جمله آن که بتوانید استرس کار خود را پایین بیاورید. داشتن یک مدیتیشن قبل از خواب نیز کمک بزرگی برای شما محسوب می شود. استفاده از کالای خواب مناسب نیز یکی دیگر از این راه ها می باشد کالای خواب مانند بالش طبی، روتختی، تشک طبی و … . با خرید تشک طبی استاندارد توانایی آن را خواهید داشت که یک خواب عالی را به خود و خانواده خود هدیه کنید. فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا با دارا بودن انواع تشک خارجی و ایرانی با برند های تشک رویا و تشک خوشخواب در این زمینه در خدمت اقشار مختلف جامعه میباشد. در این فروشگاه اینترنتی حتی امکان خرید اقساطی تشک نیز وجود دارد.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *