خرید تشک آنلاین

چند ساعت خواب برای بدن مفید هست

چند ساعت خواب برای بدن مناسب است؟

ما انسان‌ها همیشه به دنبال کمیت‌های متنوع راجع به موضوعات مختلف بوده‌ایم. اینکه مثلا زمین در چه مدتی به دور خورشید می‌گردد؟ میزان روزهای هر فصل چقدر است؟ هر یک سال دقیقا چند روز است و… چنین به نظر می‌رسد که انسان همیشه موجود کنجکاوی بوده که همیشه مایل بوده به سوالاتی از این قبیل دست پیدا کند! یکی از این سوالات بشر همیشه در مورد خواب بوده است. اینکه انسان در طول شب چند ساعت می‌خوابد؟ چند ساعت خواب برای بدن مفید است؟ چند ساعت خواب مضر است و… تقریبا ما مطالب بسیار متعدد و متنوعی راجع به این موضوع شنیده‌ایم و یا خوانده‌ایم.

اینکه مثلا افراد بسیار موفق و ثروتمند جهان چند ساعت می‌خوابند، و یا شب ساعت چند به تخت خوابشان رفته و صبح چه موقعی بیدار می‌شوند؟ از طرفی دیگر ممکن است یک روز صبح که تلویزیون را روشن کرده‌اید در برنامه‌ای راجع به فواید خواب مناسب و… در حال صحبت کردن باشند، که باید چند ساعت بخوابیم و خواب کم چه مضراتی دارد. اما آیا تا به حال خودتان به این موضوع فکر کرده‌اید؟ اگر می‌خواهید راجع به این مطلب بیشتر بدانید حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ساعت خواب خودتان را پیدا کنید

هر کسی ممکن است یک ساعت خواب خاصی داشته باشد. مثلا شخصی بیشتر از 7 ساعت بخوابد و همچنان از خواب سیر نشود و شخصی دیگر هم کمتر از 7 ساعت بخوابد، اما هر زمان که او را دیدیم متوجه انرژی و شاداب بودن غیرعادی‌اش شویم! این دقیقا بستگی به هر فرد و شرایط فیزیکی‌اش دارد. اما حتم داریم که شما هم در همه جا شنیده‌اید و یا خوانده‌اید که به طور کلی 7 ساعت خواب برای همه مناسب است. به عبارت دیگر، طی مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که روی این موضوع انجام شده دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که بهتر است هر انسانی 7 ساعت بخوابد. اما آیا حتما باید همه همینقدر بخوابیم؟ برای مثال اگر کسی کمتر بخوابد اما هیچ تاثیر منفی روی کیفیت زندگی و سلامتش نداشته باشد چه؟ یا برعکس اگر کسی حس کند که نیاز به خواب بیشتر از 7 ساعت دارد چه؟

از دیدگاه ما همه انسان‌های کره زمین شبیه به هم نیستند. یعنی قرار نیست هر کسی شبیه به فردی دیگر و دقیقا مثل او باشد! درست است که علم هیچ وقت اشتباه نمی‌کند اما این بدان معنا نیست که ما باید حتما خودمان را متعهد به کمیت‌هایی بکنیم که علم آن را ثابت کرده است. ممکن است در این میان یک استثناهایی هم وجود داشته باشد که ما از آن‌ها بی‌خبریم! برای مثال ممکن است فردی به دلیل سبک زندگی بسیار سالمی که دارد، یعنی به خاطر ورزش، تغذیه درست و… انرژی بسیار زیادی نسبت به بقیه افراد داشته باشد و حتی با 5 ساعت خوابیدن هم سیر شود و هیچ مشکلی برایش پیش نیاید. به طور کلی این مطالعات بیشتر روی میانگین خواب انجام شده است نه خواب دقیق هر انسانی!

اما آیا به نظر شما این عدد 7 باید برای همه به طور مساوی و یکسان صورت بگیرد؟ جالب است بدانید فرد بسیار موفق و ثروتمندی در جهان به نام ایلان ماسک (Elon Musk) تنها 6 ساعت می‌خوابد و ساعات زیادی را مشغول کار کردن روی اهدافش می‌شود. اما این در حالیست که او نه مشکل جسمی، سلامتی فیزیکی و… دارد و برعکس صاحب 2 شرکت بسیار موفق جهان است. چرا که او بعد از این همه سال، ساعت مناسب خوابش را پیدا کرده که باید چند ساعت بخوابد و چند ساعت کار کند. شما هم باید ساعت خواب مناسب خودتان را پیدا کنید و زیاد هم توجهی به کمیت نداشته باشید، چرا که کیفیت بسیار مهم است. اولویتتان تحت هر شرایطی باید انرژی بالا و سلامتی باشد. حالا یک ساعت کمتر یا بیشتر در خوابیدن تفاوت زیادی ندارد.

چند ساعت خواب مناسب بدن هست

اگر خواب کافی نداشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

در بالا توضیح دادیم که سعی کنید ساعت خواب مناسب خودتان را داشته باشید. مثلا اگر با زیاد خوابیدن هیچ مشکلی برای زندگی شخصی‌تان (موفقیت شغلی، رابطه شخصی و…) پیش نمی‌آید و حتما باید بیشتر از 7 ساعت بخوابید هیچ مشکلی ندارد. حالا اگر برعکس احساس می‌کنید می‌خواهید فرد بسیار مهم و موفقی باشید و نیاز دارید برای مثال فقط 6 ساعت بخوابید و مثل ایلان ماسک 100 ساعت در هفته کار کنید و به رویاهایتان برسید می‌توانید این کار را انجام بدهید. اما تنها به شرطی که با 6 ساعت خوابیدن یا به عبارت دیگر با کمتر خوابیدن دچار مشکل نشوید. چرا که اگر بخواهید به زور این کار را انجام بدهید و زمینه فیزیکی خواب کمتر را نداشته باشید ممکن است مشکلات جدی در اثر کم‌خوابی برایتان پیش بیاید.

در یک کلام باید بگوییم که موفقیت به زور به دست نمی‌آید و باید هوشمندانه باشد. شاید شما هم در پست‌ها و مطالب انگیزشی بسیاری خوانده باشید که نوشته است: “زیاد کار نکنید، بلکه هوشمندانه کار کنید” و یا شاید در بسیاری از منابع موفقیت هم خوانده باشید که افراد پولدار حتی در خواب هم پولدار می‌شوند! هدف ما از گفتن این حرف‌ها این است که به شما بگوییم نباید خودتان را به زور شکنجه کنید تا بیشتر بیدار بمانید و بیشتر کار کنید. حتی بسیاری از افرادی که برای مثال قصد قبول شدن در دانشگاه‌های سطح بالا را دارند ممکن است قرص‌هایی بخورند که تمرکزشان را بالاتر برده و خوابشان را کم کند. اما این کار برای مغز بسیار مضر است و ضررهای جبران‌ناپذیری دارد.

در واقع کمتر خوابیدن اگر موجب کم‌خوابی شما شود قطعا انرژی‌تان در طول روز را بسیار کاهش خواهد داد و تنها انرژی شما افت نخواهد کرد بلکه تمرکزتان هم بسیار پایین‌تر خواهد آمد و در نتیجه بهره‌وری کلی‌تان هم به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در نتیجه شما نه تنها با این روش به موفقیت نمی‌رسید، بلکه بدتر در کارهای عادی خودتان هم دچار مشکل می‌شوید! از طرفی دیگر حتی ممکن است متوجه تغییرات زیادی در وضعیت فیزیکی‌تان هم بشوید. مثلا وزنتان به طور عجیبی دچار تغییر شود (افزایش یا کاهش پیدا کند) و حتی رشد موهایتان هم در آن برهه‌ای که کم خوابی زیادی کشیده‌اید هم تحت تاثیر قرار بگیرد. به همین دلیل باز هم تاکید می‌کنیم که اولویت اول سلامتی و بهره‌وری بالای شماست. در غیر این صورت لطفا خودتان را تحت فشار قرار ندهید و با کم‌خوابی خودتان را شکنجه نکنید.

باید‌ها و نبایدهای قبل خواب

حالا که در مورد ساعت خواب مناسب خواندیم و یاد گرفتیم که چند ساعت خواب برای هرکسی می‌تواند مناسب باشد و به طور کلی مطالعات روی کدام میانگین تاکید داشته بهتر است راجع به بایدها و نبایدهای یک خواب استاندارد اشاره کنیم. چرا که شما در هر ساعتی که تصمیم بگیرید بخوابید باید قبل از آن اقداماتی را انجام بدهید که به شما کمک کند راحت‌تر و زودتر بخوابید. این موضوع باعث می‌شود بسیاری از مشکلات بی‌خوابی‌تان هم رفع شده و شما شاهد تغییرات بسیار مثبتی در زندگی شخصی‌تان شوید. چرا که اگر برنامه خوابتان را درست کنید شک نداریم که تغییرات بسیار مثبتی هم در زندگی شخصی و کاریتان هم تجربه خواهید کرد. اما این موارد کدام‌ها هستند؟

  • یک یا دو ساعت قبل خواب با تلفن‌همراه و یا رایانه‌تان کار نکنید: در واقع زمانی که تصمیم می‌گیریم بخوابیم غده کاجی، هورمونی به نام ملاتونین ترشح می‌کند. احساس خستگی و خوابالودگی که قبل خواب حس می‌کنیم در اثر ترشح همین هورمون است. حالا نور آبی که در تلفن‌همراه و لپ‌تاپ وجود دارد فعالیت و ترشح این هورمون را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • چند ساعت قبل خواب قهوه ننوشید: متاسفانه بیشتر افراد به اشتباه فکر می‌کنند شب بهترین زمان نوشیدن قهوه است! چرا که ممکن است در فیلم‌ها و سریال‌های خارجی این را دیده باشند. اما هرچیزی که در فیلم‌ها و سریال‌ها می‌بینید را باور نکنید! حتی خود بازیگران بیشتر مواقع به جای نوشیدنی‌هایی که داخل لیوان است، آب می‌نوشند! نوشیدن قهوه قبل خواب موجب می‌شود ساعت خوابتان به شدت مختل شده و دچار بی‌خوابی شوید.
  • لباس خواب راحت بپوشید: ما در اینجا به طور مفصل راجع به مزایای پوشیدن لباس خواب صحبت کرده‌ایم و در مورد مزایای پوشیدن آن هم توضیح داده‌ایم. اما خلاصه بگوییم که پوشیدن لباس خواب کمک می‌کند بسیار راحت‌تر و سریع‌تر بخوابید.
  • از تشک مناسب و استاندارد استفاده کنید: زمانی که جای خوابتان راحت نباشد حالا هرچقدر هم که بخواهید تایم خوابتان را تنظیم کنید باز هم موفق نخواهید شد. چرا که یک جای کار به شدت می‌لنگد و آن هم بحث جای خواب شماست. به همین دلیل شما باید از یک تشک استاندارد و مناسب برای تخت خوابتان استفاده کنید. در غیر این صورت انتظار یک خواب راحت و یا تنظیم زمان خوابتان را نداشته باشید!
  • دمای اتاقتان را تنظیم کنید: اگر فرد گرمایی هستید حتما سعی کنید اتاق گرم را برای خوابتان انتخاب نکنید و برعکس دمای اتاقتان کمی خنک‌تر باشد. اگر سرمایی هستید، سعی کنید یک جای گرم و نرم را برای خودتان انتخاب کنید تا راحت‌تر و سریع‌تر بخوابید.
  • از دم نوش‌های مناسب استفاده کنید: برخی دم‌نوش‌ها نظیر گل‌گاو زبان و یا بهارنارنج تاثیرات بسزایی در خواب افراد دارند. اما دقت کنید که متخصصان طب سنتی همیشه تاکید دارند دم‌نوش یک دارو بوده و آن را مثل آب بدون در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و طبع بدنتان (سرد و گرم بودن) مصرف نکنید. پس قبل از مصرف هر دم‌نوشی با پزشکتان مشورت کرده و اگر دم‌نوش‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم را تائید کردند با خیال راحت یک ساعت قبل از خواب نوش جان کنید و یک خواب خوب را تجربه کنید.
  • کتاب بخوانید: برای بسیار از افراد خواندن کتاب قبل از خواب شبیه به یک قرص خواب بسیار قوی است که باعث می‌شود آن‌ها به راحتی بخوابند. چرا که هنگام خواندن کتاب ذهنمان از تمام فکرها و دغدغه‌ها منحرف شده و تنها روی موضوع آن کتاب متمرکز می‌شود و از طرفی دیگر چشم‌هایمان نیز خسته‌تر می‌شوند و زمینه بسیار مناسبی برای خوابیدنمان فراهم می‌شود. در نتیجه پس از خواندن کتاب به راحتی احساس خوابالودگی می‌کنیم. این یکی از بهترین و کم‌ضررترین روش‌های خواب است.
  • قرص خواب مصرف نکنید: مصرف قرص خواب نه تنها برای سلامت مغز و روانمان خوب نیست، بلکه باعث می‌شود همیشه پس از بیدار شدن احساس کم ‌انرژی و کسل بودن به شما دست بدهد. از طرفی دیگر، تاثیرات قرص خواب بر روی مغز می‌تواند در دراز مدت بسیار مضر، مخرب و جبران‌ناپذیر باشد.

زمینه‌های چند ساعت خواب راحت را برای خود فراهم کنید

ما در بالا به چند موارد کل برای داشتن خواب راحت اشاره کردیم. اینکه چه کارهایی را انجام بدهیم و یا از چه مواردی پرهیز کنیم تا بتوانیم خواب راحتی داشته باشیم. اما باز هم به شما پیشنهاد می‌کنیم نسبت به روحیه و یا سلیقه‌ای که دارید اقدام کنید. برای مثال ممکن است شما با استفاده از یک اپلیکیشن ساده گوشی هوشمند بتوانید نتیجه بسیار خوبی بگیرید. اپلیکیشنی که ظاهر بسیار جذابی دارد و البته بسیار کاربردی است و ساعات خواب شما را تنظیم می‌کند. برخی دیگر از افراد هم ممکن است از گجت‌هایی نظیر ساعت‌های هوشمند بهره‌مند شوند که این هم می‌تواند برای تنظیم خواب بسیار مناسب باشد.

خرید قسطی تشک

افرادی دیگر هم ممکن است تنها مشکلشان جای خواب راحت و مناسب باشد که می‌تواند دردسرهای بسیار زیادی را برای همه به وجود بیاورد. چرا که برای بسیاری از افراد پیش آمده که تصمیم گرفته‌اند صبح زود بیدار شده و یک روز پر انرژی و با انگیزه‌ای را آغاز کنند اما به دلیل بدخواب شدنشان نتوانسته‌اند شب زود بخوابند و صبح هم زودتر بیدار شوند. این موضوع می‌تواند بسیار کلافه‌کننده باشد، در صورتی که راه‌حل آن بسیار آسان است. چرا که شما می‌توانید با تعویض تشکتان و با خرید یک تشک کاملا استاندارد و راحت، یک خواب بسیار خوب و دل‌انگیز را به خودتان هدیه بدهید. اگر به دنبال تهیه یک تشکچه مناسب و استاندارد برای تخت خوابتان بودید می‌توانید آن را از ما تهیه کرده و نگران کیفیت، راحتی و سایر مسائل تشکتان نباشید. چرا که ما با چند سال سابقه و فعالیت در این عرصه تجربیاتمان را در اختیار شما قرار می‌دهیم. دست آخر با تلاش و رایزنی دو طرفه بهترین انتخاب را نسبت به سلیقه و نیازتان در اختیار شما قرار می‌دهیم.

بازرگانی سینا نمایندگی رسمی و معتبر برندهای تشک رویا، تشک خوشخواب، تشک ویستر و دیگر برندهای مطرح. کافیست جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی نام تشک ها کلیک کنید و یا با کارشناسان ما در تماس باشید

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *