خرید تشک آنلاین

هنگام دیدن خواب چه اتفاقاتی در مغز ما رخ می دهد

اتفاقاتی که در زمان خواب در مغز ما رخ می دهد

زمانی که در حال دیدن رویا هستیم همه چیز عادی به نظر میرسد اما بعد از بیدار شدن از خواب همان اتفاقات آنقدر برایمان عجیب و باور نکردنی هستند که حس میکنیم باید آنها را با اطرافیانمان در میان بگذاریم و چندین بار درباره اش صحبت کنیم. 

هنگامی که شما بدانید که در زمان دیدن رویا چه اتفاقاتی در مغز شما اتفاق می افتد معنای بیشتر رویاهای خود را متوجه خواهید شد و بسیاری از آنها برای شما مهم تلقی خواهد شد. سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که ما در این مقاله به شرحی از پاسخ های آنها پرداخته ایم.

اتفاقاتی که در زمان حواب در مغز ما می افتد

چه دلیلی برای عجیب بودن رویاها وجود دارد

جالب است بدانید که این هیجانی بودن و تعجب شما از رویا ها دلیل خوبی دارد. خاطرات رویدادهای زندگی در بخشی از مغز به‌نام هیپوکامپ ذخیره می‌شوند و با حرکت تند چشم در خواب ، سیگنال‌های خوابی خروجی از هیپوکامپ قطع می‌شوند. همین باعث می شود که ما توانایی دسترسی به خاطرات گذشته را در هنگام رویا دیدن داشته باشیم.

در صورتی که هنوز می‌توانیم به خاطرات عمومی درمورد افراد و مکان‌هایی که ساختار اصلی رویای ما را تشکیل می‌دهند، دسترسی داشته باشیم. در همین زمان فعالیت‌های بخش‌های مربوط‌ به احساسات مغز شروع‌ به کار می‌کنند و روایتی بیش‌ از حد عاطفی را که باعث پیوند خاطرات به هم می‌شوند، تشکیل می‌دهند و بخش دیگری از مغز به‌ نام قشر پیشانی خلفی جانبی که کنترل استدلال منطقی و تصمیم‌گیری ما را برعهده دارد نیز کارکرد اصلی خود را از دست می دهد.

میان فعالیت های مغز در زمان بیداری و خواب تفاوت هایی وجود دارد که باعث کنترل نداشتن ما روی کارهایمان در زمان دیدن رویا می شود. با کمی دقت متوجه می شوید که ما در خواب فقط نقش مشاهده کننده را اجرا میکنیم و از دیدن اتفاقات عجیب، تعجب نمیکنیم تا زمانی که از خواب بیدار شویم

 

View this post on Instagram

 

A post shared by خرید تشک وکالای خواب (@sinatrade) on

دیدن خواب فقط در زمان حرکت تند چشم صورت میگیرد

در طول قرن ها مطالعه و تحقیق که فقط خیالی بود و جنبه علمی نداشت، تحقیقی در سال ۱۹۵۳ با کار یوجین آسرنسکی و ناتاناییل کلیتمن در دانشگاه شیکاگو آغاز شد. آن‌ها موقع خواب به‌منظور شناسایی فعالیت‌های الکتریکی مغز، از داوطلبان نوار مغزی گرفتند و همچنین داوطلبان را در مراحل مختلف خواب بیدار می‌کردند. 

در این مراحل بود که ارتباط بین حرکت سریع چشم با دیدن خواب را یافتند و به شرح رابطه آن را با دیدن رویا پرداختند. طبق آزمایش‌های اخیر، ما نه‌تنها در خواب همراه با حرکات سریع چشم، بلکه در طول کل خوابمان رؤیا می‌بینیم؛ ولی اکثر آن‌ها را فراموش می‌کنیم. زمانی که در خواب عمیق هستیم معمولا رویاهای غیر احساسی  غیر واضح و مربوط‌ به مسائل ساده میبینیم و خیلی به ندرت در خاطرمان می ماند. نتیجه تحقیقات این بوده که همه افراد خواب می بینند ولی همه آن را به خاطر نمی آورند.

خواب همراه با حرکات سریع چشم جایی است که رویاهای کلاسیک در آنجا رخ می‌دهند. خواب‌های کلاسیک دارای عجایب خاص و از نظر فیزیکی غیر ممکن هستند و تجاربی عجیب و گیج‌کننده برای ما به‌‌ همراه دارند. تصور بسیاری بر این است که دلیل حرکت سریع چشم در خواب، دیدن تصاویر در خواب است و جالب این است که وجود برخی‌ از شواهد صحت این تفکر را تایید میکنند.

 

دلیل سختی به یادآوری رویاها چیست

تعدادی از افراد اصرار بر این دارند که هیچ گاه خواب نمی بینند که این اشتباه است. وقتی در طول آزمایش‌ها، افراد را در مراحل مختلف خواب بیدار می‌کردند، مشخص شد که همه‌ی افراد خواب می‌بینند؛ ولی الزامی برای به یادآوری آن وجود ندارد.

به‌خاطر آوردن رویا به فعالیت مغز بستگی دارد. آن‌هایی که رویاهایشان را به‌خاطر می‌آورند موقع خواب و بیداری در دو قسمت مغزی برای تصاویر و ذخیره‌ی حافظه، فعالیت بیشتری نسبت‌ به آن‌هایی دارند که خواب‌شان را فراموش می‌کنند.

تاثیر دیگر را از چگونگی خوابیدن شما میگیرد به گفته‌ی رابرت استیکگلد از دانشگاه پزشکی هاروارد ، ما هنگام خواب همراه با حرکات سریع چشم در تلاش برای شکل دادن خاطرات جدید هستیم. اگر همزمان یا دقیقا بعد از دیدن رویا از خواب بیدار شویم توانایی جلوگیری از فراموش شدن آن را داریم و یا زمان بیشتری آن را در خاطرمان نگه داریم.

در نتیجه اگر نیمه های شب ناگهان از خواب بیدار شویم به احتمال زیاد قسمت هایی از خواب را به خاطر داریم. از طرفی اگر با زنگ هشدار ساعت بیدار شوید و خواب همراه با حرکات سریع چشم را قطع کنید، احتمال به خاطر آوردن کم می شود. همان لحظه‌ی تغییر کوتاه بین خواب و رؤیا دیدن و بیدار شدن و خاموش کردن هشدار ساعت، روند به‌یاد آوردن را مختل می‌کند. 

 

چه دلیلی برای دیدن رویا وجود دارد

نظریه های زیادی در مورد دلیل دیدن خواب و رویا مطرح شده است. به طور مثال برخی رویا ها برای روند عملکرد تکاملی ما لازم هستند این نظریه می‌تواند علت پدیده‌هایی مانند تحت تعقیب بودن افراد در خواب یا مورد حمله قرار گرفتن آن‌ها را شرح بدهند. بسیاری نیز معتقدند رویا قدرت الهام گرفتن برای تولید افکار خلاقانه را دارد. 

طبق مطالعات تجربی، افراد پس‌ از خواب‌های کوتاه همراه‌ با خواب با حرکات سریع چشم، جواب تست‌های خلاقیت، را به صورت بهتری انجام داده اند.

 

دلیلی برای با معنی بودن خواب ها وجود دارد

با توجه به نظر فروید، ارتباط زیادی بین ضمیر ناخودآگاه افراد با افکار منحرف وجود دارد و رؤیاها اساسا وسیله‌ای برای رسیدن‌ به آرزوها هستند. البته چنین چیزی از لحاظ علمی ثابت شده نیست و علمی محسوب نمی شود اما بسیار دیده شده که تعبیر هایی که برای برخی رویاها گفته شده به واقعیت تبدیل شده است.

موردی که شما درباره‌ی آن خواب می‌بینید و تن احساسی آن، احتمالا نشان‌دهنده مواردی هستند که از نظر مغز شما اهمیت دارند. طبق پژوهش‌ها اگر تمام روز تتریس بازی کنید، مغز شما تصمیم خواهد گرفت درمورد آن خواب ببیند. اگر نگران موردی باشید، مغز شما رؤیایی به‌ همراه نگرانی به‌عنوان احساس‌ غالب به شما خواهد داد.

 

تاثیر اتاق خواب در دیدن خواب

زمانی که ما اتاق خواب راحتی داشته باشیم و از کالای خواب مناسبی استفاده کرده باشیم مسلما از خواب راحتی نیز برخورداریم و نتیجه آن که در دیدن خواب هم تاثیر خود را دارد. استفاده از تشک طبی استاندارد برای بزرگسالان و حتی کودکان در این زمینه نقش خودش را ایفا می کند. با خرید تشک طبی مناسب شرایط جسمانی خود، سلامتی خود را حفظ کنید. تشک خارجی و تشک ایرانی تولید شده توسط تولید کنندگان داخلی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب در این مرحله کمک زیادی برای شما محسوب میشود. برای داشتن خواب آرام تر همیشه سعی داشته باشید ار کالای خواب استاندارد استفاده کنید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *