بلاگ

روش هایی برای خوب

همانطور که میدانیم یکی از مهمترین زمان ها در طول شبانه روز زمانی است که به خواب و استراحت اختصاص میدهیم . پس باید توجه داشته باشیم که از کیفیت و مدت کافی برخوردار باشد. یکی از مسائلی که در کیفیت خواب تاثیر گذار است کالای خواب مورد استفاده هر فردی است. موارد تشکیل دهنده کالای خواب عبارتند از تختخواب که میتواند چوبی با فلزی باشد، بالش طبی، ملحفه، رو تختی و تشک طبی است که خرید تشک را میتوانید به صورت خرید آنلاین و اینترنتی از فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا انجام دهید. از تشک های موجود در بازار میتوانید تشک خارجی یا ایرانی آن را که توسط تولبد کنندگان ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب عرضه میشوند، تهیه و استفاده کنید.

از عوامل دیگری که در کیفیت خواب موثر است نوع و روش خوابیدن است خوابیدن به پشت، روی شکم، به پهلو یا به شکل جنینی جزو وضعیت‌های معمول خواب است که روی نحوه تنفس، وضع ستون فقرات یا جریان خون و در کل در سلامت جسمانی تاثیر دارد.

معرفی روش هایی برای خواب

 

خوابیدن به پشت، دست‌ها‌ در راستای بدن؛ مفید برای گردن

بهترین و مناسب ترین روش برای خواب، خوابیدن به پشت است در حالی که دست‌ها در کنار بدن قرار دارد. این روش خوابیدن برای سلامتی ستون فقرات و گردن بسیار مناسب است. در این روش باید توجه داشته باشیم که از بالش‌های خیلی بلند و نامناسب استفاده نکنید. تنها ایراد این وضعیت خواب تاثیر آن روی تنفس است. افرادی که به این حالت میخوابند بخاطر مسدود شدن مجاری تنفسی بیشتر از بقیه خر و پف میکنند.

 

خوابیدن به پشت، دست‌ها بالا؛ ‌مفید برای کمر و صورت

این حالت برای آنها که کمر درد دارند پیشنهاد میشود. در این حالت فرد به پشت می‌خوابد و دست‌هایش به سمت بالا و دو طرف بالش قرار می‌گیرد. فرقی نمی‌کند دست‌ها را در دو طرف بالش قرار بدهید یا نه، این حالت برا آنها که روی پوست صورشان حساس هستند، در صورتی‌ که دست‌ها را روی صورت نگذاشته باشند توصیه میشود. در این روش جلوگیری از بروز چین‌ و‌ چروک صورت و پوست سینه می‌شود. در حالت کلی خوابیدن به پشت باعث کاهش سوزش معده می‌شود. این وضعیت خواب در خانم‌ها احتمال افتادگی سینه‌ها در سنین بالا را نیز کاهش می‌دهد. از نقاط ضعف وضعیت ستاره دریایی احتمال آپنه خواب و خر و پف زیاد، فشار زیاد به تاندون‌های شانه‌ها و کاهش جریان خون موضعی است.

 

خوابیدن روی شکم؛ فشار روی گردن

خوابیدن روی شکم به سلامت‌ تان آسیب خواهد زد. این وضعیت خواب باعث بروز کمردرد و گردن‌ درد خواهد شد. خوابیدن روی شکم در خانم‌ها به خراب‌شدن پوست سینه نیز منجر می‌شود. تنها مزیت این نوع خواب کاهش احتمال خر و پف شبانه است.

بدون تردید زمانی که فرد روی شکم می‌خوابد مجبور است سر را داخل بالش فرو می‌برد، و همین باعث میشود که توانایی تنفس به درستی را نداشته باشد. در نتیجه لازم است فرد سر خود را در جهتی بگذارد که بتواند نفس بکشد؛ همین کار باعث بروز درد در گردن، سر و شانه‌ها می‌شود. خوابیدن روی شکم می‌تواند باعث بروکسیزم (دندان‌قروچه) و درد در ناحیه فک یا سردرد شود.

 

وضعیت جنینی؛ فشار روی کمر

در وضعیتی که فرد به پهلو دراز می‌کشد در حالی ‌که پاها را به داخل شکم جمع می‌کند، چانه را به بازوها نزدیک و دست‌ها را خم می‌کند حالت جنینی گفته میشود که درست مانند قرار گرفتن حالت جنینی در شکم مادر است. بیشتر افراد به این صورت می‌خوابند و وضعیت نسبتا راحتی در نظر گرفته می‌شود، اما وضعیت خواب جنینی باعث بروز کمردرد و گردن‌ درد می‌شود. علاوه بر این، خمیدگی بدن به سمت پایین مانع از تنفس عمیق خواهد شد. وضعیت جنینی فقط برای افرادی که خر و پف می‌کنند و برای خانم‌های باردار هستند وضعیت مناسبی است.

 

خوابیدن به پهلو، دست‌ها در راستای بدن؛امکان وجود چین ‌و ‌چروک پوستی

بهترین حالت برای ستون فقرات خوابیدن به پهلو و قراردادن دست‌ها در راستای بدن است زیرا که باعث می‌شود ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار بگیرد. به این ترتیب باعث کاهش کمردرد و گردن‌درد می‌شود. تنها ایراد اصلی خوابیدن به پهلو تاثیر بد آن روی پوست است.

بوحود آمدن چین و چروک برای افرادی که به طور مرتب به این حالت میخوابند بسیار زیاد است. چون پوست به طور افراطی در تماس و ساییدگی با بالش و زمین قرار می‌گیرد. احتمال افتادگی سینه‌ها در خانم‌هایی که در این شرایط می‌خوابند نیز بیشتر است.

 

خوابیدن به پهلو، دست‌ها مقابل بدن؛ احتمال بروز کمر درد

خوابیدن به پهلو و قرار‌دادن دست‌ها در مقابل بدن همان فواید خوابیدن به پهلو و قراردادن دست‌ها در راستای بدن را دارد. با این ‌حال در این شرایط به دلیل بروز مشکلاتی در جریان خون و فشار به عصب‌ها، احتمال کمردرد و درد در بازوها وجود دارد.

 

خوابیدن به پهلوی چپ یا راست؛ شانه‌ها و پاها در معرض خطر

خوب بودن یا بد بودن خوابیدن به پهلو می‌خوابید بستگی به خوابیدن به پهلوی چپ است یا راست دارد. خوابیدن به پهلوی راست باعث افزایش سوزش معده می‌شود؛ در صورتی که خوابیدن به پهلوی چپ اعضای داخلی مانند کبد، ریه‌ها و معده را به زحمت می‌اندازد. توصیه پزشکان برای خانم های باردار خوابیدن به پهلوی چپ است اما باید توجه داشته باشید این است که مدام به یک طرف نخوابید.

خوابیدن طولانی‌مدت روی یک پهلو، باعث می‌شود شانه‌ها و پاها فشار زیادی تحمل کنند. مطالعه نتایج پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که همیشه روی یک پهلو می‌خوابند بیشتر در معرض سنگ کلیه قرار می‌گیرند.

 

خوابیدن با چند بالش؛ ‌مفید برای ستون فقرات

خوابیدن هم مانند تمامی عادات روزانه، برای هر کسی خاص خودش است و اگر به هر دلیلی اشتباهاتی در آن وجود دارد باید نسبت به رفع آن تلاش کنیم. از روش هایی که میتوانیم برای اصلاح خوابیدن بکار ببریم، استفاده از چند بالش است.

در حالت خوابیدن به پشت استفاده از یک بالش کوچک بسیار خوب است زیرا میتواند گودی کمرشان را پرکند. قراردادن یک بالش کوچک دیگر زیر ران‌ها نیز در این حالت از مفاصلشان حمایت میکند. در روش خوابیدن به پهلو استفاده از یک بالش کوچک بین زانوها گزینه بسیار مناسبی است.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by خرید تشک وکالای خواب (@sinatrade) on

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای بازرگانی سینا محفوظ میباشد. طراحی سایت توسط سمانیک