خرید تشک آنلاین

معرفی توصیه هایی برای داشتن خواب بهتر برای افرادی که تازه بچه دار شده اند

چالش های والدین تازه بچه دار شده

به طور طبیعی زمانی که یک نوزاد در یک خانواده متولد می شود، خواب افراد منزل کم می شود مخصوصا اگر این نوزاد، فرزند اول خانواده باشد. این موضوع دلایل متفاوتی مانند غذا دادن های مکرر به نوزاد، عوض کردن پوشک و راه رفتن در راهروها است که این کودک اگر شلوغ باشد تقریبا خواب افراد خانه نابود می شود. با تولد یک نوزاد، شما با چالش مراقبت از خودتان مواجه می شوید که در این میان تنظیم خواب در اولویت این چالش قرار میگیرد. در این مقاله توصیه هایی برای داشتن خواب بهتر برای این افراد پرداخته ایم.

توصیه هایی برای خواب بهتر والدین تازه بچه دار شده

توصیه هایی برای بهبود کیفیت خواب بهتر خانواده ها

زمانی که بتوانید از یک خواب خوب بهره ببرید بهتر میتوانید از عهده این مسئولیت های جدید بر بیایید. این کار باعث خواهد شد تا صبر شما در برابر کار های روزانه بیشتر شود و احساس زیباتری نسبت به پدر و مادر شدن پیدا کنید. پزشکان در این مورد تحقیقات زیادی انجام داده اند و به استراتژی های زیادی در این زمینه دست یافته اند که برای داشتن خوابی بهتر این استراتژی ها را به پدر و مادر هایی که تازه صاحب فرزند شده اند پیشنهاد می کنند. در این مقاله به شرح برخی از آنها پرداخته ایم.

زمان خواب بچه بهترین زمان برای خواب والدین

همانطور که میدانید نوزادان در اوایل دوران نوزادی حدود 16 الی 18 ساعت را در خواب هستند که این مدت به صورت مداوم نیست و در چرت های کوتاه مدت بین 2 تا 4 ساعت در طول شبانه روز است و طبیعی است که این امر باعث می شود که والدین شب ها نتوانند خواب درستی داشته باشد و اغلب دچار محرومیت از خواب می شوند. خوابیدن هنگامی که بچه خواب است می تواند بعضی وقت ها دشوار باشد چون مثلا بچه های دیگری در خانه هستند یا به علت ناهماهنگی با ساعت درونی بدن خوابمان نمی برد. اما در قیاس با زمان های دیگر که نوزاد بیدار است، بهترین زمان برای خوابیدن والدین، زمانی است که نوزاد در خواب است پس تلاش داشته باشید تا زمان استراحت خود را با زمان خواب بچه تنظیم کنید تا بهتر بتوانید به کارهای روزمره خود رسیدگی کنید.

سعی در کنار گذاشتن برخی کارهای روزانه

سعی کنید کارهای روزانه منزل را اولویت بندی کنید و پس از انجام کار های مهم به استراحت بپردازید و کار هایی با اهمیت کمتر را به دیگر اعضای خانواده یا همسر خود بسپارید. کارهایی مانند جارو زدن و شستن ظروف را به زمان های دیگر بیندازید.

تقسیم کار های مربوط به بچه

اموری مانند غذا  دادن، عوض کردن پوشک و کارهایی از این قبیل که مربوط به به کودکتان است را در نیمه های شب هم نیز باید انجام شود را بین خود و همسرتان تقسیم کنید. اگر جز آن دسته از مادرانی هستید که از شیر خودتان برای تغذیه بچه استفاده میکنید بهترین کار این است که شیر خودتان را داخل شیشه پمپ کنید و همسرتان نیمه شب شیشه شیر را به بچه بدهد تا شما بتوانید زمان استراحت بیشتری داشته باشید.

جای خواب نوزاد کنار تخت خودتان باشد

سعی داشته باشید گهواره نوزاد را کنار تخت خودتان قرار دهید تا کار رسیدگی به نوزاد به آسانی انجام شود و پس از آن زودتر به موقعیت خواب خود برگردید. در این مورد سعی کنید حتما جای جداگانه برای بچه داشته باشید و از خوابیدن در یک تشک مشترک با بچه خودداری کنید زیرا در حالی که کنار هم خوابیدن در یک تخت خواب با کودک کوچکتان ممکن است وسوسه برانگیز باشد، آکادمی متخصصان کودک آمریکا این کار را توصیه نمی کند، چرا که خطر غلطیدن روی نوزاد و خفه کردن او را دارد.

کمک خواستن از اطرافیان

از درخواست کمک از دوستان و آشنایان خود خجالت نکشید، چه برای خرید اجناس سوپر مارکتی، تی کشیدن کف یا نگه داشتن بچه برای این که بتوانید چرتی کوتاه بزنید. دوستان و اعضای خانواده ممکن است دوست داشته باشند که برای تعویض پوشک و غذا دادن به بچه در طول شب کمک کنند. همه می دانند که محرومیت از خواب والدین تازه بچه دار شده تا چه اندازه جدی است.

سعی در رعایت بهداشت خواب

رعایت بهداشت خواب یکی از مهمترین کارهایی است که باید سعی در انجام آن  داشته باشید. حال چه نوزاد تازه متولد شده داشته باشید چه نداشته باشید. در اینجا به تعدادی از این استراتژی ها اشاره کرده ایم که عبارتند از:

  • منبع استفاده از نوشیدنی های کافئین دار: این کار باعث اختلال در چرخه خواب شما خواهد شد.
  • مورد استفاده قرار ندادن لوازم الکترونیکی قبل از خواب: یکی از عادات اشتباهی که امروزه رواج یافته، گذاشتن عکس های نوزاد در فضای مجازی است. اگر به این کار علاقه زیادی دارید سعی کنید این کار را در شب هنگام انجام ندهید زیرا استفاده از هر نوع وسیله الکترونیکی مانند گوشی موبایل، تبلت ها و کامپیوترها در طول شب می تواند مجموع خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد. نوری که از این ابزارهای الکترونیکی ساطع می شود روی روند عملکرد مغز و بدن تاثیر مستقیم دارد و خوابیدن شما را دچار اختلال بیشتر می کند.
  • پایبندی به یک برنامه زمانبندی خواب منظم: هر قدر هم که این به عنوان یک تازه پدر و مادر به نظر شما دشوار برسد، تلاش کنید هر روز در ساعت ثابتی بخوابید و بیدار شوید. به یاد داشته باشید که با یک کودک، شما نیاز به انعطاف و بیداری های شبانه قابل انتظاری دارید.
  • استفاده از کالای خواب مناسب :  از مهمترین ارکان اتاق خواب تشک طبی مناسب و استاندارد است. خرید تشک استاندارد به داشتن خوابی بهتر به شما کمک میکند. حال میتوانید تشک خارجی و یا تشک های تولید داخل مانند تشک رویا و یا تشک خوشخواب استفاده کنید.

کمک به نوزاد برای خوابیدن

در نخستین ماه های تولد نوزاد مدت خوابیدن نوزادان طولانی تر است مثلا در شب هنگام حدود 4 تا 6 ساعت میخوابند که البته در هر کودک ممکن است کمی متفاوت باشد. در 6 ماهگی مقدار خواب در طول شب بیشتر می شود. بچه هایی که در هنگام تولد کوچک تر هستند وقتی به 5/5 تا 6 کیلوگرم می رسند، برای دوره های طولانی تری می خوابند. والدین برای داشتن خواب سالم تر میتوانند به کودک کمک کنند. پیشنهادی که توسط پزشکان به خانواده ها شده است این است که بچه در هنگام شب حس خواب آلودگی می کند او را زمین بگذارید. همچنین بهتر است از تکان دادن بچه برای خواباندن او خودداری کنید زیرا باعث می شود بچه به این کار عادت کند و دیگر نتواند به تنهایی بخوابد.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *