خرید تشک آنلاین

فواید نوشیدن آب قبل از خواب

فواید و مزایای نوشیدن و خوردن یک لیوان آب قبل از خواب

چقدر در مورد فواید نوشیدن آب قبل از خواب می‌دانید؟

بسیاری از پزشکان طب سنتی و حتی طب مدرن یک جمله معروف برای افراد جامعه دارند: “تو بگو چقدر در طول شبانه‌روز آب می‌نوشی تا من به تو بگوییم که چقدر سالمی!” این جمله اهمیت نوشیدن آب قبل از خواب و در طول روز را می‌تواند به وضوح برایمان مشخص کند. چرا که نوشیدن آب فقط یک خاصیت ندارد، بلکه فواید بسیار زیادی دارد که می‌توان تنها با رعایت کردن همین مورد ساده جلوی بسیاری از بیماری‌های متعدد را گرفت. برای مثال اولین و مهم‌ترین فایده‌ای که نوشیدن آب روی بدنمان دارد، باعث می‌شود تا کلیه‌های سالم‌تری داشته باشیم. چرا که اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم درون کلیه موادی وجود دارند که اگر در تماس با یکدیگر قرار بگیرند موجب تجمع جرم یا همان سنگ کلیه می‌شوند. حالا اگر ظرفیت زیادی از کلیه‌مان پر از آب باشد، این مایه حیاتی از تماس این مواد جلوگیری می‌کند و در نتیجه فرد دچار سنگ کلیه نمی‌شود.

یکی دیگر از مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد، داشتن کبد، مثانه و حتی روده سالم‌تر است. چرا که همگی این‌ها در تعامل با یکدیگر سلامتی ما را تامین می‌کنند. اما شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که نوشیدن آب قادر است حتی انرژی شما را افزایش بدهد. البته این بدان معنا نیست که آب مایع انرژی‌زاست، خیر. بلکه آب به خاطر داشتن مقدار زیادی اکسیژن باعث می‌شود، مقدار زیادی اکسیژن به مغزمان برسد. زمانی که این اتفاق بیفتد کمتر احساس خستگی می‌کنیم. البته این تنها شرط افزایش انرژی و یا کاهش خستگی نیست و موارد دیگری نیز در این زمینه تاثیر دارند و دخیل هستند. اگر بخواهیم در مورد فواید نوشیدن آب و به طور کلی قبل از خواب را برایتان بگوییم به راحتی می‌توانیم در مورد این موضوع جذاب در چند مقاله به طور مفصل صحبت کنیم. اما در این مقاله ما قصد داریم راجع به فواید نوشیدن آب قبل از خواب بگوییم.

شاید این موضوع برایتان تازگی داشته باشد و یا حتی عکس این قضیه را از دیگران شنیده باشید. یعنی برای مثال نوشیدن آب قبل از خواب هیچ فوایدی ندارد، بلکه مضر هم هست! اما اگر تا اینجای کار در حال خواندن این مقاله‌اید، این بدان معناست که شما هم می‌خواهید بدانید واقعا نوشیدن آب قبل از خواب فوایدی دارد یا نه، اگر این کار مزایایی دارد آن‌ها کدام موارد هستند؟ اگر شما هم کنجکاو هستید تا در مورد این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید، پس حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا در مورد رمز و رازهای نوشیدن آب قبل از خواب به شما بگوییم. حتم داریم که شما هم از خواندن این موارد بسیار شگفت‌زده خواهید شد و چه بسا ممکن است آن‌ها را با سایر دوستان و یا حتی خانواده‌تان هم در میان بگذارید.

خرید قسطی تشک

خوردن یک لیوان آب باعث کنترل بهتر دمای بدن

اگر شما هم اکثرا در حین خواب خیلی گرمتان می‌شود و مدام در جای‌تان ورجه ورجه می‌کنید، بهتر است بدانید که نوشیدن یک لیوان آب خنک قبل از خواب می‌تواند تا حد زیادی دمای بدنتان را متعادل کند. البته نباید انتظار داشته باشید تنها نوشیدن یک لیوان آب برایتان معجزه کند! چرا که ممکن است مثلا برای شام یک غذای بسیار تند و پر ادویه خورده باشید که این امر گرمای بدنتان را چند برابر کرده باشد. پس در چنین شرایطی نباید انتظار معجزه را از نوشیدن آب داشته باشید. چرا که این کار به تنهایی هیچ کمی به شما نخواهد کرد. منظور ما برای کسانیست که به طور کلی و تحت هر شرایطی با مشکل متعادل شدن دمای بدنشان در حین خواب مشکل دارند. در چنین شرایطی نوشیدن یک لیوان قبل از خواب به راحتی دمای بدنتان را متعادل کرده و موجب می‌شود خوابی آسوده و راحت را تجربه کنید.

شاید با خواندن پاراگراف بالا این سوال برایتان پیش بیاید که حالا اگر برعکس این قضیه شد چه؟ یعنی مثلا گرممان نشود و برعکس همیشه با افت دمای بدن به هنگام خواب مشکل داشته باشیم! در چنین شرایطی باید بگوییم که اتفاقا نوشیدن آب قبل خواب می‌تواند به چنین افرادی نیز کمک بسزایی بکند. چرا که اگر شما همیشه با افت دمای بدنتان مشکل داشته باشید، می‌توانید یک لیوان آب گرم و یا یک دمنوش نظیر گل‌گاوزبان و یا دمنوش بهارنارنج نوش جان کنید. این دمنوش گرم باعث می‌شود دمای بدنتان بالاتر رفته و خوابی راحت و آسوده‌ را تجربه کنید. ناگفته نماند که طبع هر دو دمنوش‌ها گرم هستند و نوشیدن این دمنوش‌ها قبل خواب فقط برای کسانی که طبع سرد دارند و همیشه از افت دمای بدنشان هنگام خواب گلایه می‌کنند بسیار مناسب است. اما به طور کل، می‌توانید یک لیوان آب گرم بنوشید تا این مشکل را به راحتی حل کنید.

آب خوردن باعث شفاف و لطیف شدن پوست

اگر شما هم به زیبایی و لطافت پوستتان اهمیت ویژه‌ای قائل هستید، باید بدانید که نوشیدن آب قبل از خواب می‌تواند موجب شفاف و لطیف شدن پوستتان شود. حالا این قضیه چه ربطی به شفاف شدن پوست دارد؟ خب قطعا خودتان قبل از اینکه ما جواب این سوال را بدهیم می‌توانید پاسخ را حدس بزنید. به طور کل با کم آب شدن بدن، پوستتان نیز تحت تاثیر قرار گرفته و سریعا خشک و کدر می‌شود. حتما شما هم توجه کرده‌اید که اکثر بازیگران کره‌ای پوستی بسیار لطیف و شفاف دارند، انگار که تازه متولد شده‌اند! در واقع به خاطر این است که همیشه غذاهای آب‌پز می‌خورند و از طرفی دیگر، اکثرا چای سبز و نوشیدن آب کافی در طول روزشان هم همیشه به راه است. به همین دلیل اکثرشان پوستی بسیار لطیف و شفاف دارند.

اما نوشیدن آب قبل از خواب چه تاثیری می‌تواند روی پوست داشته باشد؟ اصلا این قضیه چرا قبل از خواب باید مهم باشد؟ بگذارید در این باره کمی بیشتر توضیح بدهیم. به همان دلیل که مسواک زدن قبل از خواب بسیار مهم است، نوشیدن آب هم نقش بسزایی قبل از خواب روی پوستتان دارد. چرا؟ چون 7 ساعت زمان کمی نیست! در این 7 ساعت همان‌طور که دهان و دندانمان با مسواک نزدن مستعد خراب شدن هستند، همان‌قدر هم پوستمان با بی‌آب شدن بدن در معرض خشک شدن قرار می‌گیرد. یعنی اگر در طول روز مقدار مناسبی آب ننوشید، که اکثرا افراد همیشه این موضوع مهم را فراموش می‌کنند، بدنتان بیشتر در معرض کم‌آبی قرار خواهد گرفت. پس نوشیدن یک لیوانِ پر، آب گوارا موجب می‌شود بدنتان کمتر در معرض کم‌آبی قرار بگیرد و پوستتان نیز با طراوت و شاداب‌تر شود. پس همین امشب یک لیوان آب قبل از خوابیدنتان بنوشید.

فواید آب خوردن قبل از خواب

یک لیوان آب قبل از خواب باعث تسریع در امر تنفس

آیا برایتان پیش آمده که وسط خواب با سرفه‌های شدید بیدار شوید و احساس خفگی بهتان دست بدهد؟ خب، در اکثر موارد این موضوع می‌تواند به خاطر کم‌آبی بدن باشد. چرا که وقتی بدنتان کم‌آب می‌شود گلویتان نیز خشک می‌شود و سیستم تنفس‌تان نیز دچار مشکل شده و از طریق سرفه از خواب می‌پرید. در واقع این یک نوع واکنش بدن است تا به شما بفهماند که یک جای کار می‌لنگد! حالا به نظر شما کجای کار می‌لنگد؟ درست حدس زدید، میزان کم‌آبی بدنتان ایراد دارد! پس اگر به طور کلی مثل سایر افراد فراموش می‌کنید در طول مدت شبانه‌روز آب بدنتان را تامین کنید، فراموش نکنید که قبل از خواب حداقل یک لیوان آب بنوشید تا آب بدنتان تامین شود و از سرفه‌های ناگهانی و احساس خفگی و ترس در حین خواب جلوگیری کنید.

چنین اتفاقی معمولا می‌تواند همسرتان را نیز بسیار نگران کند و یا حتی او را خیلی بترساند. چرا که هیچ کس دوست ندارد نصفه شب با صدای سرفه‌های ناگهانی همسرش از خوب بپرد و زهره‌ترک شود. پس وقتی که می‌توانید جلوی این کار را با نوشیدن تنها یک لیوان آب بگیرید چه لزومی دارد تا این کار را انجام ندهید؟ البته ممکن است چنین اتفاق‌هایی دلایل متعدد و مختلف دیگری نیز داشته باشند که اگر دیدید با امتحان کردن این روش هیچ تغییری حاصل نشد حتما در اولین فرصت به یک پزشک برای رفع مشکلتان مراجعه کنید. ولی به طور کل چنین مشکلی در اکثر موارد به خاطر کم‌آبی بدن و خشک شدن گلو بوده که با نوشیدن یک لیوان آب قبل از خواب به سادگی حل می‌شود. علاوه بر آن، اگر چنین مشکلی دارید، بهتر است همیشه یک لیوان آب بالای سرتان و یا کنارتان بگذارید تا هر وقت با سرفه از خواب پریدید بتوانید سریعا آب بنوشید تا سرفه‌هایتان قطع شود.

 

نوشیدن آب قبل خواب باعث تقویت شدن سیستم ایمنی بدن

شاید شما هم پس از شیوع بیماری کرونا، در جاهای مختلفی راجع به تقویت کردن سیستم ایمنی بدن مطالب زیادی خوانده باشید. چرا که هرکسی که سیستم ایمنی بدن بسیار قوی داشته باشد نسبت به هر بیماری ایمن‌تر خواهد بود. حالا شاید این را هم شنیده باشید که برای دفع هر ویروس احتمالی که وارد بدنتان شده است بهتر است مقدار قابل توجهی آب بنوشید تا ویروس کرونا از طریق آب به سمت معده برود تا از طریق اسید معده نابود شود. ما قصد نداریم اینجا راجع به بیماری کرونا و یا ایمن شدن بدن در برابر این ویروس مرگبار صحبت کنیم. بلکه می‌خواهیم از این مثال استفاده کنیم تا به شما بگوییم که این امر در مورد باکتری‌ها هم دقیقا همین‌گونه عمل می‌کند. وقتی که باکتری وارد بدنمان شود، اولین جایی که برای ماندن دارد در قسمت دهان و دندانمان است. اگر در طول شبانه‌روز مقدار قابل توجهی آب بنوشیم این باکتری‌ها به سمت معده حرکت کرده و از بین خواهند رفت.

حالا اگر فراموش کنید در طول مدت شبانه‌روز آب بدنتان را تامین کنید، این باکتری‌ها در دهان شما جا خوش کرده و تکثیر خواهند شد. با تکثیر شدن باکتری‌ها، که رشد باینری در بدن دارند، می‌تواند در دراز مدت مشکلات جدی برایتان رخ دهد که در نتیجه منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان خواهد شد. چرا؟ چون گلبول‌های سفید بدنتان سخت در حال دفاع و جنگیدن با باکتری‌هایی خواهند شد که می‌توانستند به راحتی و با نوشیدن آب دفع شوند و بدنتان با کوچک‌ترین مشکلی بسیار آسیب‌پذیر خواهد شد. چرا که دیگر گلبول سفیدی فعال و تازه‌نفسی وجود ندارد تا بتواند با مشکل جدید و یا ویروس و باکتری که به تازگی وارد بدنتان شده مبارزه کند. حالا شما اگر قبل از خواب تنها یک لیوان آب بنوشید، باکتری‌هایی که احتمال وجودشان در دهانتان بسیار زیاد است توسط آب به سمت معده‌تان هدایت شده و از بین می‌روند. شما با این کار ساده به سیستم ایمنی بدنتان کمک فراوانی می‌کنید و بدنتان را در برابر هر بیماری ایمن‌تر خواهید کرد.

آب خوردن قبل از خواب باعث تسریع فعالیت قلب

شاید با خواندن این عنوان تعجب کنید که مگر ممکن است نوشیدن آب بتواند فعالیت قلب را تسریع کرده و کارش را آسان‌تر کند؟ در واقع باید بگوییم بله، این کار خارق‌العاده هم از دست آب برمی‌آید. چرا که در بالا هم توضیح دادیم، وقتی شما آب زیادی بنوشید میزان اکسیژنی که وارد بدنتان می‌شود بیش از حد قبل بوده و این اتفاق بسیار خوبی برای بدنتان است. چرا که هم سیستم خون‌رسانی به مغزتان بیشتر و بهتر شده، هم میزان غلظت خونتان متعادل‌تر می‌شود و عمل گردش خون نیز بسیار بهبود میابد و قلبتان هم می‌تواند کار پمپاژ کردن را به راحتی انجام بدهد. یعنی شما تنها با خوردن یک یا چند لیوان آب ساده می‌توانید چنین خدمتی به بدنتان و مخصوصا قلبتان انجام بدهید و باعث شوید فعالیت قلبتان آسان‌تر شود و کارش را بهتر از قبل انجام بدهد.

اگر دقت کرده باشید از قدیم‌الایام زمانی که کسی می‌ترسید سریع به او یک لیوان آب می‌دادند تا بنوشد و آرام شود. به نظرتان دلیل علمی این کار چه می‌توانست باشد؟ دلیل آن دقیقا توضیحاتیست که در بالا دادیم. وقتی که کسی می‌ترسد، میزان استرس و در نهایت ضربان و تپش قلبش در آن لحظه بسیار بالا می‌رود. در چنین شرایطی فعالیت قلب نیز بیشتر و بیشتر شده و نیاز به ساکن شدن پیدا می‌کند. تنها چیزی که می‌تواند کمک فراوانی به قلب و تسریع فعالیتش بکند مقدار زیادی اکسیژن است که بهترین راه رساندن آن به بدن و قلب از طریق نوشیدن آب است. حالا هدفمان از گفتن تمام توضیحاتمان این است که بگوییم اگر بیماری قلبی دارید و یا می‌خواهید قلبی سالم داشته باشید. فراموش نکنید حداقل قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا قلبتان زمانی که شما در خوابی آسوده به سر می‌برید عمل پمپاژ کردن خون را به خوبی و به راحتی انجام بدهد.

نوشیدن آب باعث باعث کاهش وزن 

آیا می‌دانستید نوشیدن آب می‌تواند در مواردی باعث کاهش وزن هم شود؟ بیایید در همین ابتدا با شما روراست باشیم. اگر فکر می‌کنید که می‌شود با داشتن یک سبک زندگی غلط، یعنی برنامه غذایی مضر و نداشتن فعالیت فیزیکی، تنها با نوشیدن آب لاغر شد باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. ما فقط طبق تحقیقاتی که در چند دهه اخیر انجام شده چنین چیزی را در اینجا به شما می‌گوییم. در واقع طبق تحقیقات و مطالعات دانشمندان شواهد حاکی از آن است که نوشیدن آب می‌تواند در موارد بسیاری موجب کاهش وزن افراد شود. حالا این اتفاق چگونه می‌افتد؟ بگذارید در این باره توضیح بدهیم. خب در واقع زمانی که آب بدنتان تامین باشد و شما دچار کم‌آبی نباشید متابولیسم و یا سوخت و ساز شما هم بالاتر می‌رود و موجب می‌شود تا کالری بیشتری بسوزانید.

اجازه بدهید کمی بیشتر در مورد این باره توضیح بدهیم. فرض کنید شما آب زیادی در طول شبانه‌روز می‌نوشید. خب چه اتفاقی در بدنتان رخ می‌دهد؟ در واقع ارگان‌های زیادی با مقدار آبی که وارد بدنتان شده است شروع به فعالیت کردن می‌کنند. برای مثال کلیه‌ها کار تصفیه کردن را انجام می‌دهند، کبد نیز همینطور، سپس اکسیژن قابل توجهی وارد خونتان شده و از طریق رگ‌هایتان به مغزتان می‌رسد. در مغز نیز فعالیت‌های جدیدی شکل می‌گیرد و نورون‌های فراوانی شروع به فعالیت می‌کنند. از طرفی دیگر این مقدار آب پس از تصفیه شدن به سمت مثانه می‌‌رود و سپس کار دفع کردن یا همان ادرار هم یک فعالیت فیزیکیست که موجب افزایش سوخت و ساز بدنتان می‌شود. حالا فرض کنید این همه اتفاق در حال رخ دادن در بدنتان است. خب طبیعیست که سوخت و ساز بدنتان نیز بالاتر رفته و کالری بیشتری نسبت به زمانی که آب کمی به بدنتان می‌رسد بسوزانید.

نا گفته نماند که مهم‌ترین عامل در لاغر شدن یا چاق شدن یک فرد میزان توازن وارد شدن کالری به بدن و سوزاندن آن توسط یک فرد است. بدین معنا که اگر شما مثلا یک عدد خاصی کالری از طریق سوخت‌وساز بدنتان هنگام نوشیدن آب فراوان بسوزانید و سپس یک غذای چرب یا بسیار شیرین بخورید که دو برابر آن عدد کالری دارد، در واقع شما کالری که بدنتان سوزانده است را نه تنها تامین کرده‌اید بلکه مقدار زیادی کالری نیز وارد بدنتان کرده‌اید. در چنین شرایطی نه تنها نباید انتظار لاغر شدن داشته باشید، بلکه ممکن است حتی چاق‌تر هم بشوید! پس یادتان باشد اگر می‌خواهید لاغر شوید تنها به این روش اکتفا نکنید و یک سبک زندگی بسیار سالم و متعادلی داشته باشد. اما به طور کل در کنار یک سبک زندگی سالم و استاندارد نوشیدن آب هم می‌تواند کمک بسزایی در لاغری‌تان بکند. حالا اگر فراموش کرده باشید در طول شبانه روز آب بنوشید، همین امشب قبل از خواب این کار را انجام بدهید.

از انواع سکته‌های قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند

متاسفانه بیشتر سکته‌های قلبی و مغزی که منجر به فوت شخص می‌گردند اکثرا در خواب رخ می‌دهند. شاید شما هم این جمله را بارها شنیده باشید: “شب خوابید و صبح بیدار نشد” این همان اتفاق ناگواریست که در حین خواب برای اکثر افرادی که مستعد انواع سکته‌های مغزی و قلبی هستند رخ می‌دهد. حتی دانشمندان سعی کرده‌اند توسط تکنولوژی و دستگاه‌های بسیار پیشرفته مانع این کار شوند ولی در بسیاری از موارد این روش‌ها هم به طور کامل مفید و موثر واقع نمی‌شود. حتی ساعت‌های هوشمندِ برندهای بسیار معروف نیز این ادعا را دارند که از طریق مانیتور کردن ضربان قلب به طور منظم در طول مدت شبانه‌روز می‌توانند جلوی سکته‌های قلبی و مغزی را بگیرند. جالب است بدانید خیلی از آن‌ها در صورت احساس خطر حتی قابلیت زنگ زدن به اورژانس را نیز دارند تا جان شما را نجات بدهند.

اما روشی که اخیرا دانشمندان آن را بسیار موثر در جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی دانسته‌اند نوشیدن آب فراوان قلب از خواب بوده است. خیلی ساده بگوییم، آن‌ها آمده‌اند و صورت مسئله را بسیار ساده کرده‌اند. یعنی به جای کشف و یا ابداع دستگاه‌های بسیار پیشرفته و… به کسانی که مستعد بیماری‌های قلبی و یا مغزی هستند توصیه اکید کرده‌اند که قبل از خواب حتما مقدار زیادی آب بنوشند. خب حالا این چه تاثیری می‌تواند در جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی داشته باشد؟ پاسخ بسیار ساده است. در اکثر موارد که فرد دچار سکته می‌شود، متاسفانه نمی‌تواند حتی صحبت کند و یا کوچک‌ترین حرکتی بکند و اطرافیانش را از بروز این حادثه ناگوار مطلع کند. اگر فردی شانس بیاورد و شخصی متوجه این جریان بشود نجات پیدا می‌کند و در غیر این صورت دچار مرگ حتمی می‌شود. متاسفانه این قضیه در هنگام خواب خیلی خطر بیشتری دارد. چرا که اکثرا همه خواب هستند و کسی به داد چنین افرادی نمی‌رسد.

حالا نوشیدن مقدار زیاد آب قبل از خواب چه کمکی می‌تواند به این افرا کند؟ خب اجازه بدهید با یک مثال ساده پاسخ این سوال را بدهیم. وقتی که شما مقدار مناسبی آب قبل از خوابیدن بنوشید، مجبور می‌شوید هر چند ساعت یک بار برای رفع حاجت از خواب بیدار شوید و این پروسه به طور مکرر در طول شب انجام می‌شود. شاید این موضوع در ابتدا کمی آزاردهنده باشد، ولی خب بهتر از مردن است! حالا وقتی که شما به طور مرتب برای دستشویی رفتن بیدار شوید اگر مشکل قلبی و یا مغزی برایان پیش بیاید شانس بیشتری برای مطلع کردن اطرافیانتان و یا زنگ زدن به اورژانس خواهید داشت تا زمانی که این اتفاق ناگوار در خوابی بسیار عمیق برایتان بیفتد. پس فراموش نکنید اگر خودتان در خطر بروز چنین بیماری‌هایی هستید و یا برای مثال کسی از اطرافیانتان در معرض سکته‌های قلبی و مغزی است، به او بگویید حتما قبل از خواب مقدار کافی آب بنوشد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم فواید نوشیدن آب قبل از خواب را به طور مفصل برایتان توضیح بدهیم تا هم اطلاعاتتان در این زمینه بیشتر شود و هم این مطلب به طور عملی به دردتان بخورد. برخی از مواردی که در اینجا گفته شد، نظیر تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از سکته‌های قلبی و مغزی بسیار مهم هستند و ممکن است حتی جان بسیاری را نجات بدهند. پس شما هم می‌توانید با همرسانی این مقاله، دوستان و تمام کسانی که دوستشان دارید را در خواندن این مطلب مهم سهیم کنید. در قسمت نظرات هم می‌توانید هر تجربه و یا نظری که داشتید را با ما در میان بگذارید و اگر سوالی داشتید حتما آن را مطرح کنید.

جهت خرید تشک های طبی و ارتوپدیک و تشک بصورت اقساطی می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. تشک رویا و تشک خوشخواب جز تشکهای شناخته شده بازار هستند، اما تشک های جدید با نام تشک سیرن و تشک ایپک از جمله تشکهای ارتوپدیک و طبی محسوب می شوند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *