خرید تشک آنلاین

علت خواب زیاد و نشانه های آن در افراد چیست

چرا زیاد میخوابیم و دچار پرخوابی شدیم

علت خواب زیاد چه نشانه و دلیلی می تواند داشته باشد؟

گاهی ناهماهنگی هایی در بدن ما ایجاد میشود که دلایل آن را نمیدانیم. یکی از دلایل آن میتواند بخوابی،کم خوابی و یا حتی پرخوابی باشد زیرا که خواب آسود و راحت یکی از نیاز های بزرگ و غیر قابل انکار برای تمامی اقشار جامعه است.

در حقیقت اگر بخواهیم از علمی به قضیه خواب نگاه کنیم، خواب فرآیندی است که طی آن بدن به آرامش نسبی دست پیدا کرده، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و روند جوان‌سازی سیستم‌های بدن از قبیل سیستم ایمنی، اسکلتی، ماهیچه‌ای و عصبی شدت می‌گیرد. مقدار خواب هر شخص در سنین مختلف، متفاوت بوده و ساعت بیولوژیکی بدن با بالا رفتن سن دچار تغییر و تحول می‌شود. همه ما افرادی در اطرافمان دیده ایم که زمان خوابیدن در آنها  تا حدی زیاد است که طول روز و شب به خوابیدن اختصاص می‌یابد و شخص عملاً قادر به انجام کار مفیدی نیست.

دلایل پر اهمیت خواب زیاد در افراد

در تعاریف و مفاهیم علمی زمان خواب و برای سنین مختلف متفاوت است .در افراد میانسال متوسط زمان خوابیدن حدود 7 ساعت خواب شبانه است. به طور کلی، نوزادان تازه متولد شده تا 2 ماهه بین 12 تا 18 ساعت از روز، نوزادان 2 تا 11 ماه بین 14 تا 15 ساعت، نوپاهای یک تا 3 سال 12 تا 14 ساعت، کودکان 3 تا 5 سال 11 تا 13 ساعت، کودکان 5 تا 10 سال بین 10 تا 11 ساعت، نوجوانان 10 تا 18 سال 8 تا 9 ساعت و بزرگسالان بالای 18 سال نیز بین 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. زمانی که بدن به پایین‌ترین دمای خود در 6 ساعت خواب نزدیک شده و نیز مقدار «ملاتونین» ترشح شده به حداکثر خود بعد از 4 ساعت خوابیدن برسد، بهترین کیفیت خواب صورت گرفته است.

الگوهای رفتاری روزانه تاثیر مستقیم روی کیفیت خواب افراد دارد. فعالیت‌های روزانه و مصرف مواد غذایی از جمله مواردی است که نیاز بدن را به خواب در شب هنگام تعیین میکند. خواب آلودگی که معمولاً در میانه روز و بعد از صرف غذا به سراغ افراد می‌آید، جریان ثابتی نیست. برخی فعالیت‌های سبک جسمانی می‌تواند این خواب آلودگی‌ها را از بین برده و مانع از ایجاد اختلال در خواب شبانه و پرخوابی شود. چرت زدن در میانه روز نباید از یک مدت زمان خاصی مثلا بین 20 تا 40 دقیقه بیشتر شود زیرا باعث کسل شدن در باقی زمان روز میشود.

خطر برای افراد با خواب زیاد و پرخوابی

در این که خواب یکی از ضروری ترین نیاز های بدن است هیچ شکی نیست اما باید توجه داشته باشید که بیش از حد خوابیدن نیز خود می‌تواند علامت برخی بیماری‌ها باشد. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد، افرادی که ساعات زیادی در طول روز می‌خوابند، ممکن است مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و دیابت بوده یا خطر مرگ در آنها به مراتب بیشتر شود. در نتیجه باید این مورد را جدی بگیریم و اگر نشانه های آن را در خود و اطرافیانمان مشاهده کردیم حتما دلایل آن را بررسی کنیم.

ظی تحقیقات انجام شده مشخص شده که افسردگی و شرایط نامساعد اجتماعی- اقتصادی ارتباط تنگاتنگی با خوابیدن بیش از حد دارد و اثرات منفی را بر سلامت جسم و روح می‌گذارد. به عنوان مثال، افرادی که از شرایط مالی خوبی برخوردار نیستند، دسترسی کمتری به مراکز درمانی داشته و همین امر، آنها را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها از قبیل مشکلات قلبی قرار داده که در نهایت خواب زیاد را به همراه دارد.

از دلایل عمده ای که میتوان برای پرخوابی از آن نام برد وارد نشدن به مرحله خواب عمیق دانست، زیرا چنین افرادی خواب آرامی ندارند. این قبیل افراد ممکن است ساعات زیادی از شبانه روز را خواب باشند ولی این مسأله باعث می‌شود تا پس از بیدار شدن همچنان احساس خستگی و کسالت کنند. «آپنه» یا وقفه‌های ایجاد شده در خواب یکی از دلایل احساس خستگی در طول روز است.

از دیگر نشانه های دیگر بدخوابی وقفه‌های تنفسی در خواب است که نوعی اختلال تنفسی در خواب محسوب میشود که فرد هنگام خواب دچار قطع یا افت تنفس شده به طوری که برای چند لحظه، تنفس قطع می‌شود. چنین افرادی معمولاً شب‌ها خواب راحت و عمیقی نداشته و در طول روز کسل هستند.

خرید تشک طبی و محیط مناسب برای خواب

داشتن محیط خوب و آرام برای خواب و همچینین داشتن کالای خواب مناسب و استاندارد از جمله تشک طبی مناسب با شرایط جسمانی هر فردی از عوامل مهم و مؤثر در داشتن خوابی مناسب به شمار می‌‌آید. خرید تشک طبی درست و اصولی متناسب با شرایط هر فردی میتواند کمک بزرگی برای داشتن خواب آرام تر، باشد. شما میتوانید تشک خارجی یا تشک ایرانی با برند های مختلف موجود در بازار را تهیه و استفاده کنید. برند هایی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب از بهترین و برترین تولید کننده گان تشک طبی محسوب میشوند.

توصیه می شود تا از قرار دادن تلویزیون و رایانه در اتاق خواب جداً خودداری کنید، چرا که از اتاق خواب صرفاً باید برای خواب استفاده کرد و روشن بودن هرگونه وسیله صوتی- تصویری در زمان خواب می‌تواند آرامش را از فرد سلب کند. در چنین شرایطی فرد در تمام طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث خواب آلودگی در طول روز می‌شود، نگهداری از کودک و نوزاد در طول شب توسط والدین است. پدر و مادرهایی که نوزاد کوچک دارند همواره در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی می‌کنند.

داشتن انواع افسردگی های روحی از دیگر عوامل پرخوابی به شمار می‌رود. زمانی که شخصی با داشتن خوابی کامل باز هم تمایل به خوابیدن دارد، می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به افسردگی باشد. علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و برخی با خوابیدن زیادی آن را نشان می‌دهند. در حقیقت خواب زیاد برای فرار از دغدغه ها و نگرانی های روزانه است.

حمله خواب یا تمایل شدید و غیر قابل کنترل به خوابیدن، اختلالی است که بر قسمتی از مغز که مسئول خواب و بیداری است، تأثیر می‌گذارد. این افراد اغلب در طول روز دچار خواب آلودگی‌های شدید شده و قادر به بیدار ماندن نیستند و بارها دچار حمله خواب می‌شوند.

محققان بر این باورند که حمله خواب اختلالی ارثی بوده و ممکن است سبک زندگی فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد. این افراد پس از بیدار شدن از خواب‌های چند دقیقه‌ای تا حدود یک ساعت باز هم احساس خواب آلودگی می‌کنند. بررسی‌ها نشان داده، کمبود نوعی پروتئین موسوم به «هیپوکرتین» که نوعی انتقال دهنده عصبی است باعث احساس خواب آلودگی می‌شود.

مصرف برخی داروهای تجویزی نیز می‌تواند عامل پرخوابی در افراد باشد. گاهی نیز

سوء مصرف مواد مخدر، الکل و حتی کافئین بیش از حد، مصرف انواع داروهای شیمیایی نیاز به خوابیدن را تشدید می‌کند. از سوی دیگر، غذاهای ناسالم و تنقلات زیاد نیز خواب آلودگی را شدت می‌بخشند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *