خرید تشک آنلاین

شستشوی درست انواع روتختی

شستشوی درست روتختی

شستشوی صحیح روتختی یکی از دغدغه‌ها و سوالات اصلی بسیاری از افراد خصوصا خانم‌های خانه دار است. روتختی با توجه به موادی که در آن به کار رفته است، می‌تواند مقاومت و روش شستشوی متفاوتی داشته باشد مثلا نوع پارچه به کار رفته در روتختی‌ها ممکن است در نحوه صحیح شستن آن‌ها تاثیر زیادی داشته باشد. شاید تاکنون برای شما نیز پیش آمده باشد که روتختی را با روش‌های مختلف از جمله لباسشویی شسته باشید. بسیاری از خانم‌ها معتقدند روتختی‌ها بعد از شستشو خواص و کیفیت قبلی خود را از دست می‌دهند و با چندبار شستشو سریعا فرسوده و خراب می‌شوند اما اگر از روش درست شستشوی روتختی آگاه باشید و محصول باکیفیتی نیز خریده باشید، هیچگاه چنین ادعایی نخواهید کرد. تمامی این مشکلات به دلیل عدم آگاهی و اطلاع از مواد به کار رفته در ساخت این محصولات و همچنین عدم اطلاع از نحوه صحیح شستن آن‌ها است. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا روش اصولی شستشوی روتختی را به شما آموزش دهیم.

 

آشنایی با روش شستشوی انواع روتختی

آشنایی با روش شستشوی انواع روتختی

الیاف و پارچه‌های روتختی‌ها تنوع زیادی دارد و محصولات زیادی با پارچه‌های متفاوت تولید می‌شود. شستشوی هر کدام از این روتختی‌ها بر اساس خواص مواد و پارچه‌های آن‌ها ممکن است با بقیه متفاوت باشد. از این رو معمولا روش خاصی برای شستشوی صحیح انواع مختلف روتختی توصیه می‌شود. در تمامی روش‌های اصولی که برای شستشوی درست روتختی وجود دارد، دو اصل مهم باید در نظر گرفته شود:

  1. روتختی تغییر رنگ ندهد و کیفیت رنگ آن کاهش پیدا نکند
  2. در طول شستشو نباید هیچ آسیبی به الیاف و پارچه روتختی وارد شود

روش شستشوی صحیح روتختی ابریشمی و پنبه ای

برای اکثر افراد پس از شنیدن نام پارچه ابریشم، ظرافت و لطافت ویژه آن در ذهن تداعی می‌شود اما نکته جالبی در مورد این نوع پارچه وجود دارد. جنس ابریشم در مقابل شستشو مقاومت متوسطی دارد و ممکن است آسیب ببیند. این پارچه یک پارچه حساس به شمار می‌آید.

به دلیل استفاده گسترده از این نوع پارچه در انواع لباس، روتختی و…. شرکت‌های تولیدکننده ماشین لباسشویی، برنامه شستشوی خاصی ویژه این نوع پارچه در لباسشویی‌ها طراحی می‌کنند. این برنامه در برخی از لباسشویی‌ها با نام silk یا Delicates شناخته می‌شود. در این برنامه سرعت شستشو و گردش به دلیل حساسیت نوع پارچه به صورت اتوماتیک کمتر از بقیه برنامه‌ها تنظیم می‌شود.

در شستشوی صحیح روتختی ابریشمی معمولا محدوده 30 درجه سانتیگراد و به طور کلی آب سرد به عنوان استاندارد برای شستشو در نظر گرفته می‌شود. درصورتی که ماشین لباسشویی شما این برنامه مخصوص را ندارد، می‌توانید با استفاده از تنظیم دستی ماشین لباسشویی دما را روی 30 درجه تنظیم کنید.

ماده شستشویی که برای روتختی ابریشمی باید استفاده شود، مایع لباسشویی است. در صورت نبود برنامه مخصوص، بهتر است قسمت خشک کن را برای این نوع پارچه از برنامه لباسشویی به صورت دستی حذف کنید. قسمت  Spineیا  Dry بهتر است غیرفعال شود. در برخی لباسشویی‌ها این امر با فعالسازی گزینه No Spine ممکن می‌شود.

استفاده از برنامه Cold wash نیز یکی از بهترین راه‌ها برای شستشوی روتختی‌های ابریشمی، ساتن، پنبه‌ای و به طور کلی تمامی مواد و الیاف حساس است. همچنین می‌توانید برای افزایش محافظت از روتختی‌های پنبه ای، در دور آبکشی از نرم کننده لباس استفاده کنید. این کار می‌تواند باعث جلوگیری از چروک شدن گسترده روتختی پنبه‌ای شود. این نوع به دلیل ساختار تغییرپذیر الیاف خود، گرایش زیادی به چروک شدن دارد.

نحوه شستشوی اصولی روتختی کتان

در میان روتختی‌های ساخته شده از مواد مختلف، روتختی‌های کتانی معمولا به مقاومت شستشوی بالا شهرت دارند. این نوع پارچه به دلیل ساختاری که دارد و موادی که از آن‌ها تشکیل شده است، به راحتی توسط لباسشویی شسته خواهد شد. دمای 40 درجه سانتیگراد و مایع لباسشویی بهترین روش برای شستشوی این نوع روتختی است.

 همچنین در بسیاری از لباسشویی‌های امروزه برنامه‌هایی مانند Cotton Large و Cotton + تعبیه شده است. این برنامه‌ها مناسب‌ترین و سازگارترین روش‌های شستشو برای البسه یا روتختی کتانی و پنبه‌ای با ضخامت بالا هستند.

برای احتیاط بیشتر و افزایش طول عمر برخی از انواع کم‌ کیفیت روتختی کتان، می‌توان دما را به صورت دستی پایین تر از 40 نیز تنظیم کرد. سرعت چرخش نیز متوسط رو به پایین باشد. مثلا می‌توانید از گزینه 600 دور یا 400 دور برای این نوع روتختی استفاده کنید.

اشتباه مهمی که در شستشوی اکثر روتختی‌های کتانی و پنبه‌ای رخ می‌دهد، استفاده از سفیدکننده برای شستشو است. این کار احتمال ایجاد لکه را بر روی روتختی شما تا حد زیادی بالا می‌برد. هیچ نیازی به استفاده از سفیدکننده نیست.

 

شستشوی صحیح روتختی پلی استر

یکی از الیاف شیمیایی و مصنوعی که در بسیاری از انواع روتختی‌ها به کار می رود، پلی استر یا میکروفیبر است. در شستشوی این نوع روتختی به دلیل مقاومت بالا می‌توانید از آب گرم و مواد شوینده معمولی مانند پودر ماشین لباسشویی استفاده کنید. بعضی از ماشین‌های لباسشویی برنامه مستقل و مخصوصی به نام Duvet برای این نوع روتختی‌ها دارند.

البته برای جلوگیری از ایجاد شدن الکتریسیته ساکن که برای این جنس پس از شستشو در لباسشویی معمولا اتفاق می‌افتد، از مایع نرم کننده لباس استفاده کرد. این کار را می‌توان با ایجاد توقف در مرحله Rinse یا همان آبکشی انجام داد. برای توقف لباسشویی بسیاری از شرکت‌های سازنده ماشین لباسشویی در دستگاه خود برنامه Rinse Hold به معنای توقف آبکشی تا دستور مجدد کاربر را تعبیه کرده‌اند.

روش اصولی شستن روتختی های توری و دانتل

این نوع از روتختی به دلیل شکل بافتی که دارد، در دور متوسط یا بالا یا حتی دمای متوسط به بالا ممکن است به راحتی آسیب ببیند و غیر قابل استفاده شود. دمای 30 درجه سانتیگراد و استفاده از مایع نرم‌کننده لباس در دور پایین ترجیحا 400 می‌تواند بهترین توصیه برای شستشوی صحیح این نوع روتختی‌ها باشد.

برنامه شستشوی Curtains می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شستشوی روتختی دانتل و توری باشد. همچنین می‌توان از برنامه اصلی و کاربردی Delicate برای این منظور استفاده کرد.

 

روش صحیح شستن روتختی ساتن

امروزه برخی از انواع پارچه‌های ساتن دارای الیاف مصنوعی هستند و استحکام بالاتری نسبت به ساتن‌های دیگر دارند. شستشوی این نوع از پارچه ساتن که الیاف مصنوعی دارد می‌تواند مانند شستشوی روتختی پلی استر انجام شود.

اما دیگر انواع ساتن، الیاف مصنوعی از جمله پلی استر درون بافت خود ندارند و به دما و گردش ماشین لباسشویی حساس هستند. شما می‌توانید برای این نوع از روتختی‌ها دستورالعمل بیان شده برای شستشوی روتختی ابریشمی را دنبال کنید.

جمع بندی؛ نکته مهم پایانی

همانطور که دیدید، هر نوع روتختی با توجه به پارچه و موادی که در بافت آن به کار رفته است، می‌تواند روش شستشوی متفاوتی داشته باشد. نکته مهم اینجاست که قبل از خرید روتختی‌ها با توجه به سلیقه و البته توانایی و حساسیت خود در شستشو و نگهداری از روتختی دقت کنید. در واقع شستشوی صحیح روتختی شما تنها به جنس آن بستگی دارد.

مثلا اگر از چروک شدن تنفر دارید یا نمی‌توانید در شستشو، استفاده و خشک کردن روتختی دقت لازم را به خرج دهید، بهتر است قید روتختی‌هایی مانند پنبه‌ای را بزنید و به گزینه‌هایی مانند پلی استر بیشتر فکر کنید.

علاوه بر تهیه روتختی مناسب و مراقبت و شستشوی درست آن  خرید تشک  مناسب هم اهمیت ویژه ای دارد. بازرگانی سینا عرضه کننده انواع تشک طبی امکان خرید اقساطی تشک را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

خرید قسطی تشک

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *