خرید تشک آنلاین

رابطه خواب خوب شبانه با افزایش طول عمر

تاثیر خواب خوب شبانه روی طول عمر 

به گفته پژوهشگران علوم پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا که تحقیقات زیادی درباره خواب انجام داده اند، افرادی که خواب خوب شبانه دارند در قیاس با افرادی که بد خوابی و یا کم خوابی دارند، از طول عمر بیشتر و با کیفیتی برخوردارند. همچنین به باور این محققان ، زمان یک خواب خوب شبانه پنج تا هشت ساعت است .

طبق گزارشات خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، “بی‌خوابی” یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب است که بر سلامتی و زندگی روزانه فرد تاثیر دارد . مبتلایان به بی خوابی معمولا در طول روز با خواب آلودگی و نداشتن تمرکز ذهنی و بعضا تندخویی و عصبانیت مواجه می شوند . گاه صدمه وارده به زندگی اشخاصی که بی خوابی و یا بد خوابی دارند، جبران ناپذیر است. بی‌خوابی گاهی در ابتدای خواب ، گاه نیمه شب و در مواردی صبح هنگام رخ می‌دهد . در بی خوابی فرد همراه با آن دارای افکار آزار دهنده نخوابیدن ، خواب ماندن صبح ، نرسیدن به کارها و اضطراب بوده و بدون وجود عامل بیرونی دارای دلواپسی همراه است.

طبق گزارشات اعلام شده توسط محققان خواب و جامعه شناسان بیشتر از 31 درصد افراد جوامع عمومی به بی خواب مبتلا هستند که اکثر آنها به پزشک مراجعه نمی کنند. این به آن دلیل است که این بی خوابی گذرا است و پس از مدتی از بین می رود.

تاثیر خواب خوب شبانه بر افزایش طول عمر

عوامل افزایش شیوع اختلالات خواب

یک سری عوامل وجود دارد که باعث شیوع بیشتر اختلالات خواب در افراد می شود در اینجا به برخی از آنها اشاره کرده ایم

 • جنس مؤنث ، بیماری‌های طبی و روانی ، سوء مصرف مواد و سن زیاد 
 • در طول روز امکان دارد افراد تجربه یک روز اضطراب برانگیز را داشته باشند و یا یا فقط انتظار آن را داشته باشند مانند افرادی که فردا امتحان دارند و یا به یک مصاحبه شغلی در یک شرکت بزرگ دعوت شده باشند.
 • تجربه از دست دادن عزیزان و واکنش سوگ و فقدان عزیزان فرد و یا سایر استرس های زندگی می تواند باعث اضطراب و بی خوابی شود . این نوع بی خوابی ها که واکنشی است اغلب ادامه نمی یابد و به درمانِ دارویی و برنامه ریزی شده دیگر نیاز ندارد.

در اکثر مواقع رعایت توصیه های بهداشت خواب تاثیر زیادی دارد و خوابی آرام را به افراد هدیه می دهد اما اگر در مواقعی اثر نداشت گاهی تجویز یک داروی آرامبخش و خواب آور به طور کوتاه مدت لازم می شود . بی خوابی مداوم معمولاً فرد را مجبور می کند تا به پزشک مراجعه کند .

 

انواع بی خوابی بر اساس مدت زمان آن

نوع اول بی‌خوابی گذرا : این نوع بی خوابی معمولا بر اثر ابتلا به یک بیماری حاد و خوددرمانی به وجود می آید که چند روز تا یک ماه به طول می انجامد. بی‌خوابی گذرا بیشتر در سالمندان شیوع دارد، ولی امکان اینکه در هر سنی به سراغ افراد بیاید وجود دارد.

نوع دوم بی‌خوابی‌های کوتاه ‌مدت : از یک تا شش ماه به طول می انجامد.

نوع سوم بی خوابی مزمن : اگر بی‌خوابی بیشتر از شش ماه طول بکشد ، مزمن تلقی شده و علل مختلفی هم دارد . علل این نوع بی‌خوابی می‌توان به مصرف بیش از حد الکل و داروها و نگرانی وسواسی درباره ی بی‌خوابی می تواند باشد.

 

علل بوجود آمدن بی خوابی در کودکان

 تغذیه نامناسب و گرسنگی یکی از شایع ترین و علت های بی خوابی در  شیرخواران و کودکان محسوب می شود. همچنین اجابت مزاج و سوختگی ادرار ، گرما و سرمای زیاد محل خواب ، نور و سر و صدای زیاد ، باعث بی خوابی کودکان می شود .یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن بی خوابی در کودکان آپنه خواب است که بیشتر در نوزادان و شیرخواران دیده می شود که در طی خواب تنفس قطع شده و باعث بیداری کودک می شود و متاسفانه عامل مرگ در گهواره نوزاد یا شیرخوار می شود و به مراقبت بیشتری نیاز دارد .

 

تاثیرات اینترنت و تماشای تلویزیون قبل از خواب

طبق بررسی های انجام شده روی افرادی که قبل از خواب ساعاتی را به تماشای تلویزیون صرف می کنند و یا از اینترنت استفاده می کنند، احساس کم خوابی بسیار محسوس دیده می شود. امواج صادر شده از صفحه تلویزیون یا رایانه باعث بروز احساسی مانند روز بودن در چشم ها شده و مانع به خواب رفتن می شود بنابراین لازم است حداقل یک ساعت قبل از خواب از تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر اجتناب کرد .

 

ایجاد اختلالات جسمی روانی و بی خوابی

بیخوابی به وجود آمده از اضطراب به دو صورت ساده و مزمن نمایان می شود. اضطراب های ساده بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی منجر به بی خوابی می شود ، مثل اضطراب قبل از امتحان یا موقعیت خاص ، تغییر محل خواب و مسافرت که در این موارد اغلب مشکل در آغاز خواب است . در جریان اضطراب های مزمن مثل اضطراب جدایی ، ترس از خواب دیدن و کابوس ، ترس از مردن و اتفاق ناگوار، افکار مزاحم وسواسی ، شب ادراری ، تنش‌های عضلانی مزمن نیز افراد دچار بی‌خوابی می شوند به طوری که هم در شروع خواب و هم در ادامه خواب دچار مشکل می شوند و بیدار شدن‌های مکرر، خستگی مفرط و خواب آلودگی در طول روز را منجر می شود.

 • افسردگی : یکی از معیارهای تشخیص افسردگی ، بی خوابی است . افسردگی ، در شروع و ادامه خواب اختلال ایجاد می کند
 • پرکاری تیروئید ممکن است منجر به بی خوابی و کاهش خواب شود ؛ معمولاً خواب کوتاه و منقطع می شود .

 

درمان بی خوابی

درمان بی خوابی باید قدم به قدم انجام شود. قدم اول برای درمان بی خوابی ارزیابی دقیق مشکل بی‌خوابی است. به همین ترتیب طبق علت هایی که باعث به وجود آمدن بی خوابی شده است و تشخیصی که مطرح می شود ، طرح درمانی تنظیم و شروع می شود.

نکاتی برای رفع و درمان بی خوابی وجود دارند که با توجه به آنها این کار سهولت بیشتری انجام شود:

 • داشتن یک برنامه خواب و بیداری در خانواده که باید از نظم و هماهنگی برخوردار باشد .
 • فقط برای خوابیدن باید به رختخواب رفت و از رختخواب برای مطالعه و یا تفکر استفاده نشود .
 • در صورت بروز بی خوابی ، دوش آب گرم مفید است .
 • پرهیز از خوردن غذای سنگین و پرچرب در شب.
 • در صورت طولانی شدن زمان بی خوابی باید حتما به پزشک مراجعه و با توجه به تشخیص پزشک و دارو های تجویز شده درمان را شروع کرد و جدا از خود درمانی بخصوص استفاده خودسرانه از داروهای خواب آور خودداری شود .
 • در موارد محدودی مثل آپنه یا قطع تنفس هنگام خواب و چاقی مفرط که منجر به بی خوابی می شود ، بر اساس تشخیص پزشک لازم است از روش های جراحی و غیر دارویی استفاده شود .

 

یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید برای داشتن خواب خوب و طول عمر بهتر، استفاده از کالای خواب مناسب مانند بالش طبی، تشک طبی، ملحفه و روتختی هایی با رنگ های متناسب با اتاق خواب. گاهی خرید تشک طبی استاندارد مناسب با شرایط جسمانی افراد کمک زیادی به داشتن خوابی آرام و در نتیجه داشتن روزی شاداب تر میکند. انواع تشک خارجی و ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب با تولید و عرضه بهترین تشک های طبی، در خدمت جامعه می باشند. فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا نیز این امکان را برای مشتریان خود به وجود آورده که بتوانند این محصولات را به صورت خرید اقساطی تشک نیز تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *