خرید تشک آنلاین

آشنایی با دلایل خوابیدن در تاریکی برای داشتن خواب بهتر

دلایل خوابیدن در تاریکی

ابتلا به افسردگی از یکی از بزرگترین هشدار هایی است که روانشناسان درباره خوابیدن در اتاق با نور زیاد، داده اند. با این تفاسیر هنوز افرادی این سوال برایشان پیش می آید که آیا استفاده از چراغ خواب در اتاق خواب مجاز است یا نه؟ یا اینکه آیا استفاده‌ از پرده‌های نازک برای اتاق خواب و ورود نور کوچه و خیابان به داخل اتاق خواب هنگام شب می‌تواند باعث برهم خوردن نظم و آرامش خواب شود یا خیر؟ در جواب این افراد میتوان به این نکته اشاره کرد که اگر فردی با مشکل بی خوابی مواجه نباشند،  روشنایی اندک چراغ خواب یا نور بیرون برای خواب آنها ایجاد مشکل نمیکند اما با این حال محققان خوابیدن در تاریکی را تویه میکنند.

اما در نگاه کلی به قضیه خواب و مخصوصا افرادی که با خواب خود مشکل دارند، هم زمانی بخواب رفتن و هم هنگام بیدار شدن که معمولا از کیفیت خواب خود رضایت ندارند، باید به نکات مربوط به بهداشت خواب را رعایت کنند که مهمترین آنها مربوط به محیط اتاق خواب است که باید دمای مناسبی داشته باشد (یعنی نه سرد باشد و نه گرم)، ساکت و آرام باشد و شرایط نوری و روشنایی مناسبی هم برای آن در نظر گرفته شود.

خوابیدن در تاریکی

در این مورد باید توجه داشته باشید که نور اتاق خواب باید به صورتی تنظیم شده باشد که در طول شب به حداقل میزان خود برسد. در نتیجه اگر محله زندگی و مکان اتاق خوابتان به صورتی است که نور کوچه و خیابان باعث روشنی بیش از حد اتاق خوابتان در طول شب می‌شود، بهتر است از پرده‌هایی با پارچه ضخیم‌تر یا آستری پرده برای تاریک کردن اتاق و ایجاد فضایی مناسب برای خوابیدن مورد استفاده قرار بگیرد.

دانستن این مسئله مهم است که، نور یکی از عواملی است که می‌تواند با ایجاد اختلال در ترشح هورمون خواب یا ملاتونین، باعث کاهش ترشح این هورمون شود و در صورتی که نور اتاق خواب در طول شب بیش از اندازه باشد، ممکن است حتی باعث عدم ترشح این هورمون گردد و به این ترتیب، اجازه داشتن خوابی راحت را در طول شب به شما ندهد.

لازم به ذکر است که در مواقعی همین نور در برخی اختلالات خواب توانایی آن را دارد که به عنوان جنبه های درمانی استفاده شود برای مثال با نور های مناسب میتوان زمان افرادی که دیر به خواب میروند و دیر نیز بیدار میشوند را تنظیم نمود.

 

افسردگی و ضعف حافظه، پیامد های خوابیدن در روشنایی

طبق تحقیقاتی که روانشناسان انجام داده اند و روی آن تاکید بسیاری دارند، افرادی که شب ها با چراغ روشن به خواب می روند در طول روز بعد با حالتهایی مانند بدخلفی و افسردگی مواجه می شوند. حتی نور حاصل از صفحه تلویزیون روشن و یا چراغ خواب هم می‌تواند روی سلامت روانی افراد تاثیر نامطلوبی داشته باشد و این حالت را تشدید کند. تماس با نور به هنگام خواب در واقع سبب بروز تغییرات و تفاوت‌هایی در ساختار منطقه‌ای از مغز موسوم به هیپوکامپ می‌شود. هیپوکامپ نقش کلیدی در رابطه با اختلالات افسردگی ایفا می‌کند. بنابراین تغییرات در هیپوکامپ بسیار حائز اهمیت است. تاکید بسیار زیادی که محققان برای خاموش کردن کامل لامپ ها و خوابیدن در تاریکی و حتی دستگاه رایانه در هنگام خواب است. 

به گفته محققانی که در زمینه های خواب فعالیت می کنند قرار گرفتن در معرض نور برای مدت طولانی در شب یا هنگام خواب، انسان را با خطرات سلامتی زیادی روبه‌رو می‌کند، زیرا این وضعیت، سطح هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد و برخی تغییرات فیزیولوژیک را ایجاد می‌کند که در نهایت به بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی و کاهش سطح عملکرد ادراکی نظیر حافظه، تمرکز و نظایر آن منجر می‌شود. ملاتونین هورمونی است که در هنگام شب در مغز انسان ترشح می شود. این هورمون برای تنظیم چرخه خواب و بیداری هر فرد است. همچنین محققان تاکید کردند ضعف عملکرد ادراکی، مشکلات این افراد را زیاد می‌کند و موجب قرار گرفتن آنها را در معرض دشواری آموختن و مشکلاتی در آموزش می شود. همه این موارد مهر تاییدی است برای خوابیدن در تاریکی.

 یکی از مسائلی که بسیار مضر است و روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد و خطر ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را بالا میبرد، این است که در معرض نور مصنوعی در زمان بین غروب خورشید تا زمان خواب است. در این زمینه نیز تحقیقاتی به شرح زیر انجام شده است.

  • در این تحقیقات، دانشمندان تحقیقاتی را روی 116 فرد بین 18 تا 30 سال انجام دادند. این افراد 5 روز متوالی قبل از خواب در برابر نور قرار گرفتند.
  • از این افراد در فاصله های زمانی بین 30 تا 60 دقیقه نمونه خونی گرفته شد تا میزان هورمون ملاتونین موجود در خون آن ها اندازه گیری شود.

 

طبق تحقیقات به عمل آمده ملاتونین همان هورمونی که در هنگام خواب در مغز انسان ترشح می شود تا خواب افراد را تنظیم می کند، نقش مهمی در تنظیم فشار خون و دمای بدن نیز دارد. همچنین قرار گرفتن در معرض نور قبل از خواب، زمان تولید هورمون ملاتونین را نزدیک به 90 دقیقه کوتاه تر می کند. یکی دیگر از مواردی که خوابیدن در اتاق روشن و دیر خوابیدن در شب می تواند ایجاد کند ابتلا به سرطان سینه است. قرار گرفتن در معرض نور ها مصنوعی میزان تولید هورمون ملاتونین را به بالای 50 درصد افزایش می دهد و خطر ابتلا به انواع سرطان ها را بالا میبرد. به همین دلیل این تحقیقات می تواند هشداری برای کارمندانی باشد که به صورت شیفتی کار می کنند و در هنگام شب در معرض نورهای مصنوعی قرار دارند. البته برای اینکه میزان تاثیر هورمون ملاتونین و نقش آن در بروز بیماری های مختلف مشخص شود نیاز به تحقیقات بیشتری است. اما به هر حال بهتر است بعد از غروب خورشید، میزان قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

همانطور که گفته شد رعایت بهداشت اتاق و کالای خواب روی میزان کیفیت خواب تاثیر بسیار زیادی دارد یکی دیگر از مسائلی که در کیفیت خواب تاثیر دارد استفاده از تشک طبی مناسب و استاندارد است. خرید تشک طبی را میتوانید در فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا حتی به صورت خرید اقساطی تشک نیز انجام دهید . این فروشگاه دارای محصولات متفاوت اعم از تشک خارجی و تشک ایرانی تولید کنندگان ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب، می باشد. شما عزیزان میتوانید با توجه به شرایط مالی و یا جسمانی خود یکی از این محصولات را انتخاب و خریداری نمایید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *