خرید تشک آنلاین

رابطه میان نحوه خوابیدن مناسب و افزایش قد

چه رابطه ای میان خواب افراد با افزایش قد و هورمون رشد آنها وجود دارد

همانطور که میدانید افزایش قد افراد در بازه زمانی سن رشد امکان پذیر است اما میزان آن بستگی به عوامل ژنتیکی و مقدار و چگونگی ترشح هورمون رشد در بدن دارد. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که هورمون رشد در زمان خواب تولید می شود و برای رشد عضلات و استخوان ها بسیار مهم و ضروری است.

هورمون رشد ماده ای است که توسط بدن به طور طبیعی ترشح می شود که باعث فعالیت متابولیک در بدن می شود و نتیجه این فرایند رشد بهتر عضلات و بهبود سریع تر زخم ها و اگر شما هنوز در سن رشد باشید باعث افزایش قد شما می شود. با توجه به اینکه ترشح این هورمون در زمان خواب صورت میگیرد در نتیجه اهمیت خواب برای افرادی که آرزوی قدی بلند دارند بسیار زیاد است به همین دلیل افرادی که در بازه زمانی  سنین رشد 19 الی 27 سالگی قرار دارند باید از خواب عمیق تری برخوردار باشند. 

رابطه بین خواب خوب و مناسب و افزایش هورمون قد

اگر شما در سن رشد خود باشید ، یعنی هنوز رشد شما متوقف نشده باشد، در صورت دریافت هورمون رشد، بدون توجه به عوامل دیگر، افزایش قد شما ادامه خواهد داشت. به همین دلیل است که برای کودکان و نوجوانانی که در سن رشد خود هستند ، داشتن خواب بسیار اهمیت خیلی زیادی دارد. این موضوع هم برای ترمیم بهتر بدن اهمیت دارد و هم برای داشتن دوران بلوغ سالم خیلی موثر است.

نکته مهمی که وجود دارد این است که خواب خود از اهمیت ویژه ای در کل طول عمر شما برخوردار است. اما پس از رد شدن سنین رشد دیگر کمکی به رشد قد افراد نمیکند زیرا که دیگر بدن قدرت پاسخگویی به این هورمون را ندارد.

علت زیاد خوابیدن چیست و عوارض جانبی آن چیست؟

هر چقدر خواب عمیق تر باشد میزان رشد هورمون رشد افزایش می یابد در نتیجه افرادی که به دنبال افزایش این هورمون در خواب هستند باید در طول روز کار هایی انجام دهند تا بتوانند بیشتر و عمیق تر به خواب بروند مثلا فعالیت های فیزیکی انجام دهند، ورزش کنند و یا هر کاری که آنها را بیشتر خسته کند و خواب عمیق تری را تجربه کنند.

گاهی پیش آمده که برخی افراد برای افزایش قد این هورمون را به طور مستقیم دریافت کرده اند و از آنجایی داروی بسیار گرانی است در بسیاری از کشورها مصرف خودسرانه آن ممنوع است و همچنین مصرف آن برای افزایش قد اصلا توصیه نمیشود.

بهترین ساعت خواب برای رشد قد

هورمون رشد در زمان خواب عمیق ترشح می شود و کارش را که افزایش ضخامت و طول استخوان های شما است، انجام می دهد. این هورمون زمانی که بصورت مصنوعی وارد بدن می شود عملکرد بدی از خود نشان می دهد اما ترشح طبیعی آن در بدن برای سلامت عمومی و ترمیم و بازسازی بدن حیاتی است. پس مقدار خواب مناسب و ساعت صحیح برای خوابیدن برای رشد بدن شما خیلی مهم است.

بهترین مدت زمان خواب که برای نوزادان توصیه شده 16  ساعت و برای خردسالان 14 ساعت در کل 24 ساعت شبانه روز است که هورمون رشد بهترین عملکرد خود را داشته باشد. 

همه ما در دوران نوجوانی و جوانی حتما از مادرانمان شنیده ایم که برای بزرگ شدن و قوی شدن نیاز به یک خواب کافی دارید. خواب عمیق باعث افزایش هورمون رشد در بدن می شود که به معنی تامین سوخت مورد نیاز برای رشد کودک و حجم گرفتن عضلات و ترمیم سلول ها و بافت ها در کودکان و بزرگسالان است. خواب ترشح هورمون های جنسی را نیز تحت تاثیر قرار داده و بلوغ و باروری را تقویت می کند.

اگر بخواهیم مناسب ترین ساعت برای خواب هر فردی را پیدا کنیم باید زمانی باشد که با ساعت زیستی او هماهنگ باشد. بدن با تاریک شدن هوا هورمون های مربوط به خواب را افزایش می دهد و با روشن شدن هوا هورمون های هوشیاری و بیداری را تولید می کند. در نتیجه برای این که خواب شما بیشترین تاثیر را بر رشد قد شما داشته باشد بهتر است از خوابی منظم در هنگام شب برخوردار شوید.

نحوه خوابیدن و بلند شدن قد

همانطور که گفته شد خواب یک دوره زمانی برای استراحت بدن و مغز محسوب می شود که چشم ها به صورت کامل بسته می شوند و تقریبا هوشیاری خود را از دست می دهید. اما در طول خواب عمیق است که هورمون رشد توسط غده هیپوفیز تولید شده و وارد جریان خون می شود تا به قسمت های مختلف بدن برسد و موجب افزایش ضخامت و طول استخوان شود. بنابراین خواب عمیق باعث بلند شدن قد در زمان خواب می شود. 

شرایط داشتن خواب عمیق

اگر میخواهید یک خواب آرام و عمیق را تجربه کنید شرایطی را باید برای خود محیا کنید تعدادی از این شرایط به شرح زیر است:

 • اتاق خواب خود را در حد امکان تاریک کنید و اجازه دهید هوای تازه وارد اتاق شود.
 • لباسی راحت برای زمان خواب انتخاب کنید و از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید.
 • سعی کنید دست و پای خود را گرم نگهدارید تا به خواب عمیق تری بروید.
 • نوشیدن آب و شیر را قبل از خواب حتما در برنامه های خود قرار دهید.
 • ورزش در طول روز بسیار مفید است.
 • عادت کنید در ساعت مشخصی بخوابید و در ساعتی معین بیدار شوید.
 • حالت خواب مناسب نیز بر بلندی قد در خواب اثر می گذارد.
 • از کالای خواب مناسب برای اتاق خواب خود استفاده کنید. مخصوصا اگر مشکلات و دردهای عضلانی دارید حتما از تشک طبی های مخصوص استفاده کنید و در هنگام خرید تشک حتما این مسائل را در نظر داشته باشید.

حالت خواب مناسب نیز برای رشد خیلی مهم است. خوابیدن در وضعیت صحیح به افزایش طول ستون فقرات و افزایش قد شما کمک می کند. برعکس بد خوابیدن باعث می شود فشار زیادی بر گردن، شانه ها و پشت وارد می کند که رشد قد را با مشکل و کندی مواجه می کند. در ادامه نکاتی برای داشتن حالت خواب مناسب آورده ایم:

 • تشکی انتخاب کنید که برای عادات خواب و وزن شما متناسب باشد. محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب در این راستا میتواند کمک بزرگی برای شما باشد.
 • افرادی که عادت دارند به پشت بخوابند برای اینکه ستون فقراتشان به مشکل نخورد میتوانند یک بالش زیر زانو هایشان بگذارند. 
 • اگر به پهلو می خوابید، زیر گردن و بین پاهایتان از بالش هایی برای حمایت از گردن و زانوها استفاده نمائید.
 • از یک بالش بلند استفاده نکنید. در این حالت پشت شما خمیدگی نامناسبی پیدا می کند.
 • روی صورت و شکم نخوابید. این کار کمر را بیش از حد خم می کند.
5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *