بلاگ

اصول درست خوابیدن

همانطور که میدانید خواب تاثیر بسیار زیادی در سلامت جسم ما دارد .خوابيدن نادرست میتواند مشکلات تنفسي، عضلاني و مفصلي ايجاد مي کند. رعايت مسائل فيزيکي همانند آرامش روانی در وقت خواب برای  خوب خوابيدن مهم و ضروری ست .زیرا که عوارضي براي سيستم اسکلتي و عضلاني به وجود می آورد.

مهم ترین نکته خوابيدن مکان، تشک و کالای خواب مورد استفاده است که بايد استاندارد باشد. خوابيدن روي زمين، مشکل خاصي ايجاد نمي کند اما طبق تحقیقات پزشکی بهتر اين است که از تخت خواب استفاده شود تا رعايت اصول فيزيکي خواب انجام شود.

انتعطاف پذیری در تشک یک حد خاصی دارد و نباد زیاد باشد به طوری که با وارد کردن فشار دست روي تشک بايد فقط بين ۳ تا ۴ ميلي متر دست روي تشک فرو رود و اين انعطاف پذيري هم در تمام طول تشک يکسان باشد. که اگر کمتر از حد معمول باشد میتواند عوارضی را در ناحیه کمر و ستون فقرات ایجاد کند. این مسئله مهمی است که باید هنگام خرید تشک به آن توجه کنید. همچنين نوع، جنس و مارک تشک نيز براساس همين معيار انتخاب مي شود. تشک رویا با کمک از استاندارد های جهانی میتواند گزینه مناسبی برای شما بحساب بیاید.

تشک استاندارد

وضعيت مناسب خوابيدن قبل از خواب علاوه بر رعايت کم غذا خوردن موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و بهتر است فرد نرمش يک دقيقه اي روي عضلات و کتف انجام دهد و سپس براي قرار گرفتن روي تخت ابتدا پاي خود را روي تخت بگذارد و سپس بنشيند و در نهايت دراز بکشد چرا که در اين صورت فشار ناگهاني به کمر وارد نمي شود.

روش جنيني بهترین روش برای خوابیدن است  به طوري که فرد به يک پهلو بخوابد و پاهاي خود را با زاويه ۹۰ درجه به شکم خود نزديک کند. البته در طول خواب فرد وضعيت هاي مختلفي مي گيرد که اشکالي نيز ندارد.

وضعيت نامطلوب خوابيدن، به شکم خوابيدن روی تشک نامناسب است که موجب مي شود علاوه بر ايجاد مسائل گوارشي و مسائل تنفسي به علت قرار گرفتن نقاط استخواني بدن مانند سر زانوها، نوک پاها، سينه روي زمين اين نواحي تحت فشار قرار مي گيرند و در اين نواحي دردهاي به خصوصي ايجاد شود. همچنين قوس نامناسب گردن و کمر نيز ايجاد مي کند که منجر به درد عضلات مي شود و در نهايت سيستم تنفسي را دچار اختلال مي کند.

به پشت خوابيدن بعد از به پهلو خوابيدن در درجه اولويت بعدي قرار دارد. برای پیشگیری از کمردرد های احتمالی باید مراقب باشید هنگام برخواستن در زمان بیدار شدن از وضعيت خوابيده ابتدا بنشيند و سپس بلند شوید. و همچنین خرید تشک استاندارد و اسفتاده بهینه از آن میتواند کمک زیادی به شما بکند.

استفاده از بالشت مناسب موجب جلوگيري از دردهاي گردني و کمري و کتف و بروز فتق ديسک گردني مي شود. مواد استفاده شده در بالش باید طبیعی باشدو هیچ نوع مواد مصنوعی نداشته باشد. همچنين قطر، حجم و شکل فيزيکي آن نيز مهم است و بايد وضعيت به گونه اي باشد که بالشت گودي بين گردن و پشت سر را پر کند.

اگر ارتفاع و قطر بالشت بيشتر ازحد استاندارد باشد موجب خم شدن سر و گردن به جلو و اگر ارتفاع و قطر آن کمتر باشد موجب خم شدن سر و گردن به عقب مي شود که در اين صورت بروز ديسک هاي گردني و دردهاي ناحيه گردن را در پي دارد.

تشک ها و کالای خواب هایی با طراحي خاص در بازار وجود دارد که برآمدگي خاص در جلو و فرورفتگي در پشت سر و کمر و ستون فقرات را دارند. استفاده از این تشک ها و کالاهای خواب به کسانی که گردن درد، کمردرد و مشکل ستون فقرات دارند توصیه میشود. حفظ سه منحنی ستون فقرات در خواب که بتواند فشار کمی روی مفاصل بدن داشته باشد، مهم است.

نکاتی مهم که برای داشتن خواب سالم و بیدار شدن صحیح 

خرید تشک استاندارد

یک تشک محکم و دارای فنر های سفت را انتخاب کنید که شل نباشد و استحکام زیادی داشته باشد.اگر بتوانید از تخت و کالای خواب  نیز استفاده کنید بسیار عالی است . در صورت لزوم می توانید تشک را به طور موقت روی زمین بگذارید. اگر شما همیشه بر روی یک سطح نرم بخوابید، ممکن است در ابتدا خوابیدن روی یک سطح سخت تر، دردآور باشد اما سعی کنید این کار را انجام دهید.

بلند شدن اصولی از خواب

هنگام ایستادن از حالت درازکش، اول خم شوید، سپس هر دو زانوی خود را بالا بکشید و پاهایتان را در کنار تخت خواب تکان دهید. بنشینید و خودتان را با دست هایتان بلند کنید. کمر و تنه خود را به سمت جلو خم کنید.

به چه چیز هایی برای داشتن خواب راحت نیاز داریم؟

داشتن محیطی آرام با نور کافی و فضای سالم اولین چیزی است که باید به آن توجه داشته باشیم . خرید کالای خواب مناسب و تشک استاندارد از فروشگاه های معتبر اینترنتی نیز میتواند کمک شایانی به شما بکند. محصولات تشک رویا با استفاده از فناوری روز دنیا توانسته یکی از بهترین تشک ها برای افراد مختلف درشرایط متفاوت را تولید و به بازار عرضه کند . به دلیل شرایط اقتصادی ، برخی خانواده ها شاید نتوانند این تشک ها را خریداری کنند اما ما یک راه حل  بسیار عالی را به شما ارائه میدهیم که متناسب با شرایط همه اقشار جامعه باشد . خرید اقساطی تشک میتواند خیال شما را از این بابت راحت کند و آرامش را به هنگام خواب به شما هدیه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای بازرگانی سینا محفوظ میباشد. طراحی سایت توسط سمانیک