خرید تشک آنلاین

تشک طبی بهتره یا مموری فوم

تفاوت بین تشک مموری فوم و تشک طبی فنری

تشک طبی فنری بهتر است یا مموری فوم؟

یکی از دغدغه‌های همیشگی ما هنگام خرید تشک نوع آن است. بدین معنا که همگی قصد داریم بهترین تشک را برای تخت‌خوابمان بخریم، اما نمی‌دانیم دقیقا باید کدام یک از مدل‌های مختلف، جنس‌های متعدد و… را خریداری کنیم. اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتم داریم که شما هم قصد خرید یک تشک بسیار خوب را دارید و چه بسا در مورد تشک طبی فنری و مموری فوم چیزهایی شنیده‌اید اما یا اطلاعات کافی راجع به آن‌ها ندارید و یا کلا این اولین بار است که می‌خواهید در مورد آن‌ها بدانید. اگر اینطور باشد، جای درستی سر زده‌اید! چرا که ما در این مقاله قصد داریم فرق بین تشک طبی فنری و مموری فوم را به شما توضیح بدهیم و هر کدام را به طور مفصل و مجزا بررسی کنیم تا شما هم با اطلاعات کافی و دید بهتری نسبت به خرید تشک‌تان اقدام کنید.

در چنین صورتی، یعنی داشتن اطلاعات کافی راجع به تشک مورد نظرتان بدون شک قادر خواهید بود گزینه مناسب‌تر و بهتری بسته به نیاز و سلیقه‌تان انتخاب کنید. چرا که مثلا شاید تا قبل از این همیشه تعریف تشک‌های فنری با داشتن قابلیت ارتجاعی بالا را از دیگران و یا دوستان و آشنایانتان شنیده بودید، اما دقیقا مطلع نبودید که نیاز شما یک تشک طبی کاملا استاندارد است نه یک تشک فنری غیر استاندارد! چرا که بیشتر افراد امروزه از دردهای جسمی نظیر آرتروز، گردن‌درد، دیسک کمر، دیسک گردن و دردهای کمر رنج می‌برند و همیشه آرزو دارند یک روز صبح بدون درد از خواب بیدار شوند. در چنین شرایطی استفاده از یک تشک استاندارد و خوب برایشان مناسب خواهد بود، نه چیزی که همه آن را تعریف می‌کنند! چرا که شرایط فیزیکی و سلامتی جسمانی هرکسی با فردی دیگر کاملا متفاوت است و نمی‌شود همه را یک نوع قضاوت کرد. پس اگر شما هم می‌خواهید در مورد این 2 نوع تشک اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید حتما تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

خرید تشک طبی فنری

تشک طبی فنری، هر آنچه که باید در موردش بدانید

حتما شما هم با خواندن واژه “فنری” چنین تصویری در ذهنتان تداعی شده است که اگر روی تشک طبی فنری دراز بکشید و یا بپرید این تشک خاصیت و یا قابلیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد. به عبارتی دیگر، انگار که روی تشکی که داخلش پر از آب است پریده‌اید! در واقع چنین تصوری در مورد تشک طبی فنری درست نیست. با اینکه تشک طبی فنری از چند دسته یا مجموعه سیم‌های فنری بسیار قوی ساخته شده است، اما طراحی آن به گونه‌ای نیست که اولویت اصلی‌اش روی فنری بودن یا ارتجاعی بودن آن باشد. این بدان معناست که اگر روی آن دراز بکشید و یا خودتان را به طور ناگهانی روی آن رها کنید چندان حس پرتاب شدن به شما دست نخواهد داد. به عبارت دیگر، فنرهای تشک‌های طبی فنری طوری طراحی شده‌اند که حالت ارتجاعی بسیار قوی که در تشک‌های غیر طبی وجود دارد در آن زیاد احساس نشود.

اگر بخواهیم کمی بیشتر راجع به این تشک‌ها توضیح بدهیم، می‌توانیم بگوییم که تشک طبی فنری چیزی ما بین تشک‌های مدیکال که کمی سفت‌تر هستند و همچنین تشک‌های فنری غیر طبی هستند. یعنی این تشک‌ها هم قابلیت ارتجاعی دارند و برای کسانی که به هیچ وجه نمی‌توانند روی تشک‌های کاملا سفت و مدیکال بخوابند و همچنین به خاطر شرایط جسمی و فیزیکی که دارند مجبور هستند روی یک تشک طبی بخوابند بسیار مناسب است. به عبارت دیگر، شما با خرید یک تشک طبی فنری هم از خاصیت و قابلیت طبی بودن آن بهره خواهید برد و هم حسی که ارتجاعی بودنش (در حد عادی) به شما خواهد داد برایتان کاملا مطلوب خواهد بود. چرا که بیشتر موارد ما به دنبال تشک‌های طبی هستیم که زیاد سفت و خشک نباشند و بتوانیم از دراز کشیدن و یا خوابیدن روی آن لذت برده و احساس آرامش کنیم. در چنین مواقعی انتخاب تشک فنری طبی می‌تواند برایمان بسیار مناسب باشد.

تشک طبی فنری برای چه کسانی مناسب است؟

خیلی از کسانی که مشکل جدی جسمی ندارند اما تا حدی از درد کمر، گردن، آرتروز و… رنج می‌برند بهتر است تا روی یک تشک طبی بخوابند. چرا که خاصیت تشک طبی این است که با ثابت نگه داشتن وزن بدن شما و جلوگیری از قدرت انتقال حرکت و همچنین کنترل وزن به طور مساوی روی سطح تشک باعث می‌شود شما درد کمتری را احساس کنید. این در حالیست که اگر حتی با یک مشکل جسمی کوچک روی یک تشک غیراستاندارد بخوابید شاید دردتان دوچندان شده و یا حتی خدایی نکرده تبدیل به یک مشکل فیزیکی جدی‌تری شود! اما تشکی که می‌خواهید روی بخوابید حتما هم نباید غیر ارتجاعی باشد. شاید حتی اگر نظر یک پزشک متخصص را بخواهید او هم با توجه وضعیت نسبتا عادی و غیر بحرانی جسمتان بگویید که حتی‌الامکان روی یک تشک طبی استاندارد بخوابید و نیازی نیست که حتما روی تشک مدیکال بخوابید. در چنین شرایطیست که تشک طبی فنری می‌تواند برایتان مناسب باشد و تشک های مدل سیرن به شما پیشنهاد می شود.

بسیاری از افراد تجربه چندان جالبی از خوابیدن روی تشک‌های طبی ندارند و فکر می‌کنند تمام تشک‌های طبی مثل سنگ سفت و غیر ارتجاعی هستند و به همین دلیل از خوابیدن روی تشک‌های طبی خودداری می‌کنند و با این کار درد فیزیکی‌شان به مرور زمان چند برابر می‌شود. این در حالیست که وقتی ما به چنین افرادی می‌گوییم که تشک طبی فنری، هم از لحاظ استاندارد برای کسانی ساخته شده که از درد فیزیکی رنج می‌برند و هم حالت فنری دارد به سختی حرف ما را باور می‌کنند. چرا که این می‌تواند یک خبر بسیار خوب برای کسانی باشد که از ته دل آرزو می‌کنند روی تختی بخوابند که به مقدار کم حالت ارتجاعی داشته باشد و از طرف دیگر از لحاظ استاندارد ضامن سلامت جسمی‌شان باشد. خب در چنین حالتی دیگر چه چیزی می‌تواند بهتر از استفاده کردن از تشک طبی فنری باشد؟

در ساخت تشک طبی فنری دقیقا از چه چیزهایی استفاده شده؟

در واقع شاید در نگاه اول شما به تشک یک دید یکدست داشته باشید و به آن به عنوان یک کلا از جنس واحد نگاه کنید که فقط از یک نوع خاص مواد و مصالح در آن استفاده شده، اما این در حالیست که در ساخت تشک از لایه‌های بسیار مختلفی استفاده شده است که آن‌ها را به طور مختصر برایتان توضیح خواهیم داد. در حقیقت قیمت و کیفیت تشک به همین لایه‌هایی باز می‌گردد که در یک تشک طبی به کار رفته شده است. البته تاثیر جنس و مرغوب بودن فنرها هم اهمیت بسیار ویژه‌ای روی تشک‌های طبی فنری دارد. برای مثال، این موضوع بسیار مهم است که از چه نوع آلیاژی در ساخت فنر تشک طبی فنری استفاده شده و یا چه مقدار فنر در آن وجود دارد. چرا که تمامی این موارد می‌تواند روی کیفیت تشک طبی فنری و همچنین روی عمر مفید آن تاثیر داشته باشد. از این روی، اگر کیفیت هر کدام از این‌ها زیاد مطلوب نباشد، به مرور زمان تشک طبی فنری کیفیت اولیه خود را از دست می‌‌دهد.

اما به طور کلی در ساخت یک تشک طبی فنری از چند لایه کاملا متفاوت استفاده می‌شود. اگر تشک طبی فنری را همانند چند لایه پارچه که روی هم قرار گرفته‌اند تصور کنید، در هر لایه از مواد و مصالح کاملا متفاوتی استفاده می‌شود و در نهایت این لایه‌ها روی هم قرار گرفته و تشک به شکل یکنواخت و یکدست مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا ممکن است از یک لایه اسفنج، یک لایه پارچه‌های خاص، یک لایه فنر (که معمولا در مرکز تشک قرار می‌گیرد) و در نهایت یک لایه رویه از بهترین و مرغوب‌ترین پارچه‌ها استفاده ‌شود. معمولا لایه رویه هر تشکی که جنس مرغوبی دارد از بهترین و باکیفیت‌ترین پارچه‌ها استفاده می‌شود. به طور مثال برخی از این پارچه‌ها ممکن است قابلیت‌های بسیار ویژه و خاصی داشته باشند که نظر شما را به خودش جلب کند. در ادامه این مقاله راجع به این ویژگی‌ها حتما شرح خواهیم داد.  

در انتخاب تشک طبی فنری باید چه مواردی را رعایت کنید؟

موارد بسیار متعددی در انتخاب بک تشک طبی فنری خوب وجود دارد که اگر بخواهیم همه آن‌ها را بیان کنیم شاید از حوصله این مقاله خارج باشد. اما به طور کلی موارد مهم و ضروری که قطعا در انتخاب یک تشک طبی فنری استاندارد به دردتان خواهد خورد را در اینجا به طور مختصر توضیح خواهیم داد. مطلب اول جنس رویه تشک طبی‌ فنری‌تان است. این موضوع می‌تواند برای خیلی‌ها اهمیت زیادی داشته باشد و شاید مهم‌تر از جنس و نوع فنر استفاده شده در تشک باشد. تصور کنید شما پوستی بسیار حساس دارید و اولویت اولتان این است که روی تشکی بخوابید که لایه رویه آن ضد حساسیت و از جنس الیاف طبیعی و غیر مضر برای پوست‌های حساس باشد. در چنین مواردی اگر تشکی انتخاب کنید که لایه رویه آن چنین ویژگی نداشته باشد بدون شک از انتخاب و خرید تشک طبی فنری‌تان تا سالیان سال ناراضی خواهید بود. برعکس اگر هنگام خرید چنین مورد مهمی را از فروشنده بپرسید قطعا آن‌ها مدلی را برایتان پیشنهاد خواهند کرد که چنین امکان ویژه‌ای را داشته باشد.

مطلب مهم دیگری که در انتخاب تشک طبی فنری وجود دارد، جنس و نوع فنر آن است. همان‌طور که گفتیم اصلا نوع این تشک طبی به گونه‌ایست که در حین استاندارد بودن کمی خاصیت ارتجاعی داشته باشد. به همین دلیل هم باید از فنرهای بسیار مرغوب در داخل چنین تشک‌هایی استفاده شود. چرا که اگر از یک نوع آلیاژ نامرغوب در ساخت فنرهای تشک‌های طبی فنری استفاده شود، ممکن است به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خودش را از دست بدهد و بدتر از همه اینکه صدای بسیار نامطلوبی هم از خودش تولید کند که هنگام جابه‌جا شدن روی تختتان بسیار اذیتتان کند و یا دیگران را از خواب بیدار کند. پس اگر دیدید یک تشک طبی فنری قیمت بسیار کمی نسبت به تشک‌های دیگر دارد و تنها فرق آن نوع فنرهای استفاده شده در آن است بدون شک از خریدن آن صرف نظر کنید و پولتان را دور نریزید. خریدن یک تشک طبی خوبی که بتواند تا چند سال نیازتان را رفع کند و ضامن سلامت جسمتان باشد قطعا ارزش بیشتر هزینه کردن را دارد.

نکته نهایی که می‌تواند کمک فراوانی در خرید تشک طبی فنری بکند، قابلیت امتحان کردن فیزیکی آن است. بگذارید کمی بیشتر در مورد این موضوع توضیح بدهیم. در بیشتر موارد شاید در مورد خرید تشک طبی فنری و یا تشک مموری فوم دار مردد باشید و ندانید باید کدامیک را انتخاب کنید. از طرفی دیگر فروشگاه‌هایی نیز وجود دارند که ممکن است به شما اجازه بدهند برای مثال روی نمونه‌هایی که برای فروش گذاشته شده به آرامی بنشینید و یا روی آن‌ها دراز بکشید. در چنین شرایطی بدون شک خیلی راحت می‌توانید قادر به انتخاب نهایی‌تان باشید. البته ممکن است به خاطر شرایط فعلی ویروس کرونا و جلوگیری از همه‌گیری این بیماری امکان انجام چنین کاری وجود نداشته باشد و یا برای مثال فروشنده‌ای اجازه انجام چنین کاری را به شما ندهد. در چنین شرایطی بهتر است زیاد اصرار به چنین کاری نداشته باشید و بیشتر به اطلاعاتی که در این مقاله در اختیارتان قرار دادیم و همچنین اطلاعات فروشنده در مورد نوع تشک اکتفا کنید و خریدتان را انجام بدهید.

هرچه که باید در مورد تشک مموری فوم دار بدانید

شاید شما هم در اطرافیان، دوستان و آشنایانتان کسانی را داشته باشید که از کمردرد و یا دیسک کمر به شدت رنج می‌برند. اگر تجربه مواجه شدن با چنین افرادی را داشته باشید متوجه خواهید شد که آن‌ها مجبور هستند هر شب روی زمین بخوابند. شاید حتی برایتان پیش آمده که دلتان به شدت برای چنین افرادی بسوزد و از ته دل بخواهید که آن‌ها هم بتوانند لذت روی تخت خوابیدن را تجربه کنند. اما واقعیت این است که امروزه دیگر نیازی نیست کسی با داشتن دیسک کمر روی زمین بخوابد. چرا که می‌تواند به سفارش پزشک معالجش روی یک تشک استاندارد و طبی بخوابد. از طرفی دیگر، بسیاری از زوج‌ها ممکن است به خاطر این قضیه یعنی روی زمین خوابیدن زن/شوهرشان اذیت شوند و این قضیه برایشان بسیار آزاردهنده باشد. چرا که آن‌ها هم مجبور خواهند شد روی زمین بخوابند.

در چنین شرایطی تنها روشی که می‌تواند زوج‌هایی که همسرشان دیسک کمر دارند را از کابوس روی زمین خوابیدن نجات بدهد خرید یک تشک بسیار مرغوب طبی است که مموری فوم دارد. این تشک حتی بهتر از روش روی زمین خوابیدن است. چرا که ممکن است برای مثال در برخی فصول هوا بسیار سرد باشد و شما به عنوان کسی که مشکل دیسک کمر دارید با خوابیدن روی زمین سرد درد کمرتان بسیار شدیدتر شود و یا چه بسا نقاط دیگر بدنتان درد بگیرد و یا این اتفاق برای همسرتان بیفتد. از طرفی دیگر برخی تشک‌های طبی مموری فوم قابلیت تهویه هوا داخل فضای تشک را دارند و همین قابلیت آن‌ها را ضد عرق می‌کند و باعث می‌شود مناسب فصول گرم نظیر تابستان شوند. یعنی در واقع با خرید یک تشک طبی خوب شما با یک تیر دو نشان خواهید زد و در فصل سرد در یک جای گرم و نرم خوابی دلچسب را تجربه خواهید کرد و در فصل گرم تابستان هم از جای خنکتان لذت خواهید برد.

خرید تشک مموری فوم

تشک مموری فوم دقیقا از چه چیزی ساخته شده است؟

در واقع اگر بخواهیم راجع به مموری فوم توضیح بدهیم، باید در مورد ماده اصلی این تشک که همان فوم پلی یورتان است شرح بدهیم. ماده‌ای که برای اولین بار در سال 1960 توسط ناسا معرفی و ساخته شد. ماده منحصربه‌فردی که نسبت به گرما و فشار واکنش نشان داده و تغییر می‌کند. همین امر هم باعث شد تا بعدها بتوانند از این ماده در ساخت تشک‌های طبی و مدیکال استفاده کنند تا بتوانند آسایش و آرامش واقعی را به کسانی که از بیماری‌های فیزیکی نظیر کمردرد، گردن درد، آرتروز، دیسک کمر و دیسک گردن رنج می‌برند هدیه بدهند. با اینکه ذات این ماده، یعنی مموری فوم، همانند سایر فوم‌های دیگر بسیار نرم و شکل‌پذیر است، اما این ماده در ساخت تشک‌های طبی به قدری متراکم می‌شود که هم قابلیت ارتجاعی داشته باشد و هم برای کسانی که مشکلات فیزیکی دارند مناسب باشد. 

در واقع موادی که در ساخت تشک‌های مموری فوم استفاده می‌شوند موارد بسیار متراکم پتروشیمی هستند که خاصیت بسیار جالبی دارند. یکی از این خاصیت‌ها قابلیت عبور جریان هوا بوده که در آن‌ها امکان‌پذیر است. یعنی این ماده علاوه بر اینکه بسیار متراکم و سفت است به همان مقدار هم جریان عبور هوا در آن وجود دارد. این خاصیت بسیار ویژه و عالی باعث می‌شود از تعریق در فصول گرم جلوگیری شود و شما در جایی کاملا تمیز و بهداشتی خوابی خوب را تجربه کنید. همان‌طور که گفتیم جنس این مواد بسیار شکل‌پذیر است و این باعث می‌شود شکل و فرم بدن افراد را به راحتی به خودش بگیرد و جاهای خالی و یا گودی بدنتان را به راحتی پرد کند. این ویژگی در تشک‌های طبی مموری فوم دار باعث می‌شود تا افرادی که به پهلو می‌خوابند احساس راحتی بسیار زیادی روی این تشک‌ها بکنند. از طرفی دیگر به خاطر شکل‌پذیری بالای تشک‌های مموری فوم دارد وقتی که از جایتان بلند شوید تشک خیلی زود به حالت قبلی خودش باز می‌گردد.

مقایسه تشک طبی فنری و مموری فوم

هر دو تشک از لحاظ راحتی می‌توانند رضایت خریدارانشان را جلب کنند اما به طور کلی باید بگوییم که تشک مموری فوم به دلیل خاصیت شکل‌پذیر بودن بالایی که دارد ممکن است کمی راحت‌تر و نرم‌تر از تشک طبی فنری به نظر برسد. البته تجربه افراد از تشک‌های بسیار متفاوت و متنوع است. چرا که ممکن است شخصی با خوابیدن روی تشک طبی فنری که به ظاهر سفت‌تر از تشک مموری فوم است احساس راحتی بیشتری بکند و فردی دیگر احساس کاملا برعکس داشته باشد! اما به طور کلی منظور ما از مقایسه این 2 تشک از لحاظ جنس و موادی که در ساختشان استفاده شده‌اند بوده که در بالا راجع به آن‌ها به طور مفصل توضیح دادیم. اگر همیشه به پهلو می‌خوابید اکیدا توصیه می‌کنیم که تشک مموری فوم دار تهیه کنید. چرا که این تشک به دلیل خاصیت شکل‌پذیری بالایی که دارد موجب می‌شود جای خالی بدنتان را پر کرده و شما در طول چند ساعتی که خواب هستید روی نقاط مختلف بدنتان فشار زیادی وارد نشود و احساس درد در نواحی مختلف بدنتان نکنید.

اگر بخواهیم هر 2 تشک را از لحاظ بو بررسی کنیم باید بگوییم که در اینجا قطعا امتیاز را به تشک طبی فنری خواهیم داد، چرا که تشک‌های مموری فوم دار به دلیل مواد شیمیایی فشرده‌ای که در آن‌ها استفاده شده‌اند ممکن است بوی زیاد مطبوعی ندهند. البته این بدان معنا نیست که بوی آن به قدری شدید و یا غیرقابل تحمل باشد و شما را اذیت کند، بلکه می‌خواهیم بگوییم که اگر بویایی خیلی قوی دارید و یا روی بو بسیار حساس هستید حتما روی این گزینه توجه ویژه‌ای داشته باشید. مثلا می‌توانید قبل از خرید حتما یک بار آن را به دقت بو کنید تا ببینید آیا می‌توانید چنین چیزی را تحمل کنید یا خیر. البته بسیاری از کسانی که تجربه خرید تشک‌های مموری فوم دار را داشته‌اند به ما گفته‌اند که بوی این تشک‌ها آنقدرها بد نبوده و کاملا قابل تحمل است. برخی دیگر از خریداران هم گفته‌اند که در ابتدا کمی روی بوی تشک حساس بودند ولی به مرور زمان به بوی تشک عادت کرده و دیگری مشکلی با بوی آن نداشتند. افراد دیگری هم که صرفا به خاطر استفاده امکانات بی‌نظیر این تشک آن را خریده‌اند و زیاد روی بو حساس نبوده‌اند نیز نظری راجع به بوی آن نداشته و کلا آن را بی‌بو توصیف کرده‌اند! در کل چنین تجربه‌ای بستگی به هر فرد با سلایق مختلف دارد.

قیمت هر دو تشک طبی فنری و مموری فوم در یک رده قرار دارد اما ممکن است در کل هزینه تشک مموری فوم کمی بیشتر از تشک طبی فنری باشد. ولی باید این را هم بگوییم که رنج قیمت هر دو تشک بسیار متنوع هستند. چرا که هر دو تشک‌های فنری طبی و مموری فوم در مدل‌های متنوع و متعدد در بازار یافت می‌شوند که هر کدام هزینه‌های خاص خودشان را دارند. برای مثال ممکن است یک مدل خاصی از تشک طبی فنری به دلیل محبوب بودن و یا یک ویژگی خاصی از یک مدل خاص تشک مموری فوم گران‌تر باشد و یا این موضوع کاملا برعکس باشد. اما مطلب مهمی که باید راجع به انتخاب تشک بدانید رنج قیمت نیست، بلکه کیفیت آن است. به هیچ عنوان به خاطر هزینه یک تشک و یا معروف بودن مدل خاصی از آن تشک را نه رد کنید و نه بخرید. چیزی که در انتخاب تشک بسیار مهم است نوع نیاز و انتظار شما از تشک طبی و همچنین جنس و کیفیت آن است.

کلام آخر

همان‌طور که در بالا خواندید ما سعی کردیم در اینجا در مورد هر دو نوع این تشک‌ها به طور مفصل و کامل به شما توضیح بدهیم تا هنگام انتخاب بتوانید با اطلاعات کامل، تشک مورد نظر و مناسب با نیازتان را خریداری کنید. هر کدام از تشک‌های ذکر شده با توجه به توضیحات بالا ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و از مواد و مصالح متفاوتی ساخته شده‌اند که بسته به نیاز و سلیقه‌ هر کسی می‌توانند کاملا متفاوت باشند. بهترین روش برای انتخاب بین این 2 تشک طبی فنری و مموری فوم این است که در یک کاغذ هرآنچه که از تشک مورد علاقه‌تان را می‌خواهید و یا از آن انتظار دارید را یادداشت کنید و سپس نسبت به توضیحات بالا تصمیم منطقی بگیرید. اگر از خواندن این مقاله لذت بردید و برایتان مفید بود حتما آن را با سایر دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید و تجربیاتتان را استفاده این 2 تشک را  با ما نیز به اشتراک بگذارید. 

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *