خرید تشک آنلاین

تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه

تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ای

تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ با توجه به اصول شناخت این پارچه به راحتی امکان پذیر می‌شود. پارچه‌ های ملافه بر اساس الیاف و جنس به کار رفته در آن‌ها، انواع گوناگون و گسترده‌ای دارند. این نوع پارچه یکی از پرفروش‌ترین پارچه‌ها در سراسر دنیا است. زیرا در میان منسوجات خانگی، پرکاربردترین پارچه، همین پارچه ملافه ای است. در این مطلب قصد داریم تا نکاتی مهم را در تشخیص کیفیت این پارچه و اصول انتخاب درست آن بیان کنیم. پارچه های ملحفه ای همچنین نقش ویژه‌ای در زیبایی بصری تخت و اتاق خواب دارند.

پارچه ملحفه ای یا ملافه ای؟

ابتدا بیایید یک بار برای همیشه این تضاد را برای شما توضیح دهیم. در نام بردن پارچه ملحفه از دو کلمه ملحفه و ملافه استفاده می‌شود. کلمه درست ملحفه است. ملافه کلمه‌ای است که در کلام عامه مردم ایجاد شده است. اما به دلیل استفاده گسترده‌ای که امروزه از این کلمه در میان فعالان کالای خواب می‌شود، بسیاری این کلمه را هم درست می‌دانند.

پارچه ملحفه‌ ای چیست؟

معنای حقیقی نام این پارچه از معنای ظاهری کلمات آن، مقداری متفاوت است. پارچه ملافه‌ ای در واقع نوع مستقلی از پارچه با ویژگی‌های متفاوت نسبت به سایر انواع است. البته شاید شباهت‌هایی میان این پارچه و دو سه نوع پارچه دیگر به دلیل دارا بودن الیاف مشترک یافت شود. اما به طور کلی پارچه ملافه‌ای گروه جداگانه و خاصی از پارچه است.

پارچه ملحفه‌ ای به نوعی پارچه گفته می‌شود که در ساختار آن از ترکیب الیافی مانند پنبه، فلامنت، پلی استر، پلی استر ویسکوز و پلی استر پنبه استفاده می‌شود. درصد ترکیب این مواد با یکدیگر برای ساخت پارچه ملافه‌ ای، بستگی به عوامل مختلفی از جمله کیفیت تولید پارچه خروجی در نظر گرفته شده دارد.

مثلا ملحفه نخی یکی از انواع پارچه یاد شده است که از بخش زیادی پنبه به صورت نخ تشکیل شده است. به دلیل وجود پنبه در درصدهای بالا در ساختار چنین پارچه‌ای، لطافت و نرمی بیش از حدی در ملحفه نخی حس می‌شود. به همین دلیل است که این نوع ملحفه برای نوزادان یا افراد دارای سوختگی یا مشکلات پوستی، بهترین گزینه است.

عوامل تاثیرگذار در کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ ای

درست است که مواد استفاده شده در ساختار پارچه‌ های ملحفه‌ ای، محدود به چند نوع می‌شود، اما این مواد هرکدام کیفیت خاص خود را دارند. یعنی پنبه، فلامنت، پلی استر و… به کار رفته در آن‌ها کیفیت‌های متفاوتی دارد.

عوامل تاثیرگذار در کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ ای

جنس پنبه

پنبه امروزه در کیفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارد. به همین دلیل ممکن است در ساختار پارچه‌های ملحفه‌ای تفاوت‌هایی به دلیل تفاوت پنبه‌های آن‌ها ایجاد شود. اینجاست که کیفیت و قیمت پارچه‌ای بیشتر و پارچه دیگری کمتر می‌شود.

بهترین پنبه دنیا، از کشور مصر می‌آید. به دلیل کیفیت ذاتی پنبه این کشور، پارچه‌های ساخته شده از آن کیفیت فوق العاده‌ای خواهند داشت. البته طبیعی است که چنین ماده اولیه‌ای قیمت بالاتری نیز دارد و استفاده از آن برای ساخت پارچه ملافه‌ای، قیمت بالاتری برای پارچه ایجاد می‌کند.

نکته مهمی که در مورد تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ای مهم است، الیاف پنبه هستند. هر چه طول آن‌ها بلندتر باشد، طول عمر پارچه نیز بالاتر خواهد رفت.

پنبه به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص مانند عبور گردش هوا انتخابی عالی برای فصول گرم سال خواهد بود. از سوی دیگر این ماده به صورت ذاتی حفظ کننده گرما نیز هست. بنابراین در ساختار لباس‌های گرم زمستانی نیز کاربرد ویژه دارد.

بافت و ساخت پارچه

یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت پارچه‌های ملحفه‌ای، بافت پارچه است. نوعی بافت خاص وجود دارد که اولین بار در کشور آلمان ابداع شده است. به همین دلیل برای نامگذاری آن نیز از یک کلمه آلمانی استفاده شد. Renforcé یا رنفورس یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین بافت های پارچه‌های پنبه‌ای از جمله انواع پارچه ملحفه‌ای است.

در این نوع بافت با استفاده از مواد نسبتا سفتی که روی پارچه قرار می‌گیرد، امکان چاپ هر نوع طرح و نقشی روی پارچه امکان پذیر می‌شود. این نوع بافت در کشور ما با نام تافته شناخته می‌شود و یکی از متداول‌ترین بافت های ساخت پارچه در دنیا است.

همچنین دیگر بافت مشهوری که در ساخت پارچه‌های پنبه‌ای خصوصا پارچه ملحفه‌ای استفاده می‌شود، بافت سنگین ساتن است. در این نوع بافت، پارچه دو رو می‌شود؛ یک روی براق و درخشان و روی دیگر کدر و تاریک. قیمت پارچه‌های ملافه‌ای ساتن معمولا از انواع رنفورس بیشتر است. علت این امر استفاده از الیاف مرغوب‌تر در بافت ساتن پارچه است.

تراکم تعداد نخ‌ها در بافت پارچه

مانند فرش، در پارچه هم تراکم عامل تعیین کننده و مهمی در کیفیت پارچه است. هرچه تراکم نخ‌ها در تار و پود پارچه ملافه ای بیشتر باشند، پارچه کیفیت بیشتری داشته و قیمت بالاتری هم خواهد داشت. برای مشخص شدن تراکم ها با استفاده از ابزار مخصوص، در هر اینچ پارچه نسبتی تعریف می‌شود.

انواع پارچه‌های باکیفیت ملحفه‌ای، حداقل تراکمی معادل 280 دارند. این مقدار می‌تواند تا اعداد بیش از 400 نیز ادامه پیدا کند که پارچه های بسیار باکیفیت و گران قیمت هستند. پس حتما برای تشخیص کیفیت جنس پارچه ملحفه‌ای، از تراکم آن نیز مطمئن شوید.

ترکیبات الیاف پارچه ملافه‌ای

 به عنوان آخرین عامل تاثیرگذار در کیفیت پارچه، می توانیم این مورد را نیز اضافه کنیم. در ساخت اکثر پارچه های ملحفه‌ای، دو ماده استفاده می‌شود. مثلا پنبه و پلی استر یا فلامنت و پنبه و… . بنابراین بر اساس کیفیت هرکدام از مواد، کیفیت نهایی پارچه نیز می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

در پایان مطلب، نکته مهمی که راجع به تشخیص کیفیت پارچه‌های ملحفه‌ای باید مورد توجه قرار گیرد، کیفیت و خواص آن‌ها است. پارچه ملحفه‌ای باید به راحتی امکان گردش هوا را ایجاد کند. همچنین این پارچه باید گرما را درون خود حفظ کند. دقت کنید که گردش هوا و حفظ گرما در تضاد با یکدیگر نیستند.

بازرگانی سینا تولید کنننده انواع تشک رویا و تشک خوشخواب . جهت مشاوره خرید تشک می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

خرید قسطی تشک

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *