خرید تشک آنلاین

تاثیر خواب بر یادگیری و حافظه

چگونگی تاثیرگذاری خواب بر یادگیری و حافظه 

یکی از مسائلی که روی حافظه و یادگیری افراد تاثیرگذاری بسیار زیادی دارد نوع خوابیدن افراد است که سالیان سال است دانشمندان علمی، تحقیقات زیادی را روی آن انجام داده اند. در این میان موضوع تاثیر کمبود خواب بر روند یادگیری و عملکرد کارهای روزمره, موضوعی است که از اهمیت بالاتری برخوردار است و ما سعی کرده ایم تا در این مقاله به اختصار به تاثیر خواب بر حافظه و یادگیری بپردازیم.

چگونگی تاثیر خواب بر یادگیری و حافظه

تاثیر خواب بر روند یادگیری

موضوعاتی مانند قدرت حافظه، یادگیری و خواب پیچیدگی های خاصی دارند که البته ناشناخته اند. با توجه به تحقیقاتی که توسط دانشمندان انجام شده متوجه این موضوع شده اند که میزان خواب و همچنین کیفیت آن تاثیر بسزایی در یادگیری و حافظه دارد. این تاثیر گذاری به دو روش انجام می شود. اول اینکه، کسی که خوب نمی‌خوابد، نمی‌تواند به درستی تمرکز کند و در نتیجه نمی‌تواند خوب یاد بگیرد. دوم, خوابیدن به خودی خود، نقشی کلیدی در جمع‌آوری اطلاعات حافظه دارد، که همین امر برای یادگیری اطلاعات جدید بسیار مهم و ضروری است.

در حالی که برای یادگیری و حافظه روش های شناخته شده ای تعریف نشده است اما عملکرد حافظه برای یادگیری از سه لحاظ معرفی شده است که عبارتند از:

  •  فراگیری: به مقدمه اطلاعات جدیدی که مغز به دست می‌آورد, اشاره دارد. 
  • جمع‌آوری: روند محکم و تثبیت شدن حافظه را نشان می‌دهد. 
  • یادآوری: توانایی جمع‌آوری اطلاعات (چه به صورت آگاهانه و یا ناخودآگاه) بعد از ذخیره‌سازی را نشان می‌دهد.

ضرورت هر کدام از این مراحل در کارکرد مناسب حافظه بسیار مشهود است. فراگیری و یادآوری, فقط در حالت بیداری اتفاق می‌افتد. اما تحقیقات نشان می‌دهد جمع‌آوری حافظه، در طول خواب و با پایدار شدن ارتباط خنثی که حافظه را تشکیل می‌دهد، اتفاق می‌افتد. البته قابل ذکر است که آگاهی و اطلاعاتی درباره اینکه خواب چگونه این روند را طی میکند وجود ندارد اما با توجه به گفته محققان ویژگی‌های خاص امواج مغز در طول سه مرحله مختلف خواب، با شکل‌گیری انواع مهم حافظه، ارتباط دارد.

چگونگی تاثیر گذاری کم خوابی بر عملکرد حافظه و یادگیری

یکی از موضوعاتی که نظر محققان را به خود جلب کرده تاثیری است که کم خوابی و یا بدخوابی روی حافظه و یادگیری میگذارد. هنگامی که خواب از کیفیت و زمان کافی برخوردار نباشد، تمرکز و توجه و روند شب‌بیداری, روند دریافت اطلاعات بسیار مشکل می شود. زمانی که خواب و استراحت در حد کافی نباشد باعث خستگی نورون ها می شود در نتیجه نورون ها توانایی تناسب سازی اطلاعات را از دست خواهد داد و نتیجه آن از دست دادن توانایی ارزیابی اطلاعاتی است که از قبل وارد حافظه شده اند.

همچنین تعبیر ما از رویدادها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. ما توانایی تصمیم‌گیری درست را به علت ناتوانی در ارزیابی درست موقعیت، برنامه‌ریزی مناسب و انتخاب رفتار درست، از دست خواهیم داد و قضاوت دچار اختلال خواهد شد. اگر بخواهیم معنای دقیق کلمه خستگی و بی حالی را بیان کنیم به این گونه است که خستگی به این معنی است که عملکرد تمامی عناصر کمتر خواهد شد. نورون ها کارایی خود را از دست می دهند، ماهیچه ها به درستی نمیتوانند استراحت کنند و سیستم ارگانیک بدن دچار اختلال خواهد شد. همه این موارد و اختلال در تمرکز که ناشی از خواب است احتمال بروز تصادفات و یا صدمه دیدن را بالا میبرد.

تاثیرات کمبود خواب و کیفیت بد خواب

زمانی که فردی به میزان کافی نتواند بخوابد و یا به هر دلیلی خوب نخوابد تاثیرات منفی مستقیم این روند روی حالت یادگیری، گذاشته خواهد شد و ایجاد تغییر در حالت یادگیری تاثیر مستقیم روی دریافت اطلاعات جدید خواهد داشت. هر چند، کمبود مزمن خواب روی افراد مختلف به اشکال مختلفی تاثیر می‌گذارد. مشخص است که خواب خوب در شب تاثیر زیادی روی یادگیری و حافظه دارد. 

صدمات و بیماری‌هایی که موجب اختلال در بدنه مغز می‌شوند به هیچ اختلالی در توانایی شکل‌گیری حافظه جدید, منجر نمی‌شود. در نتیجه افراد باید بتوانند زمان و کیفیت خواب خود را کنترل کنند.

این امر برای دانشجویان و دانش آموزان بسیار مهم و ضروری است که بتوانند محدوده زمانی و کیفیت خواب خود را تحت کنترل خود دربیاورند روند یادگیری شان بهتر خواهد شد و در نتایج امتحانات آنها تاثیر مستقیم خواهد داشت. با توجه به این موارد حتی اگر زمان خواب نیز کم باشد اما کیفیت آن خوب باشد، مطمئنا تاثیر این کیفیت خوب بر یادگیری و حافظه مشهود خواهد بود. در اینجا شاید این سوال پیش می آید که چه چیزی روی کیفیت خواب تاثیر دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که برای بالا بردن کیفیت خواب باید از کالای خواب مناسب و استاندارد استفاده کرد. کالای خواب مانند بالش طبی، تشک طبی، روتختی و غیره تاثیر زیادی در چگونگی خواب افراد دارد. گاهی امکان دارد یک خرید تشک مناسب و استاندارد، روند خواب شما را به طور کلی تغییر دهد.

پیشنهاد ما به شما خرید انواع محصولات تشک رویا و یا تشک خوشخواب است. این دو شرکت در زمینه تولید تشک طبی در سطح جهانی عمل میکنند و از تکنولوژی روز دنیا بهره میبرند. در نتیجه میتوانید با خیالی آسوده از انواع محصولات آنها استفاده کرده و سلامت خود را تضمین کنید

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *