خرید تشک آنلاین

تاثیر تنظیم ساعت خواب بر زندگی و روند روزانه افراد

داشتن برنامه منظم برای خواب

طی یک سری از تحقیقاتی که محققان در مورد ساعات خواب افراد انجام داده اند، نشان دهنده آن است که برای داشتن یک خواب بهتر و با کیفیت باید یک برنامه ریزی زمانی معین و منظمی برای خواب داشته باشیم. در مدت زمان این تحقیقات مشخص شد افرادی که بدخوابی و یا کم خوابی  دارند وبرنامه ای برای تنظیم ساعت خواب خود ندارند، در دراز مدت تاثیرات بسیار مخربی را بر روی سلامتی شان میگذارد . خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های روانی و جسمی را بالا می برد. با توجه به این مطالب میتوان به این نتیجه رسید که داشتن یک برنامه ریزی منظم برای خواب توانایی آن را دارد تا سلامت جسم و روح ما را در بر بگیرد و کیفیت زندگی ما را در تمامی جهات تحت تاثیر خود قرار می دهد. 

 

تاثیر تنظیم ساعت خواب بر زندگی و روند روزانه افراد

تاثیر ساعات خواب منظم در راه موفقیت

تمامی افراد موفق در جهان در زندگی روزمره خود پایبند یک سری اصول و قواعد در زندگی روزمره خود هستند تا بتوانند نتایج دلخواه خود را بدست بیاورند. برخلاف تصور عموم که راه و روش های رسیدن به موفقیت را بسیار دشوار میدانند، برخی مواقع با رعایت مسائلی هر چند کوچک و پیش پا افتاده میتوانند این مسیر را برای خود کوتاه کنند. 

هر فرد موفق به خوبی می‌داند که توجه به جزئیات چقدر می‌تواند دستاوردهای بزرگی برایش داشته باشد و برای اینکه  موفق باشد نیازمند رعایت بایدها و نبایدهایی است. این بایدها و نبایدها؛ اصول اولیه یک زندگی شاد و پویا خواهد بود و مبنای سلامت جسمی و به تبع آن به جهت تعامل ابعاد وجودی با یکدیگر باعث ایجاد سلامت روانی انسان خواهد شد که این عوامل متشکل از  نحوه و سبک درست زندگی در فرآیند چرخه خواب؛ خوراک؛ ورزش است که در صورت درست کارکردن این فرآیند ما میتوانم این امید را داشته باشیم که در برنامه ریزی برای خودکنترلی و رسیدن به موفقیت؛ موفق خواهیم شد در این مقاله سعی داریم به میزان و کیفیت خواب افراد موفق بپردازیم

کیفیت خواب با میزان زمان کافی

نداشتن یک برنامه ریزی مناسب برای خواب باعث بهم ریختگی ذهن افراد می شود و همین امر باعث ایجاد احساس خستگی، تحریک پذیری، و ناتوانی در برابر مشکلات روزمره در افراد می شود. از آنجایی که شرایط جسمانی و روحی هر فردی با بقیه متفاوت است در نتیجه باید هر فردی با توجه به شرایط درونی اش یک برنامه ریزی مناسب برای خواب خود در شبانه روز تهیه کند. برای اینکار میتوانند از یادداشت برداری زمان های خواب خود استفاده کنند و یک میانگین از میزان خواب خود به دست آورند. برای مثال اگر این میانگین 7 ساعت است در این مدت احساس خستگی و بی حالی ندارید نشان دهنده آن است که 7 ساعت خواب شبانه برای شما کافی است.

آیا برنامه ریزی و داشتن هدف برای زمان بندی خواب نیاز است؟

اگر یک زمان و ساعت معین و منظم برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید شک نکنید که این روند هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت میتواند کیفیت زندگی شما را به سطح بالایی برساند. پس از مدت یک یا چند ماه (بسته به افراد مختلف گوناگون است)‌ ساعت بیولوژیک بدن شما برنامه خوابتان را تنظیم می کند. در این صورت زمان دقیق به خواب رفتن بدن به صورت خودکار وارد برنامه خواب شده و صبح نیز در زمان معین قادر خواهید بود که بدون کمک ساعت یا هر عامل دیگری از خواب برخیزید. این روند منظم و همچنین پایبند بودن به آن به شما کمک میکند تا در طول روز خستگی کمتری را در بدن خود حس کنید و حس شادابی بسیار زیادی را تجربه کنید.

چند روش برای برنامه ریزی منظم

1-تنظیم ساعت خوابیدن و بیدار شدن

افرادی که مجبور هستند صبح زود بیدار شوند مانند کارمندان و محصلان، به احتمال زیاد یکی دو ساعتی از خواب صبح خود مجبورند کم کنند. این افراد باید باید ساعت خواب شب را تنظیم کنند تا دچار کم خوابی نشوند و تا حد امکان این ساعت خواب را در روز های تعطیل نیز رعایت کنند.

2- محاسبه بهترین مدت زمان برای خواب 

اکثر افراد به حدود 6 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند با این حال مقدار کافی برای هر یک از افراد متفاوت است. هر فردی باید حساب کند که چه ساعتی باید بخوابد تا سر ساعت مناسب از خواب بیدار شود تا بتواند در این راه موفق باشد. برای این کار همان روش یادداشت برداری از ساعات خواب میتواند بهترین راه حل باشد

3- یک روند آرام را برای تنظیم خواب پیش بگیرید

منظور از یک روند آرام این است که برای مثال اگر هر روز ساعت 11 بیدار می شوید و حال میخواهید زمان آن را ساعت 6 تغییر دهید این کار را به صورت یهویی انجام ندهید. متخصصان خواب می‌گویند اگر می‌خواهید چرخه‌ی خواب‌تان را تنظیم کنید، باید این کار را با تنظیم بازه‌های ۱۵ دقیقه‌ای انجام بدهید.

4- تنظیم ساعت دقیق برای ساعت بیدار شدن

به هیچ وجه زنگ ساعت‌تان را برای تکرارهای چند دقیقه‌ای تنظیم نکنید. شاید زود بیدار شدن سخت باشد، اما تکرارِ زنگ ساعت هم مشکلی را حل نمی‌کند و تازه خسته‌تر هم می‌شوید، چون در این زمان کوتاه خواب عمیق و مؤثر نصیب‌تان نمی‌شود. در عوض همان موقع که ساعت‌تان زنگ زد از خواب بیدار شوید. می‌توانید ساعت یا موبایل‌تان را آن سمت اتاق بگذارید تا مجبور شوید برای خاموش کردن زنگش راه بروید و فعالیت کنید و با این کار خواب از سرتان می‌پرد.

5- در این راه ثبات داشته باشید

ثابت قدم بودن یکی از مهمترین اصول در تنظیم خواب است. به عبارت دیگر، اگر می‌خواهید برنامه‌ی خواب‌تان را برای همیشه تنظیم کنید و هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شوید، باید روزهای تعطیل هم برنامه‌ی خواب‌تان را رعایت کنید. البته کمی استراحت بیشتر در آخر هفته مشکلی برایتان ایجاد نمیکند اما به گفته متخصصان در این زمینه اگر میخواهید در این امر موفق باشید یکی دو ساعت را بیشتر به استراحت خود اضافه نکنید تا ریتم خواب و بدنیتان بهم نریزد.

با توجه به مطالب بالا به این موضوع پی میبریم که خواب نقش اساسی و مهمی را در موفقیت و حتی کار های روزمره ما ایفا میکند پس چه بهتر که بتوانیم در این راه از کالای خواب خوب و مناسبی نیز استفاده کنیم تا سلامتی خود را نیز به خطر نیندازیم. خرید تشک مناسب و استاندارد در این مسیر کمک بزرگی را برای ما به ارمغان می آورد. همانطور که میدانید سلامت تشک طبی که روی آن میخوابیم بسیار مهم و ضروری است و باید توجه زیادی هنگام تهیه آن داشته باشیم. پیشنهاد فروشگاه اینترنتی بازرگانی سینا به شما عزیزان خرید تشک خارجی و یا حتی تشک های ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب است که از کیفیت بالایی برخوردار هستند و همچنین میتوانید از چند سال گارانتی آنها نیز بهره مند شوید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *