خرید تشک آنلاین

بیخوابی شبانه و مشکلات آن

بیخوابی عامل چاقی در کودکان

عوارض و مشکلات بیخوابی های شبانه

معمولا کسانی که به بیخوابی شبانه مبتلا هستند به دو دسته تقسیم میشوند: دسته اول کسانی هستند که ادعا میکنند بعد از تاریک شدن هوا انرژی بیشتری پیدا می‌کنند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند فعالیت‌های مهمی که نیاز به تمرکز دارد را وقتی همه خوابند انجام دهند. دسته دوم دله خوشی از بی خوابی ندارند و تقریبا همیشه به قرص های خواب برای رهایی ازاین معضل متوسل میشوند. در هر دوصورت بیدار ماندن در شب میتواند آسیب های جدی به بافت های بدن برساند و سیستم دفاعی بدن را به شدت ضعیف کند که باعث بروز بیماری های در بدن شوند حتی گاهی جان افراد را بگیرد.

بیخوابی و دلایل آن

خطر طلاق بدلیل بیخوابی

چند ساعت کمتر خوابیدن در شبانه روز می‌تواند جرقه‌های اختلاف میان شما و همسرتان را روشن کند و روابط عاطفی تان را دچار مشکل کند. مشکل در روابط عاطفی، خستگی پذیری بالا و فقدان تمرکز فکری از مشکلاتی است که بخاطر بیخوابی ایجاد می‌شوند.

با توجه به تحقیقات بی خواب‌ها در روابط عاطفی شان بسیار بیشتر از دیگران مشکل دارند که همین باعث بروز افسردگی و از دست دادن تمرکزشان میشود. این افراد بخاطر وارد شدن به چرخه معیوب خواب، دچار مشکلات روانی میشوند که با بیرون آمدن از آن میتوانند امید به بهبودی داشته باشند.

خرید بیش از حد خوراکی

با توجه به گزارشات درج شده در مجله های چاقی میتوان به این مسئله دریافت که سطوح هورمون گرلین در خون بی خواب‌ها بالا می‌رود و باعث گرسنه شدن و افزایش تمایل به خرید خوراکی می‌شود. محققان می‌گویند که افزایش این هورمون بر قدرت تصمیم‌گیری افرادی که خواب کافی نداشته‌اند تاثیر می‌گذارد و حتی به جای آنها تصمیم می‌گیرد. پس برای خالی نشدن بی دلیل جیبتان هم که شده شب ها بخوابید تا ملیتان به خرید خوراکی و مواد غذایی زیاد نشود.

از دلایل چاقی افرادی که دچار بیخوابی هستند افزایش ترشح همین هورمون است. شب زنده داری، شب کاری و درس خواندن هنگام شب حتی اگر اشتها را زیاد نکند و میل به فست فود و غذا های پرکالری را زیاد نکند، باعث بروزچاقی میشود.

بوجود آمدن فشارخون بالا بر اثر بی خوابی

احتمالا شاهد فشار خون بالا در کودکان بوده اید و دلیل آن را نمیدانید. حتما تعجب خواهید کرد که کم خوابی باعث بروز این مشکل در کودکان میشود. کمتر از شش ساعت و نیم خواب برای کودکان مشکلات جدی فشار خون را برای آنها بهمراه خواهد داشت.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده خانواده  ها نباید تصور کنند که تنظیم خواب شبانه فقط آموزش نظم به کودکان است بلکه با این کار سلامت آنها را تضمین میکنند بچه هایی که تا نیمه های شب بیدارند و دچار بی خوابی می شوند، بیشتر چاق میشوند و در خطر ابتلا به فشار خون بالا نسبت به کودکانی که خواب شبانه آنها منظم است، بیشتر است.

خطر ابتلا به سکته مغزی

مغز انسان در اثر بیخوابی فقط خسته و فرسوده نمیشود البته امکان مرگ این عضو از بدن نیز را بهمراه خواهد داشت . خطر سکته مغزی مخصوصا در جوانان کم خواب و بیخواب بیشتر است و حتی میتواند این خطر را تا ۵۴ درصد بالاتر ببرد از نظر محققان خطر سکته مغزی در جوانان  ۱۸ تا ۲۴ ساله بی خواب هشت برابر بیشتر از همسالان خود که خواب منظم دارند.

مغز بی‌خواب‌ها در فردای آن روز هم کارایی پایین‌تری دارد و از پس انجام تکالیف دشواری که در حالت عادی فرد آنها را انجام می‌دهد برنمی‌آید. به همین دلیل توصیه می شود قبل از انجام کار‌های مهم، به خوبی بخوابید و حتی می‌گویند بهتر است کارمندان در میانه روز نزدیک به بیست دقیقه چرب بزنند، تا برای ادامه فعالیت‌هایشان آماده‌تر شوند.

عارضه ای به نام آلزایمر

پروتئینی در بدن وجود دارد که باعت ابتلا به آلزایمر میشود که با سر وقت خوابیدن از بدن خارج میشود و اما کسانی که به موقع و به اندازه کافی نمیخوابند این پروتئین در بدنشان انباشته می‌شود و زودتر از دیگران آلزایمر می‌گیرند. حتی یک ساعت کم خوابیدن باعث بالا رفتن سطح این پروتئین در بدنتان میشود و هر چه خوابتان کم تر باشد میزان آن هم بیشتر و دردساز تر خواهد شد.

با  بالاتر رفتن آمار مبتلایان به آلزایمر نحقیقات بیشتری در این خصوص انجام شده که بیخوابی را یکی از دلایل مهم آن اعلام کرده اند.

دیابت به سراغتان می آید

مشکلات ناشی از بی خوابی فقط استرس و اضطراب نیستند بلکه سطح قند خون افرادی که خواب‌شان ناکافی است هم بالاتر از دیگران می‌رود و توانایی بدنشان در تنظیم میزان انسولین خون پایین می‌آید. همین دلیل است که بی خواب‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می‌گیرند. محققان می‌گویند فشارهای روانی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت نوع دو هستند و مردانی که دچار این فشارها هستند، دو برابر مردهایی که سلامت روان دارند دچار دیابت می‌شوند.

بی‌خوابی شبانه می‌تواند تحمل تنش‌ها برای افراد را دشوارتر کند و کافی نبودن خواب باعث مضطرب شدن و افسردگی می‌شود، می‌توان این مشکل را به عنوان یکی از دلایل ابتلا به دیابت معرفی کرد. گذشته از این، خود بی‌خوابی هم می‌تواند میزان قند خون را دچار نوسان کند و باعث ابتلا به دیابت شود.

کمردرد می‌گیرید

نخوردن شیر و لبنیات تنها دلیل درد استخوان ها در پیری نیستند. میزان خواب شما هم می‌تواند به اندازه تغذیه تان در سالم ماندن استخوان‌های شما تاثیر داشته باشد. افراد بی خواب در دوران پیری درد بیشتری در ستون فقرات و ناحیه کمرشان تجربه می‌کنند. بزرگسالانی که شب‌ها خوب نمی‌خوابند، یک و نیم برابر بیشتر از آنهایی که خواب کافی دارند در پیری دچار کمر درد می‌شوند.

خطر جدی سرطان

بی‌خوابی نه تنها خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر می‌کند، بلکه مجال رشد سلول‌های سرطانی را هم افزایش می دهد. بی‌خوابی برای بیماران سرطانی سم است و باعث سرعت گرفتن رشد سلولهای سرطانی در بدنشان می‌شود. خواب کافی می‌تواند یکی از درمان‌های کمکی برای این بیماران باشد و باعث بهبودشان شود. مردان بی خواب دو برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زنانی که کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند هم به احتمال ۶۲ درصد بیشتر از دیگران سرطان سینه به سراغشان می آید.

مرگ تدریجی

بیماری هایی که در بالا به آنها اشاره شده به مرور زمان باعث مرگ زود رس افراد بی خواب خواهد شد. اما حتی اگر یک فرد مبتلا به بی‌خوابی برخی از بیماری‌های گفته شده را تجربه نکند، باز هم احتمال مردنش بخاطر کافی نبودن میزان خواب زیاد است. رویترز نوشته است که نیمی از آمریکایی‌ها بی‌خوابی مزمن دارند و با توجه به گفته‌های محققان، مزمن شدن این مشکل به احتمال ۵۸ درصد بیشتر خطر مرگ را به همراه می‌آورد. افرادی که کمتر از شش ساعت در روز میخوابند بیشتر از دیگران خطر مرگ زودرس را تجربه میکنند.

خرید تشک رویا برای داشتن خواب بهتر  

یکی از مشکلاتی که کم خواب ها دارند این است که جا و مکان راحتی برای خواب انتخاب نمیکنند گاهی خرید تشک رویا طبی میتواند راه کار مناسبی برای این افراد باشد. خرید تشک طبی و جایگزینی آن بجای تشک های سنتی، حتی میتواند از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند. از تشک های موجود در بازار اعم از تشک خارجی و ایرانی که توسط تولیدکنندگان ایرانی مانند تشک رویا و تشک خوشخواب به بازرا عرضه شده ، میتوانید خریداری و استفاده کنید.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *