خرید تشک آنلاین

رابطه بین فشار خون بالا و بوجود آمدن اختلالات خواب

چه رابطه بین فشار خون و کیفیت خواب وجود دارد

طی تحقیقات به عمل آمده در راستای بهبود کیفیت خواب و در ادامه آن افزایش کیفیت زندگی به نتایج جالبی درباره ارتباط فشار خون بالا با به وجود آمدن اختلالات خواب رسیده اند. خواب یک فرآیند مهم فیزیولوژیک است که اثرات عمیقی بر سلامت روحی و جسمی افراد می‌گذارد. یکی از موضوعاتی که به تغییر در نحوه خواب می شود به وجود آمدن اختلالات خواب است که تاثیر مستقیم در کیفیت روند زندگی و ایمنی و سلامت بدن می شود. یکی از بزرگترین مشکلاتی که این موضوع به وجود می آورد این است که کم خوابی میتواند باعث کاهش هوشیاری شما در هنگام رانندگی و افزایش مشکلات سلامت جسمانی از جمله فشار خون شود. محققان به بررسی این موضوع با عنوان ارتباط بین کیفیت زندگی و اختلالات خواب در بیماران مبتلا به فشار خون پرداخته اند.

رابطه بین فشار خون بالا و به وجود آمدن اختلالات خواب

در این پژوهش که توسط مجتبی آروین، کارشناس ارشد مشاوره دانشگاه آزاد قوچان، هادی رسولی، کارشناس ارشد مدیریت آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد، روح‌الله عاشوری، دانشجوی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه فردوسی مشهد و زیبا صفرزاده، کارشناس ارشد دانشگاه آزاد شیراز انجام شده، آمده است:« در بیماران دارای فشار خون بالا، شیوع اختلالات خواب بالاتر از آن است که در بین جمعیت عمومی یافت می‌شود. کیفیت خواب و فشار خون بالا به شدت تحت تاثیر سبک زندگی است و افراد مبتلا به فشار خون بالا احتمالا اختلالات خواب دارند.

در این پژوهش به بررسی نوع و روند زندگی افراد دارای فشار خون و ارتباط آن با چگونگی تاثیر آن بر خواب آنها پرداخته شده است. در این پژوهش تمامی افراد دارای فشار خون در مشهد مورد بررسی قرار گرفته اند که تعداد آنها 125 نفر مبتلا به فشار خون اساسی بوده اند که به کلینیک‌های تخصصی و مطب‌های پزشکان متخصص مراجعه کرده و با روش نمونه گیری غیر تصادفی و در دسترس این کار انجام شد. شرکت‌کنندگان از طریق ابزار سنجش تحقیق شامل پرسشنامه کیفیت خواب پترزبورگ و پرسشنامه کیفیت زندگی 36 سوالی ارزیابی شدند. سپس ارتباط داده‌ها با استفاده از همبستگی پیرسون مورد آزمون قرار گرفت.

افراد متاهل مشکل بیشتری در این زمینه دارند

طبق مواردی که در این پژوهش ثبت شده تعداد شرکت کتنندگان خانم 80 نفر و تعداد شرکت کنندگان آقا 45 نفره بوده که دامنه سنی همه آنها بین 35 تا 65 سال بوده است که مدارک تحصیلی آنها به ترتیب 19 نفر دارای مدرک ابتدایی، 29 نفر دارای سیکل، 72 نفر دارای مدرک دیپلم و پنج نفر دارای مدرک کارشناسی بوده اند.

بررسی های این تحقیقات نشادن دهنده آن بوده که افرادی که دارای فشار خون بالایی هستند در زمینه های جسمانی، روانی، محیطی و اجتماعی به صورت قابل توجهی کاهش کیفیت زندگی و خواب نامنظم و اختلالات خواب را تجربه میکنند. در این میان مرد ها کیفیت خواب کمتری داشته اند و اختلالات خواب در افراد متاهل به دلیل مسئولیت بیشتر در زندگی، بیشتر دیده شده است

با توجه به بخش های مهمی که در این پژوهش آمده است میتوان نتیجه گیری کرد که اوضاع اقتصادی تاثیر بسیار زیادی در میزان کیفیت و رضایت افراد مبتلا به فشار خون از خواب خود دارد به این صورت که هر فردی رضایت بیشتری از اوضاع اقتصادی خود دارد کیفیت بالاتری از خواب را تجربه میکند. با توجه به یافته‌های پژوهش وضعیت اقتصادی و اجتماعی تاثیر بیشتری بر میزان کیفیت خواب افراد مبتلا به فشار خون داشته است.

روش هایی برای بهبود اختلالات خواب

روش های زیادی برای کمتر کردن این اختلالات جسمانی در خواب برای این افراد وجود دارد. مصرف دارو های فشار خون تحت نظر پزشک متخصص اولین و مهمترین کاری است که باید انجام شود. از راه های دیگری که میتواند به بهبود کیفیت خواب این افراد کمک کند استفاده از کالای خواب با کیفیت و استاندارد است که مناسب شرایط جسمانی آنها است. برای مثال اگر تشک طبی مورد استفاده آنها مشکل دارد و یا قدیمی و کهنه شده است اقدام به خرید تشک جدید نمایند. پیشنهاد گروه بازرگانی سینا به این گروه از دوستان استفاده از انواع تشک خارجی و یا محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب است. حتی افرادی که توانایی خرید به صورت نقد را ندارند میتوانند این محصولات را به صورت خرید اقساطی تشک نیز تهیه و مورد استفاده قرار دهند.

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *