مرکز تشک و کالای خواب ایران تضمین بهترین کیفیت و قیمت 

 مشاوره و فروش

تضمین کیفیت | تضمین قیمت | قابلیت تعویض

" عنوان تشک و کالای خواب"

اشتباهات رایج خواب که باعث کاهش کیفیت خواب می شود

" چکیده مرکز خرید قسطی تشک"

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

عوامل کاهش کیفیت خواب

فهرست مطالب

تضمین کیفیت و قیمت در کالای خواب نقد و اقساط

اشتباهات رایج خواب که باعث کاهش کیفیت خواب می شود

" شرح نکات"

اشتباهات رایجی که کیفیت خواب شما را پایین می‌آورد

برنامه خواب یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی هر آدمیست. چرا که با یک تغییر کوچک در کیفیت خواب همه چیز می‌تواند تغییر کند. خیلی از افراد حتی بیشترین درصد عدم موفقیتشان را به خاطر نداشتن یک برنامه خواب درست می‌دانند. چرا که وقتی بیشتر افراد موفق در حال تلاش و فعالیت برای رسیدن به اهدافش در صبح زود هستند، افراد دیگر در خواب شیرین به سر می‌برند! یک جمله معروف در مورد افراد موفق وجود دارد که می‌گوید: افراد موفق کارهای سختی را انجام می‌دهند که سایر مردم ترجیح می‌دهند سراغ آن‌ کارها نروند! شاید یکی از این کارهای سخت سحرخیزی باشد.

شما می‌توانید این موضوع را حتی در زندگی ثروتمندترین افراد جهان هم به وضوح مشاهده کنید. در واقع تمام افراد موفق و ثروتمند جهان در دنیا انسان‌های سحرخیزی هستند و تایم خواب کاملا منظمی دارند. اما هدف از گفتن این موضوعات تاکید بر روی اهمیت ساعت خوابِ درست و منظم است. چرا که این موضوع می‌تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی هر فردی بگذارد و نمی‌شود آن را کاملا نادیده گرفت.

حالا ممکن است شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید با حسرت به خودتان گویید: خب من هم خیلی تلاش کرده‌ام اما هر بار نتوانستم ساعت خوابم را تنظیم کنم. ولی آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که دقیقا چه اتفاق‌هایی افتاده است که شما هر بار موفق به انجام این کار نشده‌اید؟ این خیلی مهم است تا هر کسی دلیل موفق نشدنش را بداند و آن‌ها را بررسی کند تا بعدها بتواند موفق شود. چرا که موفقیت یک شبه حاصل نشده و با تلاش‌های مکرر اتفاق می‌افتد. دقیقا مثل اختراع لامپ توسط ادیسون که پس از 999 بار شکست خوردن موفق به انجام این کار شد! جالب است نه؟

پس شما هم لطفا با خواندن این مطلب سعی کنید هرگز ناامید نشده و تنها دلایل عدم موفقیتتان را به خوبی به خاطر داشته باشید. این کار به شما کمک بسزایی می‌کند تا دفعات بعد آن‌ها را مرتکب نشوید و بالاخره یک روزی به آرزوی خودتان در انجام هر کاری برسید. یکی از این موارد می‌تواند رسیدن به یک خواب با کیفیت و منظم باشد که شما را به یک انسان بسیار موفق تبدیل می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، خبر خوبی که برایتان داریم این است که در این مقاله قصد داریم یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که کیفیت خوابتان را به هم می‌زند را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

دلایل مهم در کاهش کیفیت خواب

 

کاهش کیفیت خواب بدلیل استفاده از تلفن‌همراه و لپ‌تاپ قبل خواب

حتم داریم شما هم مطالب زیادی در مورد مضرات استفاده بیش از حد تلفن همراه و یا لپ‌تاپ خوانده و شنیده‌اید. در واقع شاید عادلانه نباشد که ما فقط به نیمه خالی لیوان نگاه کنیم و مزایای این وسایل کاربردی را کاملا نادیده بگیریم! چرا که به واسطه تلفن‌های هوشمند و پیشرفته، امروزه دیگر فاصله میان مردم هیچ معنایی ندارد و همه می‌توانند به راحتی با یکدیگر تنها با یک تماس تصویری ساعت‌ها صحبت کنند و دلتنگی‌شان رفع شود. حتی رایانه‌های شخصی هم کار را برای اکثر کسانی که کارشان با اینترنت و کامپیوتر است هم راحت‌تر کرده و آن‌ها می‌توانند به راحتی تمام پروژه‌ها و کارهایشان را هرجایی که خواستند ببرد. اما بحث اصلی اینجاست که استفاده از این ابزار کاربردی تا چه حدی صحیح است؟

در واقع ما قصد نداریم بگوییم شما نباید کلا از این وسایل به‌دردبخور استفاده کنید، خیر. چرا که اگر هر چیزی در جایگاه خود و کاملا درست استفاده شود هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. این موضوع در مورد استفاده درست و مناسب از لپ‌تاپ و تلفن همراه هم کاملا صادق است. چرا که اگر در استفاده از آن‌ها دچار افراط شوید می‌توانند ضررهای بسیار جدی در دراز مدت روی جسم و روانتان بگذارد. ناگفته نماند که هر دوی این وسیله‌ها به مودم‌های بی‌سیم که امواج بسیار مضری هم دارند متصل می‌شوند و این هم یکی دیگر از نگرانی‌های دانشمندان حوزه سلامت است. به خاطر اینکه این امواج می‌توانند روی مغز و حتی قوای باروری انسان‌ها هم تاثیرات بسیار مضری بگذارند.

علاوه بر مواردی که گفته شد، نور آبی که این ابزار هوشمند دارند موضوع اصلی بحث ماست. چرا که این نور آبی باعث می‌شود خواب راحتی که قبل از داشتن این ابزارها داشتید روزی برایتان تبدیل به یک آرزو شود! به عبارتی دیگر، هرکاری که بکنید دیگر نمی‌توانید مثل سابق، راحت و بسیار زود بخوابید. خب اگر شما هم با لپ‌تاپ و تلفن‌همراهتان زیاد کار می‌کنید. شک نکنید که این موضوع تنها به خاطر استفاده از همین ابزارهاست. در واقع نور آبی که این وسیله‌ها دارند فعالیت هورمون  ملاتونین را به شدت مختل می‌کند. احساس خستگی و خوابالودگی کار این هورمون بوده و در اثر ترشح ملاتونین است که ما احساس خواب و خستگی می‌کنیم. متاسفانه نور آبی باعث می‌شود ترشح این هورمون به حداقل برسد.

خب حالا که فهمیدیم ترشح این هورمون برای بدنمان چقدر حیاتیست و نور آبی گوشی و لپ‌تاپ روی ترشح آن چقدر تاثیر بدی می‌گذارد بهتر است که به دنبال راه چاره باشیم. اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید این است که حتما چند ساعت قبل از خواب طوری برنامه‌ریزی کنید که نیاز ضروری به لپ‌تاپ و یا تلفن‌همراهتان نداشته باشید. حتی زمان تاریک شدن هوا هم سعی کنید از برخی نرم‌افزارهای خود لپ‌تاپ و اپلیکیشن تلفن‌همراهی که نور آبی را کمتر می‌کند استفاده کنید. در چنین شرایطی هورمون ملاتونین کمتر در معرض نور آبی قرار می‌گیرد و به فعالیت عادی خودش ادامه می‌دهد.

خرید قسطی تشک

 

نوشیدن قهوه و مواد کافئین‌دار قبل خواب

اگر شما هم عاشق قهوه باشید، حتم داریم حتی شنیدن اسم قهوه حالتان را خوب می‌کند، چه برسد به استنشاق کردن عطر و بوی آن و نوشیدنش که لذت بسیار زیادی دارد. در واقع امروزه در کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به خصوص در آمریکا، نوشیدن قهوه تبدیل به عادت همیشگی مردمانش شده است. به خاطر اینکه نوشیدن قهوه انرژی بسیار زیادی به آن‌ها می‌دهد تا بتواند بدون احساس خستگی بیشتر کار کنند و پول بیشتری به دست بیاورند. از این روی است که خرید قهوه میان مردمان این کشور بسیار رواج دارد و حجم عظیمی از اقتصادشان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. البته این شامل حال خودمان هم می‌شود و امروزه نوشیدن قهوه و کافه‌های جذاب در کشور خودمان هم بسیار زیاد شده است.

جالب است بدانید حتی بیشتر ورزشکاران هم قبل از ورزش قهوه‌هایی با کافئین بالا می‌نوشند. به طور کلی، کافئین انرژی بسیار زیادی به ما می‌دهد و تمرکز و هوشیاری ذهن را به حداکثر می‌رساند. نوشیدن قهوه مزایای بسیار زیادی روی بدن انسان دارد که البته ما قصد نداریم راجع به فواید نوشیدن قهوه در اینجا صحبت کنیم. بلکه هدفمان از گفتن مطالب بالا این است که بگوییم قهوه به خودی خود چیز بدی نیست و ما هم نمی‌خواهیم شما را از نوشیدن آن به طور کلی منع کنیم. بلکه می‌خواهیم بگوییم بسیار مهم است که چه زمانی قهوه بنوشید. به عبارت دیگر زمان نوشیدن قهوه چیزیست که باید به آن توجه ویژه‌ای بکنید.

یکی از اصولی‌ترین روش‌های استفاده‌ی قهوه، صبح زود و پس از میل کردن صبحانه است. اشتباهات رایجی که بسیاری از افراد در مورد نوشیدن قهوه دارند این است که: 1. آن را با شکم خالی می‌نوشند که برای معده بسیار مضر است، 2. آن را شب هنگام می‌نوشند که کیفیت خواب را به طور کلی تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد. خیلی از افرادی که علاقه زیادی به نوشیدن قهوه دارند کارشان صبح، ظهر، شب نوشیدن قهوه است. چرا که عطر و طعم آن حس خوبی به آن‌ها می‌دهد. اما باید بگوییم اعتیاد پیدا کردن به هیچ چیزی حتی مفیدترین خوراکی‌های جهان هم به هیچ عنوان کار خوب و درستی نیست.

نکته مهمی که باید راجع به نوشیدن قهوه بدانید این است که تاثیر آن به تدریج در ذهن و سطح هوشیاری‌تان پدیدار می‌شود. یعنی مانند دارو نیست که همان لحظه عمل کند و به طور کلی خواب شما را به هم بزند. البته بدن افراد و واکنش آن‌ها به کافئین کاملا متفاوت است و حتی ممکن است نوشیدن قهوه روی بعضی‌ها اصلا تاثیری نداشته باشد! اما به طور کلی محققان چنین توصیه می‌کنند که تا چند ساعت قبل از خواب بهتر است قهوه ننوشیم. چرا که تاثیر آن کم‌کم روی مغز نمایان شده و به خاطر بالا رفتن انرژی و تمرکز زیاد، ممکن است خیلی طول بکشد تا بخوابید و قطعا به خاطر همین موضوع صبح روز بعد هم دیر از خواب بیدار خواهید شد.

خوابیدن بیش از حد در ظهر

زندگی صنعتی امروزی باعث شده تا زن و مرد پا به پای هم از صبح تا شب مشغول کار باشند. حتی برخی شغل‌ها ممکن است تا پاسی از شب (به خاطر درآمد بالایی که دارند) ادامه داشته باشند. برخی دیگر از مشاغل به صورت شیفت‌های متفاوت بوده که افراد در آن‌ها ساعات متفاوتی از روز را کار می‌کنند. با توجه به توضیحاتی که دادیم، طبیعیست افراد پس از اینکه به خانه برگشتند بسیار خسته باشند و بخواهند ظهر و یا بعدازظهر استراحت بکنند. خب کیفیت و کمیت خواب هر شخصی با دیگری کاملا متفاوت است. برای مثال ممکن است فردی فقط با یک ربع خوابیدن سیر شود و فردی دیگر حتما باید 3 یا 4 ساعت خوابیدن در ظهر خستگی‌اش رفع شود!

زمانی که خواب نیمروزی شما بیشتر از نیم ساعت باشد، ممکن است کیفیت خواب شبانه‌تان را به طور کلی به هم بزند. برخی افراد حتی با همان نیم ساعت خواب نیمروزی هم ممکن است شب نتوانند بخوابند و ساعت‌های زیادی را بی‌خوابی بکشند. خب این باعث می‌شود شما شب دیرتر بخوابید و صبح هم دیرتر بیدار شوید. اگر کارمند باشید بدون شک سر کارتان بسیار خوابالود خواهید بود و ممکن است مدیران و یا مسئولانتان دائما از شما انتقاد کنند و یا از شما خرده بگیرند. در حالی که تنها دلیل این کار ظهر خوابیدن بیش از حد بوده که باعث شده شما شب دیرتر بخوابید. در چنین شرایطی طبیعیست که صبح از خواب سیر نخواهید شد.

پس زمانی که می‌شود با کنترل کردن خواب نیمروزی همه چیز را تنظیم کرد، چرا کیفیت خوابمان را با دست خودمان خراب کنیم؟ البته ناگفته نماند که خیلی از افراد بسیار خوش‌خواب هستند و چنین مسائلی روی کیفیت خوابشان به هیچ عنوان تاثیری ندارد. شاید اگر شما هم چنین شخصی باشید، الان با یک لبخند می‌گویید: این ویژگی من است! خب در این صورت نیازی نیست نگران این مورد باشید ولی برای افرادی که خوابیدن ظهر روی کیفیت خوابشان تاثیر زیادی دارد، توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانند حتما ظهر نخوابند و به جای آن شب راحت و آسان بخوابند.

نداشتن جای خواب مناسب

یکی از دلایلی که افراد کیفیت خوابشان به هم می‌خورد نداشتن جای خواب مناسب است. مثلا ممکن است خیلی‌ها به خاطر اسباب‌کشی و تغییر محل سکونتشان جایی زندگی کنند که شرایط محل خوابشان مثل جای قبلی ایده‌آل نباشد. شاید هم کمی زمان ببرد تا بتوانند به جای جدید عادت کنند و خواب راحت قبلی‌شان را دوباره تجربه کنند. بسیاری از افراد دیگر هم به نور، دمای اتاق، صدای اطراف و… بسیار حساس هستند و متاسفانه با کوچک‌ترین تغییری در موارد ذکر شده کیفیت خوابشان به هم می‌ریزد. البته می‌شود تمام مواردی که ذکر کردیم را به راحتی رفع کرد و هیچ کدام از آن‌ها کار سختی نیستند. اما باید توجه داشته باشید که حتما شرایط ایده‌آلی برای خوابیدن داشته باشید.

یکی از این شرایط برخوردار بودن از یک تشک بسیار استاندارد است. چرا که اگر روی یک سطح سفت و یا نامتعادل بخوابید بدون شک بدخواب خواهید شد و کیفیت خوابتان تغییر خواهد کرد. اگر احساس می‌کنید تشکتان دلیل اصلی افت کردن کیفیت خوابتان است حتما سعی کنید از تشک‌های استاندراد و یا طبی استفاده کنید. حتی جالب است بدانید برخی از تشک‌های طبی، فنری و قابل ارتجاع هستند. حالا اگر دنبال یک جای خوب به دنبال تهیه خرید تشک‌ های استاندارد و ایده‌آل هستید، می‌توانید آن‌ها را از ما تهیه کنید. تیم متخصص و کاربلد ما همیشه آماده ارائه خدمات و مشاوره به شما هستند تا بر اساس نیاز و سلیقه‌ای که دارید بهترین گزینه‌ها را در اختیار شما قرار بدهند.

بازرگانی سینا نماینده تشک‌های ایرانی و خارجی همچون تشک رویا، تشک خوشخواب، تشک ویستر و … جهت مشاهده تمامی برندهای تشک از طریق منوی سایت بر روی آنها کلیک نمایید.

 

5 ستاره و جایزه post

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در خانه تشک "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

اشتباهات رایج خواب که باعث کاهش کیفیت خواب می شود

از بازرگانی سینا کالای خواب بخر به بهترین قیمت و کیفیت با اقساط بدون بهره، ارسال رایگان، قابلیت تعویض و مرجوع کردن !!!

Toshak online

اقساط بدون بهره

ارسال رایگان و ویژه

امکان تعویض

تضمین کیفیت

تضمین قیمت

سبد خرید
عضویت

حساب کاربری ندارید؟

مرکز اقساط کالای خواب

  • هرطور حساب کنی با این تورم بهتره که قسطی خرید کنی!
  • خرید قسطی تشک بدون بهره تا 9 ماه، بدون نیاز به ضامن!
  • مشاوره رایگان با کارشناسان تخصصی
برای جستجو در سایت تشک آنلاین بازرگانی سینا کلمه خود را بنویسید...
خانه
فروشگاه
0 آیتم سبد خریدم