خرید تشک آنلاین

آلوده شدن تختخواب به حشرات

راه جلوگیری و آلودگی تشک از حشرات

آلوده شدن تختخواب به حشرات یکی از معضلات مهمی است که در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. این امر دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. رعایت نکردن بهداشت محیط خصوصا در اتاق‌های تاریک که امکان رطوبت‌گیری بالایی دارند، می‌تواند از علل اصلی نفوذ حشرات مهم به اتاق خواب و تختخواب باشد. مهم‌ترین حشره‌ای که در این آلودگی‌ها شما احتمالا میزبان آن خواهید بود، ساس است. حشره‌ای خونخوار و کوچک مشابه با سوسک. این حشرات در طول روز می‌توانند در فضاهای بسیار کوچک میانه تختخواب و تشک مخفی شوند. بسیار پیش می‌آید که ساس‌ها پس از حضور افراد روی تخت برای خوابیدن، افراد را نیش می‌زنند.

در این مطلب قصد داریم تا مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از آلوده شدن تختخواب یا اتاق را بیان کنیم. همچنین راهکارهایی برای از بین بردن این حشرات موذی در صورت نفوذ به اتاق و تخت شما بیان می‌شود.

آلوده شدن تختخواب به حشرات چه دلیلی دارد؟

آلوده شدن تختخواب به حشرات

بهتر است قبل از هر چیز، علت آلوده شدن اتاق‌ها و تختخواب را به حشراتی مانند ساس بررسی کنیم. بهترین راه پیشگیری شناسایی زمینه‌های نفوذ و دلایل حضور این حشرات و از بین بردن آن‌ها است. به دلیل فراوانی حمله ساس‌ها به تختخواب، این حشره به عنوان حشره تختخواب نیز می‌شناسند. به دلیل آلودگی‌های باکتریایی و ویروسی، این حشره می‌تواند باعث ایجاد عفونت را در فرد شود.

دلیل نفوذ این حشرات به تختخواب یا اتاق چیست؟

ساس ها عاشق محیط های چرک و کثیف هستند. این حشرات به راحتی می‌توانند در چنین محیط‌هایی تغذیه کنند. به همین دلیل است که همواره گرایش زیادی به حضور در میان پارچه، لباس و میزبان های کثیف مشابه دارند. پس مهم‌ترین عامل حضور ساس‌ها در تختخواب می‌تواند کثیف بودن تشک، ملحفه، پتو و یا حتی لباس‌های کثیف درون اتاق باشد.

همچنین کثیف بودن بدن انسان نیز می‌تواند باعث جذب این حشره شود. ساس به راحتی توسط حشره کش‌های معمولی از بین نمی‌رود و شما باید برای جلوگیری از حضور آن ابتدا به بهداشت محیط اتاق و تختخواب توجه ویژه داشته باشید. عامل دیگری که در تحقیقات ثابت شده است که باعث جذب این حشره می‌شود، دی‌ اکسید کربن است. با شناخت زمینه‌های اصلی حضور حشرات، می‌توان از آلوده شدن تختخواب و محیط زندگی به آن‌ها جلوگیری کرد.

 

روش‌های جلوگیری از آلوده شدن تختخواب به حشرات

مهم‌ترین روش در جلوگیری از آلودگی محیط و به خصوص تختخواب به این حشرات، رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط است. برخی روش‌های مهم در جلوگیری از حضور ساس‌ها عبارتند از:

 1. شستشوی مرتب و مداوم لباس ها به خصوص در مسافرت

در کمترین زمان ممکن لباس های کثیف خود را بشویید. همچنین تا زمانی که قصد دارید لباس‌های کثیف را بشویید، آن‌ها را در محیطی خارج از اتاق و در پاکت‌های بسته مطمئن نگهداری کنید.

 1. شستشوی ملحفه، روتختی و پتو

شستشوی لوازم خواب شما نیز یکی از راه های مطمئن در جلوگیری از نفوذ حشرات موذی مانند ساس به تختخواب است. می‌توانید این کار را با برنامه‌های ویژه ماشین‌های لباسشویی و مواد شوینده قوی انجام دهید تا البسه خواب شما نیز آسیب نبینند و کاملا پاکیزه شوند.

 1. رعایت بهداشت فردی

 استحمام به موقع هم عامل بازدارنده مهمی است که می تواند مانع حضور ساس‌ها در محیط خواب و زندگی شما شود. با این کار شما در واقع زمینه کثیف شدن البسه خوابتان را نیز به حداقل می‌رسانید. این مورد شاید به مهم به نظر نیاید اما در درازمدت و در صورت عدم رعایت به راحتی می‌تواند باعث آلوده شدن تختخواب به حشرات شود.

 1. اگر اتاق خواب شما دما، طوبت و نور مناسبی داشته باشد، این حشرات هرگز در محیط شما دوام نمی‌آورند. سیستم‌های تهویه‌ای می‌توانند امکان حضور این حشرات را به حداقل برسانند.
 2. توجه به تخت خواب در مسافرت ها

در بسیاری از هتل ها و اقامتگاه ها ساس ها به دلیل کیفیت پایین هتل یا مسافرخانه روی تخت و در اتاق ها جولان می‌دهند. در صورتی که در مراکز باکیفیت پایین اقامت می‌کنید، البسه و چمدان خود را در جایی مطمئن قرار دهید. همچنین در چمدان را همیشه بسته نگه دارید. نگهداری چمدان در مکانی مرتفع با زیپ‌های بسته می‌تواند راهکار خوبی باشد زیرا این حشرات می‌توانند به راحتی به البسه و چمدان شما نفوذ کرده و همراه شما به خانه وارد شوند.

 1. رعایت بهداشت محیط

 ترجیحا هفته ای دو بار اتاق‌ها و محل زندگی خود را جارو کنید. وسایل خواب خود را بتکانید و مرتب در فواصل زمانی مشخص بشویید. جارو کردن حداقل یک بار در هفته می‌تواند کمک زیادی به از بین بردن آلودگی‌های محیطی زمینه ساز حضور ساس کند.

 1. بستن راه های نفوذ به خانه

 درهای ورودی منزل، اتاق ها و دیوارها در صورتی که استاندارد باشند می‌تواند مانع نفوذ حشرات موذی شوند. همچنین برای درب و پنجره های آهنی قدیمی می توان از نصب درزگیر برای جلوگیری از نفوذ ساس استفاده کرد.

 1. استفاده از کاور برای تشک

از کاور برای تشک خود استفاده کنید تا حتی در صورت آلوده شدن، ساس‌ها نتوانند به تشک نفوذ کنند. در این صورت می‌توانید حتی در صورت آلودگی، با تعویض کاور، تشک را تمیز نگه دارید.

روش‌های از بین بردن حشرات موذی تختخوابی

روش‌های بیان شده در قسمت قبلی مطلب، برای جلوگیری از نفوذ و از بین بردن عوامل حضور حشرات موذی در محیط بودند. حال ممکن است ساس‌ها به اتاق و تختخواب شما نفوذ کرده باشند، راه چاره چیست؟

مهم ترین روش های از بین بردن حشرات تخت خوابی عبارتند از:

 1. استفاده از بخارشوی می‌تواند با توجه به دما و فشار بالا، حشرات موذی رختخواب و تخت را از بین ببرد.
 2. شستشوی لباس‌ها، سرویس روتختی، ملحفه و… آلوده شده به حشرات موذی در دمای بالا نیز می‌تواند باعث از بین رفتن ساس‌ها شود.
 3. استفاده از اتو آهنی نیز روشی است که به خصوص در مورد لباس‌های آلوده شده می‌تواند باعث کشته شدن یا حتی فراری دادن ساس‌ها شود.
 4. تعویض کاور روتختی و ملحفه نیز می تواند به راحتی باعث تمیز شدن تختخواب و خروج حشرات موذی از محیط باشد.
 5. با استفاده از جارو برقی تمام اتاق را از درزهای کوچک تا شکاف دیوارها، کمد، تخت و همه جار را جارو بکشید. می‌توانید برای این کار از دهانه فرچه‌ای جارو برقی استفاده کنید. آغشته کردن دهانه فرچه‌ای جارو به الکل نیز می‌تواند در دفع این حشرات موذی موثر باشد.
 6. استفاده از سموم و حشره کش‌هایی مانند دیاتومه نیز می‌تواند در از بین بردن ساس‌ها بسیار موثر باشد. البته با مشورت کارشناس و در صورت گسترده بودن آلوده شدن تختخواب به حشرات و همچنین آلودگی تمام محیط می‌توانید از فسفره پایروتیروئید نیز استفاده کنید.
 7. کالا و لوازم خواب خود را از رنگ‌های سرد و روشن خریداری کنید زیرا ثابت شده است که ساس‌ها به رنگ‌های تیره و انرژیک مانند قرمز گرایش بیشتری دارند.

بازرگانی سینا تشک طبی استاندارد را در انواع مدل های تشک رویا و یا تشک خوشخواب متناسب با شرایط جسمانی شما تولید می‌کند برای  خرید تشک می‌توانید سفارش خود را در سایت ثبت کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید قسطی تشک

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *