خرید تشک آنلاین

آشنایی با انواع تشک و ویژگی‌های هر کدام

آشنایی با انواع تشک

جای خواب بد یکی از دلایل اصلی و شاید کمتر دیده شده در بدخوابی یا اختلال در خواب است. در صورت داشتن یک تخت خواب خوب و یک تشک مناسب و تایید شده از نظر ارتوپدی، می‌توانید سراغ دلایل دیگر برای بدخوابی خود بروید! اما اگر تشک شما یا تخت خواب شما بدون شناخت صحیح انتخاب شده باشد، می‌تواند برای شما مشکل ساز شود. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی انواع تشک بپردازیم. بخش مهمی از راحتی جای خواب شما مربوط به تشک مورد استفاده شما است. در درازمدت ممکن است استفاده از تشک بی‌کیفیت و نامناسب به مشکلاتی مانند دیسک کمر و گردن، گرفتگی و… منجر شود.

معیار اصلی در خرید تشک چیست؟

معیار اصلی در خرید تشک چیست؟

برخی از متقاضیان خرید تشک، بیش از آن که به کیفیت و استاندارد تشک توجه داشته باشند، به قیمت آن توجه می‌کنند. خرید تشک ارزان در صورتی که از مراکز مطمئن و در تخفیف‌های ویژه انجام نشود، ممکن است موجب پشیمانی شما شود. علاوه بر این، خرید تشک با قیمت ارزان ممکن است منجر به خرید تشک بی‌کیفیت شود که استفاده از آن می‌تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

هر کدام از انواع تشکی که تولید می‌شوند، دارای خواص و قابلیت‌های مخصوص خود هستند. شما باید بر اساس سلیقه و نیاز خود، ابتدا انواع تشک موجود در بازار را بشناسید و سپس اقدام به خرید و سفارش کنید. فراموش نکنید که در سفارش خود بیشتر از هر چیزی راحتی تشک و استاندارد بودن آن را مورد توجه قرار دهید.

 

معرفی انواع تشک و بررسی مواد و ساختار هر کدام 

تشک های فنری؛ اولین و محبوب ترین نوع تشک

تشک فنری را می‌توان اولین و با قدمت‌ترین محصول تولید شده در رده تشک‌های امروزی دانست. این محصول محبوبیت بالایی نیز در میان متقاضیان به دلیل انعطاف بالای آن دارد. تشک فنری برای ایجاد انعطاف از مجموعه فنرهای متصل، موازی یا مجزا استفاده می‌کند.

استفاده از این تشک‌ها معمولا به کسانی توصیه می‌شود که آسیب و بیماری‌های جسمی ندارند و البته وزن آن‌ها کمتر از 60 تا 70 کیلوگرم است.

براساس نوع فنرها و شکل قرارگیری آن‌ها، تشک‌های فنری به دو دسته تقسیم می‌شوند. فنری متصل و فنر منفصل. قیمت انواع تشک فنری نسبت به سایر انواع تشک‌ها معمولا پایین‌تر است. در ساختار این تشک‌ها، انعطاف و پیوستگی کاملی برای راحتی فرد با استفاده از فیبر و فوم و فنرهای فلزی یا آلیاژی طراحی می‌شود.

  • تشک فنری متصل: در ساختاری تشک فنری متصل از مجموعه فنرها به صورت پیوسته و متصل استفاده می شود. وزن این نوع به دلیل ساختار ساده آن پایین بوده و به راحتی جابجا می شود.

به مجموعه فنرهای متصل این نوع، میراکویل می‌گویند. این نوع تشک بعد از استفاده و در صورت کج شدن فنرها و تماس ها ممکن است شروع به سر و صدا کند. همچنین ضخامت کم لایه‌ها ممکن است در طول زمان موجب فرورفتگی قسمت‌های مختلف تخت شود.

  • تشک فنری منفصل یا پاکت اسپرینگ: پس از مشکلات ناشی از تماس فنرها، تولیدکنندگان درصدد برطرف کردن این مشکلات برآمدند. این کار با استفاده از قراردادن فنرها درون استوانه‌های پاکتی انجام شد. به همین دلیل دیگر خبری از سر و صدا و اصطکاک در این مدل نیست.

همچنین تخت‌های دونفره پاکت اسپرینگ به دلیل ارتجاع ناپیوسته، ارتعاشات فنر را به نفر بغل کمتر انتقال می‌دهند. این نوع خاصیت طبی بیشتری نسبت به نوع فنری متصل دارد. وزن این نوع تشک به دلیل ساختار فشرده، پاکتی و چگال فنرها بالاست. همچنین این تشک گرمای زیادی تولید نمی‌کند و گردش هوا در آن آزادتر از سایر انواع تشک‌ها است.

تشک فومی حافظه دار؛ حمایت از حالت خواب بدن

این نام ترجمه شده عبارت «مموری فوم» است. به این معنا که فوم به کار رفته در آن بر اساس دما، فشار و وزن تحمیلی دارای خاصیت کشسانی و ویسکوز هستند.

وجود این مواد ویسکوالاستیک باعث می‌شود تا شکل تشک بر اساس حالت خواب شما شود. بنابراین در معرفی انواع تشک، نوع مموری فوم همواره به عنوان متفاوت‌ترین و البته طبی‌ترین نوع تشک شناخته می‌شود زیرا مانع تغییر خواب و قرار گرفتن فرد در حالت بد برای خواب می‌شود.

قیمت تشک مموری فوم به دلیل استفاده از مواد ویسکوالاستیک در آن که به دما نیز حساس هستند، بالاتر از انواع دیگر است. همچنین این تشک گرمای بیشتری نسبت به انواع فنری تولید می‌کند به همین دلیل است که در زمستان یک تشک ایده آل و در تابستان برای افراد گرمایی، یک تشک نامناسب محسوب می‌شود.

تشک بادی؛ انتخابی سبک و راحت

یک محفظه بادی با پوششی از فوم و مواد کشسان، دیگر نوعی است که در معرفی انواع تشک با نام تشک بادی شناخته می‌شود. فشار هوا و هوای داخل این نوع تشک‌ها معمولا توسط یک پمپ کنترل و تامین می‌شود.

سفتی و نرمی این نوع تشک به راحتی با استفاده از پمپ قابل تغییر است. این یکی از اصلی‌ترین مزایای تشک‌های بادی است. همچنین تشک بادی به دلیل انتقال حرارت سریع و استفاده از هوا مشکل گرم شدن و تولید بیش از حد گرما در ماه‌های گرم سال را ندارد.

تشک لاتکس؛ استاندارد بالا و قیمت نسبتا گران

فوم لاتکس به کار رفته در این نوع تشک‌ها، مانند نوع مموری فوم از قسمت‌های مختلف بدن فرد حمایت می‌کند. وزن این نوع نسبت به فوم حافظه‌دار کمتر است. همچنین به دلیل ساختار فوم لاتکس، این تشک انعطاف بالایی دارد و طول عمر آن نسبتا بالاست. در معرفی انواع تشک، تشک لاتکس به عنوان ماندگارترین و با انعطاف‌ترین تشک شناخته می‌شود اما قیمت این محصول به دلیل استفاده از مواد لاتکس مخصوص بالاست.

تشک هیبریدی؛ تلفیقی از دو نوع اصلی تشک

این تشک‌ها در واقع تلفیقی حرفه‌ای و مدرن از دو نوع تشک فنری و تشک مموری فوم هستند. این تشک‌ها در واقع جمیع مزایای هردو نوع را دارند. با ساختار پاکتی فنرها، نیرو به نقاط مختلف تخت منتقل نمی‌شود.

همچنین فوم حافظه‌دار با پشتیبانی از حالت خواب اصلی و صحیح شما، به راحتی اجازه تغییر وضعیت خواب را نمی‌دهد. نکته جالب در مورد این نوع تشک، پایین‌تر بودن قیمت آن نسبت به نوع مموری فوم خالص است.

آیا تشک طبی یک نوع مستقل از تشک‌ها است؟

در معرفی انواع تشک همواره برخورد با نام تشک طبی یک کلیشه و سوال اصلی بوده است. از دید تولید، تشک طبی یک نوع مستقل از تشک‌ها به حساب نمی‌آید زیرا در ساختار آن ماده و طراحی متفاوتی از انواع بررسی شده وجود ندارد. سفتی و ارتوپدیک بودن این نوع تشک مد نظر است. نوع جدیدی از تشک طبی با فوم ژل تولید می‌شود.

سازنده ممکن است بر اساس نیاز مشتریان خصوصا افراد دارای مشکلات ستون فقرات، کمر و… سختی تشک را بالاتر برده و امکان فرورفتگی آن در اثر وزن را به حداقل برساند. تشک طبی ممکن است حتی در انواع فنری نیز ساخته شود. اما در بازار امروزه ایران منظور اکثر مشتریان از تشک طبی، تشک‌های یونولیت و فوم است که معمولا سفتی بالا و عمر کمتری دارند.

اما از زاویه عملی و تولیدی، تشک طبی یک تشک سفارشی است که ممکن است بر اساس عوامل مختلف مانند مواد اولیه، قیمت، طول عمر، سفتی موردنظر و… در هر کدام از انواع پنجگانه بیان شده در قسمت بالا تولید شود.

در صورتی که به فکر خرید تشک جدید هستید، ما محصولات تشک رویا و تشک خوشخواب را توصیه می‌کنیم. این محصولات به دلیل این که داخلی هستند برگه گارانتی آن‌ها به راحتی در دسترس مشتری قرار می‌گیرد.

خرید قسطی تشک

5 ستاره و جایزه post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *